Popradčanka vytvára unikátne machové obrazy

Videli ste už machové obrazy? Zrejme nie. Máte však jedinečnú možnosť pozrieť si ich na vlastne oči.

Adriana Bocanová pri tvorbe machových obrazov. Snímka: archív AB

Popradčanka Adriana Bocanová, ktorá sa venuje výrobe machových obrazov, pripravila svoju premiérovú výstavu. Prístupná je oddnes až do piatku 22. decembra vo vestibule Mestského úradu v Poprade. Výstava ma názov Machové Orto. Už z názvu možno vytušiť, že machové obrazy pripomínajú ortofoto zábery krajiny.

Vydržia aj desať rokov

Svoje obrazy vytvára Adriana Bocanová z rôznych druhov machu. V kombinácii s doplnkami ako sú exotické druhy dreva či korkové tubusy dokáže vytvoriť zaujímavé abstraktné vzory. Vďaka stabilizácii (certifikovaná metóda, pri ktorej dochádza k náhrade pôvodnej miazgy glycerínom) si machy zachovávajú svoje vlastnosti ako pružnosť, tvar a ďalej už nerastú. Veľká výhoda oproti živým kvetinovým aranžmánom je podľa nej v tom, že majú dlhú životnosť, pôsobia antistaticky a navyše nevyžadujú žiadnu údržbu, keďže sa nesmú rosiť ani zalievať. Asi jediné, čo machovým obrazom neprospieva a pred čím autorka vystríha, je umiestňovať ich do blízkosti tepelných zdrojov (žiarivky) a na priame slnečné žiarenie.

Machové obrazy z dielne Adriana Bocanová-Moss Creative. Snímka: archív AB

Machy vozí až z Kalifornie

Adriana Bocanová sa už dlhšie venuje kreatívnej tvorbe. Prechod k machom bol podľa nej prirodzený. „Vždy som mala blízky vzťah k prírode, ktorá ma fascinuje a inšpiruje zároveň. Vojdem do lesa a všade vidím materiál vhodný na tvorbu,“ uviedla autorka. Avšak na vytvorenie machových obrazov obyčajný mach z lesa nestačí. Ten musí byť špeciálne upravený už spomínanou stabilizáciou.
„Dovážam ich priamo z  Kalifornie zo Spojených štátov amerických. Intenzívne sa tomu venujem asi pol roka. Začalo sa to tým, že som svoje diela darovala blízkym a známym. Neskôr sa začali o obrazy zaujímať aj ďalší, a tak prišli prvé ponuky. Moje obrazy už zdobia napríklad interiérové či kúpeľňové štúdiá v Poprade, recepciu hotela na Štrbskom Plese alebo aj jednu reštauráciu v Poprade, ktorá je zároveň aj predajným miestom a mnohé ďalšie,“ uviedla Adriana Bocanová. Viacerí sa určite opýtate, koľko taký machový obraz stojí. Cena závisí od veľkosti obrazu a použitého materiálu. Prvá zákazka bola pre kúpeľnové štúdio a jej cena bola štyristo eur. Svoje obrazy vytvára autorka pod značkou Adriana Bocanová-Moss Creative priamo v Poprade. Každý z obrazov je podľa nej originál. Nikdy sa nedajú vyrobiť dva úplne rovnaké. Výroba jedného obrazu trvá aj niekoľko dní.
Na výstave Machové Orto predstaví Adriana Bocanová asi desiatku svojich diel. Okrem toho aj novinku, ktorou sú interiérové machové gule. Výstava bude predajná. Obrazy je možné si rezervovať a po jej skončení v piatok si budú môcť záujemcovia odniesť domov aj svoj originálny obraz vytvorený z machu.

Rastislav Ovšonka

Machové obrazy z dielne Adriana Bocanová-Moss Creative. Snímka: archív AB