Gerlachovčan Mlynár potvrdil pozíciu slovenskej jednotky. Ženám kraľovali Ukrajinky

Cez víkend sa na Štrbskom Plese konal 45. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach.

Peter Mlynár vyhral oba preteky. (Snímka: Michal Tomko)

Prestížne slovenské podujatie s medzinárodnou účasťou odštartovalo aj kontinentálny FIS Slavic Cup a zároveň bolo aj úvodným kolom Slovenského pohára dorastu a dospelých. Lyžiari do Tatier prišli z dvanástich krajín a okrem štandardných účastníkov premiérovo pretekali aj športovci z Grécka, Portugalska, Nepálu či Malajzie. V sobotnom šprinte klasickou technikou sa do kvalifikačných pretekov zapojilo 83 pretekárov, ktorí si okrem súperov museli poradiť aj s hmlou či snežením. V ženskej kategórii v šprinte na 1,4ýchlejšou Slovenkou bola šiesta Barbora Klementová. Muži mali o 200 metrov dlhšiu trať, ktorú ovládol Gerlachovčan Peter Mlynár pred Ukrajincom Oleksiiom Krasovskyim a Miroslavom Šulekom.

Dominancia Mlynára

Nedeľa priniesla preteky s intervalovým štartom voľnou technikou. Na body do kontinentálneho pohára FIS museli ženy čo najlepšie zvládnuť 7,5ície na stupni víťazov. Najrýchlejšia bola s časom 20:43,9 min Antypenko pred Antsybor a Serdiuk. Barbora Klementová bola opäť najlepšou Slovenkou a uzavrela top 10. Medzi mužmi boli taktiež v špičke Ukrajinci, ale časy druhého Andriia Orlyka a tretieho Kravsovskyho nestačili na 24:07,9 min víťaza Petra Mlynára, ktorý na Tatranskom pohári každoročne ťažko hľadá konkurenciu. „Už som to viackrát potvrdil, takže tá dominancia tu asi je. Bral som to však skôr ako prípravu na Svetové poháre. Ešte trochu doladím tréning, aby som ich šiel pocitovo i výkonnostne ešte lepšie. Pri klasických šprintoch som trochu cítil, že mi chýba dynamika, ale vo finále to už bolo lepšie. Nedeľné „skejtovanie“ bolo trochu silové a nebola tam tá ľahkosť, ktorá by tam byť mala. Bolo to však súčasťou tréningu, takže som cítil aj únavu, keďže na tieto preteky som sa nejako extra nepripravoval,“ hodnotil víkend Gerlachovčan Mlynár.

Medzi ženami si „bedňu“ delili iba bežkárky z Ukrajiny. (Snímka: Martin Smolka)

Slavic Cup sa sem vráti už o dva týždne

V rámci Slovenského pohára v behu na lyžiach dorastu a dospelých absolvovali muži, juniori i starší dorastenci 10 kilometrov na 2,5ho pohára sú dobrovoľní rozhodcovia zo Športového klubu Štrba, ktorí každoročne pripravujú podujatia v behu na lyžiach a cestnom behu. Na Štrbskom Plese sa 18. februára uskutočnia aj verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky a v marci Slovenský pohár uzavrú Majstrovstvá Slovenskej republiky. Ešte predtým však bude Štrbské Pleso v závere kalendárneho roka hostiť aj 2. kolo FIS Slavic Cup-u, pretože TJ Tatran Gerlachov usporiada ďalšie tradičné bežkárske podujatie Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, kde sa však Peter Mlynár nepredstaví: „Žiaľ, sú to moje domáce preteky, keďže to organizuje Gerlachov, ale cestujem na Tour de Ski, kde budem štartovať na prvých etapách.“ Mimo pretekov však udržiavané homologizované trate využívajú športovci rôznych odvetví ako súčasť prípravy, ale vyskúšať si ich môže v podstate ktokoľvek, kto má záujem.

Mlynára čaká olympiáda

Po ukončení kariér Ivana Bátoryho či Martina Bajčičáka je Gerlachovčan Peter Mlynár jasnou slovenskou bežkárskou jednotkou medzi mužmi, no na najprestížnejších podujatiach sa akosi nevie presadiť. „Na Svetovom pohári je absolútna špička a rozhoduje tam už ten talent od Boha. Vidíte, že niektorí lyžujú horšie ako vy, ale na druhej strane neskutočne vládzu. Každé zaváhanie ma stojí niekoľko miest vo výsledkovej listine. Stačí, že zle vyberiem zákrutu alebo odfláknem nejaký prechod a už idem dole. Je potrebné ísť stále na sto percent. Zároveň to tu nemáme dobre systémovo ani finančne podchytené v rámci reprezentácie. Zaostávame aj čo sa týka talentov alebo sa nevieme potiahnuť ani pri sústredeniach. Každý má aj obmedzený rozpočet, takže sa nemôže zúčastniť na všetkých… Je to začarovaný kruh,“ vysvetlil ústup z pozícií Slovenska v rámci bežeckého lyžovania Peter Mlynár.

Mlynár by chcel v Kórei preniknúť medzi najlepšiu tridsiatku v šprintoch. (Snímka: Michal Tomko)

Lyžiara z Gerlachova čaká vo februári olympiáda. „Preteky si však ani veľmi neužívam, pretože vždy idem s nejakým cieľom. Veď tréningy sú vždy kvôli niečomu. Mám ambície a nechcem byť do počtu. Najviac sa chystám na klasický šprint, kde vidím najväčšiu šancu. Veľmi by ma potešilo, keby som sa dostal do rozbehov, takže do 30. miesta, a potom to už je aj o taktike, nielen o výkonnosti. Ostatné disciplíny sú zatiaľ otvorené a uvidíme podľa formy,“ dodal Mlynár.

(red, mik)