Stanislav Šesták: Moje srdce v klube bilo čoraz silnejšie

Futbalový hodnotiaci seriál po jesennej časti ukončíme druholigovým FK Poprad.

Popradské trénerské duo Belejčák – Šesták. (Snímka: archív/rov)

Podtatranci po úspešnej baráži zotvrali v II. lige, ktorá však výrazne zmenila svoj systém. Od prvého po posledné kolo je celoslovenská a nedelí sa na žiadne skupiny. Poprad si na jeseň pripísal 9 víťazstiev, 4 remízy a štyrikrát odchádzal ako zdolané mužstvo. S 31 bodmi na 5. priečke zostáva len o tri body za lídrom zo Skalice. Darilo sa mu aj v rámci Slovenského pohára, kde postupne vyradili Buzitku, Vysokú nad Kysucou, Petržalku, bratislavský Inter a 13. marca doma vyzvú vo štvrťfinále Ružomberok. Aj vďaka gólom hrajúceho asistenta trénera Stanislava ŠESTÁKA patrí FK Poprad do okruhu ašpirantov na postup do Fortuna ligy.

Podtatranci zdolali v rámci Slovnaft Cup-u aj Petržalku. (Snímka: FK Poprad)

Zimujete na 5. priečke s minimálnou stratou na lídra. Aká bola jeseň z vášho pohľadu?

» V prvej polovici súťaže sme urobili veľký kus práce. Prevažne tu pôsobia mladí hráči, ktorí sa v kolektíve čoraz viac aklimatizujú a zohrávajú so skúsenejšími. Podstatnú časť svojej kariéry majú pred sebou a práve v tomto tíme môžu nadobúdať potrebné skúsenosti. Príkladom pre nich je aj Kamil Kopúnek, ktorý prišiel v letnej prestávke. Vytvorili sme senzačnú partiu, ktorú podporuje aj vedenie klubu. Prevláda tu vynikajúca atmosféra. Za vynaložené úsilie sme sa dočkali odmeny po výborne zvládnutej jeseni, ktorá nám vyšla nad očakávanie. Potvrdilo to najmä viacero skvelo zvládnutých súbojov na ihriskách súperov, ale aj náročné predohrávky s najpoprednejšími súpermi zo Serede či Lokomotívy Košice. S týmito ašpirantmi na postup sme nielen v úvode súťaže, ale ani teraz nestratili jediný bod, čo je azda najlepším vysvedčením. Tieto triumfy a plánovaných sedem bodov z posledných troch kôl jesene potvrdzujú našu kvalitu. Na druhej strane nás mrzia zaváhania najmä v prvom polčase vo Zvolene. Nadmieru sklamaní sme boli po nezaslúžených porážkach v Trebišove a v Bardejove, kde o konečných výsledkoch rozhodli aj záležitosti, ktoré k futbalu vôbec nepatria. Ak si to ale všetko zhrnieme, tak až na totálne sklamanie v spomínanom Šamoríne, musíme ostatné straty brať s chladnou hlavou.

Poprad zdolal Lokomotívu Košice hneď dvakrát. (Snímka: archív/rov)

Máte zaujímavé skóre, keď ste sa v 17 dueloch presadili 28-krát a 13 inkasovaných gólov je zase vynikajúcou vizitkou defenzívy…

» S hrou našej defenzívy môžeme byť síce spokojní, ale vyskytli sa aj nečakané výpadky, kedy obranná fáza nesplnila očakávania a výkonnostne sklamala. Koncovka sa nám zlepšovala predovšetkým vďaka výborne vytvoreným príležitostiam. Nevídaným faktom je, že súperi v našej tesnej blízkosti si zveľadili svoje gólové konto aj po premenených pokutových kopoch, pričom my sme nekopali vlastne ani jeden. Hlavné body sme si uhrali iba sami, a to najférovejším spôsobom – predvedenými výkonmi na ihrisku. Celkový obraz našej kolektívnej a príťažlivej hry bol výsledkom pravidelného prístupu každého hráča, ktorý dokázal aj v tréningových jednotkách odvádzať maximum. Teším sa, že zásluhou úspešného účinkovania v tejto sezóne sme dokázali nadchnúť aj vlastných fanúšikov. Verím, že táto jeseň bude pre nás najlepšou vzpruhou, aby sme v odvetnej časti stúpali ešte vyššie a predvádzali futbal, ktorý dokáže byť zážitkom pre každého.

Tabuľku po jesennej časti vedú Skaličania, ktorí majú na Popradčanov náskok troch bodov. (Snímka: archív/rov)

Zabojujete na jar o postup?

» V odvete môžeme napredovať ešte výraznejšie, čím by sme sa zároveň posunuli v tabuľke ešte vyššie. Mimoriadnou výhodou pre nás je fakt, že z trinástich zápasov budeme hrať až osem na domácom ihrisku. Momentálne sa totiž nachádzame v príjemnej východiskovej pozícii, čo však nesmieme podceniť ani zanedbať. K povinnostiam v blížiacej sa zimnej príprave musíme pristupovať dôkladne a zodpovedne. To, či terajší zisk bodov po jeseni bude nakoniec postačujúci v konečnom účtovaní, o tom ešte rozprávať nemôžeme. Vzhľadom na neskutočnú bodovú vyrovnanosť mužstiev na vrchných priečkach bude ašpirantov na postup omnoho viac, takže v boji o postup je všetko otvorené. Už v minulej sezóne sme sa presvedčili, že tvrdohlavou prácou sa ďaleko neposunieme. Najdôležitejšie je mať neprestajnú radosť z hry, a potom sa výsledky určite dostavia.

Šesták má nepríjemné spomienky na semifinálové stretnutie Slovenského pohára z minulej sezóny na Záhorí. (Snímka: FK Poprad)

Po vydarenej kariére v zahraničných kluboch i reprezentácii uvažovali nad budúcnosťou. V FK Poprad však pôsobíte už celý rok. Rozhodli ste sa správne?

» Musím sa priznať, že moje prvé rozhodnutie malo odmietavý charakter. Držal som sa názoru, že dlhoročnú futbalovú kariéru som už ukončil v zahraničí a kopačky zavesím na klinec. Prezident klubu Roman Dvorčák ma však presvedčil, aby som si to ešte v popradskom mužstve vyskúšal. Opäť som načerpal chuť aktívne sa zapojiť a pomáhať kolektívu i spoluhráčom. Prišla aj vážnejšia trhlina, ktorou bolo semifinálové stretnutie Slovnaft Cup-u v Skalici, kedy som bol príliš znechutený, až natoľko, že som váhal, či to nebolo definitívne posledné stretnutie v mojom pestrom futbalovom živote. Moje srdce v tomto klube však bilo čoraz silnejšie. Podpisuje sa na tom aj pevné puto medzi všetkými, ktorí tu pôsobia, fantastická pohoda v kádri a veľmi pekný život s mojimi najbližšími v rodine. Klub mi vo všetkom vychádza v ústrety a ja som šťastný, že som sa im dokázal odvďačiť najmä vydarenou gólovou efektivitou.

FK Poprad bude posledným profesionálnym pôsobiskom v bohatej kariére Stanislava Šestáka. (Snímka: archív/rov)

Platnosť jednoročnej zmluvy sa však chýli ku koncu. Uvidia vás fanúšikovia v popradskom drese aj na jar?

» S prezidentom Dvorčákom sme sa zhodli, že práve FK Poprad bude mojím posledným profesionálnym klubom. Ako dlho tu ešte budem pôsobiť, je však stále nejasné. Najdôležitejším aspektom mojej futbalovej budúcnosti bude môj zdravotný stav a chuť do aktívnej hráčskej činnosti. Na základe toho sa ukáže, či tu dokážem pôsobiť až do leta budúceho roka. Vyskytli sa aj stretnutia, po ktorých som už nemal záujem ďalej pokračovať, ale boli aj také, na ktoré som sa nesmierne tešil. Ide vlastne o akúsi krivku, s ktorou sa stretávam nielen ja, ale i viacero iných futbalistov. V tomto tíme sa to zvykne vrátiť na správnu cestu, pretože pôsobím v unikátnej a súdržnej partii hráčov, spojenej s realizačným tímom i vedením, akú som v doterajšej kariére ešte nikdy nezažil. Takáto symbióza znamená, že ma to tu baví. Nastávajúci čas ukáže, dokedy budú obidve strany spokojné a ako dlho ešte v tomto druholigovom klube pod Tatrami zotrvám.

Marián DIC