Tragické Vianoce v Tatrách majú spoločného menovateľa

Podmienky na turistiku v Tatrách sa ešte zhoršia. Na túry sa treba dôkladne pripraviť.

Ilustračná símka: HZS

Ani diaľnice či iné cesty sa nezatvárajú len preto, lebo sa tam stávajú smrteľné dopravné nehody. Aj taká je odpoveď riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu na hlasy volajúce po „uzatvorení“ Vysokých Tatier po uplynulých tragických vianočných sviatkoch. V pondelok a utorok, na prvý a druhý sviatok vianočný, zasahovali záchranári pri štyroch smrteľných úrazoch v Tatrách, ako aj pri ďalších vážnych úrazoch. „Všetky úrazy mali jedeného spoločného menovateľa, a to zľadovatelý povrch, po ktorom sa veľmi ťažko pohybuje bez potrebných znalostí. Samozrejme, časť úrazov bola spôsobená nesprávnym výstrojom, hlavne obuvou a časť nesprávnym používaním výstroja,“ uviedol J. Janiga. Nehody sa stali bežným turistom, ale aj skúseným alpinistom. „To, čo nás mrzí je, že výstrahy sme dali relatívne skoro, ľudia si ich mohli naštudovať, ale naše stránky mali nízke odozvy až do času, pokiaľ sa tieto nešťastia nestali,“ dodal Janiga. Kým ešte 24. decembra mali výstrahy na stránke horskej služby len okolo tritisíc pozretí denne, o dva dni neskôr, keď už došlo k štyrom smrteľným nehodám, návštevnosť stránky s výstrahami stúpla na 18-tisíc pozretí.

Zásahov na horách pribudlo. Ilustračná snímka: HZS

Podmienky sa v najbližších dňoch zhoršia

Aj naďalej upozorňujú horskí záchranári na náročné podmienky na vysokohorskú turistiku. Turistické chodníky sú zľadovatelé. Pád aj na turistickom chodníku môže mať fatálne následky. Po pošmyknutí zvyčajne nasleduje aj niekoľkostometrový pád. „Ak sa človek nezachytí do nejakých dvoch-troch metrov, tak nastáva nekontrolovateľný pád a už je to na náhode, ako človek dopadne,“ uviedol Janiga. To bol aj prípad väčšiny smrteľných nehôd, ale i úrazov, v uplynulých dňoch vo Vysokých Tatrách.
V najbližšom období očakávajú záchranári zhoršenie počasia. Očakáva sa sneženie a silný vietor. V niektorých horských oblastiach môže napadnúť až do 30 centimetrov nového snehu. V niektorých lokalitách sa môže zvýšiť lavínové nebezpečenstvo až na tretí stupeň. Horskí záchranári odporúčajú nielen sledovať výstrahy a vývoj počasia vo Vysokých Tatrách, ale aj v ďalších pohoriach a primerane používať aj výstroj. Turistovi sú zbytočné stúpacie železá pripevnené na batohu, čo bol aj jeden z prípadov so smrteľným koncom. V súčasnom období nie je na škodu využiť aj služby akreditovaných horských vodcov či sprievodcov. A ak sa aj vyberiete na túru a nie ste si istí, je lepšie sa vrátiť, ako riskovať nielen svoj život.

Ilustračná snímka: www.hzs.sk

Zasahovali viaceré záchranné zložky

Pri nehodách v uplynulých dňoch zasahovali viaceré zložky záchranného systému, ale i dobrovoľníci. Okrem profesionálnych a dobrovoľných horských a leteckých záchranárov to boli aj zdravotnícki záchranári, ale aj poľskí leteckí záchranári. Pri niektorých akciách pomáhali aj prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk, chatári či náhodní turisti. Napriek nie veľmi vhodným podmienkam na turistiku boli, naopak, vcelku dobré podmienky na zásah leteckej techniky. „Mali sme šťastie v tom, že bolo možné nasadiť leteckú techniku, čo neskutočne urýchlilo nasadenie záchranárov. Nebyť týchto podmienok, tak obetí by bolo asi viac,“ dodal Janiga.
Prvá smrteľná nehoda sa stala v pondelok 25. decembra dopoludnia. V Malom hangu pod Téryho chatou sa pošmykla 25-ročná česká turistka a padala stovky metrov. Pri páde utrpela zranenia nezlučiteľné so životom. O pár hodín na to došlo k podobnej nehode na Slavkovskom štíte. Pád dlhý niekoľko sto metrov neprežila 30-ročná česká turistka. Jej priateľ utrpel vážne poranenia a v kritickom stave skončil v popradskej nemocnici. V utorok 26. decembra zasahovali záchranári už ráno. V oblasti Veľkého hangu v Malej Studenej doline spadol 23-ročný poľský turista. Napriek úsiliu záchranárov sa ho nepodarilo zachrániť. Tragickú bilanciu Vianoc uzavrela tragická nehoda vo Veľkej Studenej doline, pod Kráľovským žľabom, kde v ten istý deň po páde zahynul 33-ročný český turista.
K 26. decembru Horská záchranná služba eviduje od začiatku roka 28 smrteľných úrazov, z toho polovicu vo Vysokých Tatrách. Presnú polovicu obetí tvoria Slováci. Až za nimi sú Česi (10), Poliaci (3) a jeden maďarský turista.

Rastislav Ovšonka