Poprad má rozpočet, vyhol sa provizóriu

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade na minulotýždňovom zasadnutí schválili rozpočet mesta na budúci rok.

Poslanci bez problémov schválili rozpočet mesta na rok 2018. Snímka: rov

Po obštrukciách, ktoré mohla verejnosť sledovať na prelome augusta a septembra, bolo schvaľovanie mestského rozpočtu prakticky bez problémov. Viacerí poslanci už v úvode rokovania k rozpočtu uviedli, že hoci majú isté výhrady k navrhnutému rozpočtu, sú pripravení ho podporiť, čo sa nakoniec aj stalo. V návrhu urobili len kozmetické úpravy. Mesto Poprad bude na budúci rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom viac ako 42,1 milióna eur. „Je to jeden zo základných krokov, aby sme nešli do provizória. Keby sa neschválil rozpočet, tak by sme išli do provizória a tam už je problém aj s dotáciami. Sú tu ešte problémy, ktoré potrebujeme doriešiť, a to sú nové investičné akcie, ale aj dotácie pre niektoré naše spoločnosti,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Poslanci schválili aj použitie prostriedkov z rezervného fondu na viaceré investičné akcie. O ďalších investíciách budú poslanci rokovať na najbližšom zasadnutí.

Škôlku rozšíria z eurofondov

Súčasťou rozpočtu mesta na budúci rok je aj projekt rozšírenia materskej školy, vrátane rekonštrukcie existujúcich priestorov a interiérového vybavenia, na Podtatranskej ulici. Mestu sa podarilo na tento projekt získať prostriedky z fondov Európskej únie. Celková výška oprávnených výdavkov je vyše 551-tisíc eur. Mesto sa na projekte bude podieľať sumou takmer 28-tisíc eur. V prípade Popradu možno hovoriť o mimoriadnej udalosti, keďže mesto nie je veľmi úspešné v získavaní eurofondových peňazí na veľké investičné projekty. Posledné takéto veľké investičné projekty realizovalo mesto ešte v roku 2009. Okrem rekonštrukcie Zariadenia pre seniorov na Okružnej ulici to bola aj rekonštrukcia základnej školy na Tajovského ulici v tom istom roku.
Projekt rekonštrukcie a rozšírenia materskej školy na Podtatranskej ulici je prvým od roku 1989, čo sa v Poprade rieši rozširovanie kapacity materskej školy prístavbou a nie na úkor existujúcich priestorov. Prístavba škôlky zahŕňa dve nové triedy. Vďaka prístavbe sa spoja obe doterajšie budovy tak, že sa cez ne bude prechádzať bez potreby vychádzania z budov. Taktiež je v prístavbe zahrnuté aj zasklenie prechodových chodníkov z kuchyne, vďaka čomu vznikne átrium.

Projekt nových okružných križovatiek na sídlisku Juh v Poprade. Snímka: Mesto Poprad

Na Juhu pribudnú nové „kruháky“

Na poslednom riadnom zasadnutí v tomto roku poslanci tiež schválili združenie finančných prostriedkov so spoločnosťou Slovnaft na projekt Okružná križovatka cesty I/66 – III/3075 Poprad a okružná križovatka cesty III/3075 – miestna komunikácia Poprad. Mesto sa má na projekte v celkovej výške viac ako 1,1 milióna eur podieľať sumou 400-tisíc eur. Hlavným investorom celého projektu bude spoločnosť Slovnaft. Už z názvu vyplýva, že na južnom vstupe do mesta Poprad, od Kvetnice a od Spišského Bystrého vyrastú dve, vzájomne prepojené, okružné križovatky. Väčšia bude na ceste I/66 v priestore odbočky k nákupnému centru Kaufland. Obe nové okružné križovatky by mali vyriešiť problematickú križovatku medzi Kauflandom a sídliskom Juh III. S výstavbou okružných križovatiek by sa malo začať už na budúci rok a v ten istý rok by mali byť aj hotové.

Rastislav Ovšonka