V Matiašovciach predávajú pozemky po dve eurá za „štvorák“. Chcú prilákať mladých

V zime budú predávať päť pozemkov za obecným úradom. V prípade záujmu samospráva uvažuje nad ďalším územím pre výstavbu rodinných domov.

Matiašovce. Snímka: Archív obce Matiašovce

„Nikto, ani vláda, neponúka pre mladých výhodné možnosti na bývanie. Musíte sa zadĺžiť na 30 rokov. Chceli sme, aby mali ľudia aspoň lacnejší pozemok, ktorým môžu ručiť, pretože pozemok má určite vyššiu hodnotu, ako ho predávame my – po dve eurá za meter štvorcový,“ vraví starosta Matiašoviec Marián Štefaňák. Štyri ponúkané pozemky majú výmeru 550 a jeden 500 metrov štvorcových. Pozemky sa tak budú predávať za 1 100 alebo tisíc eur. Noví majitelia budú musieť spraviť ešte odvodňovacie úpravy.

„Rozhodli sme sa meniť trend odlivu našich občanov, aby nám obyvateľov pribúdalo a aby sme im mohli služby poskytovať plnohodnotne v podobe plnej občianskej vybavenosti.“

 

Marián Štefaňák
starosta Matiašoviec

Neplánovaná výstavba

Pozemky za obecným úradom sa už vyše sto rokov len kosia. Pre obec znamenajú náklady, a tak sa samospráva rozhodla využiť ich  inak. Nejde o individuálnu bytovú výstavbu v pravom zmysle slova. Okolo pozemkov vedie miestna komunikácia a popri nej všetky inžinierske siete. „Je to taká akoby neplánovaná individuálna výstavba. Bol to pre nás najjednoduchší a najlacnejší variant, ako pomôcť mladým ľuďom začať stavať,“ vraví M. Štefaňák.

Odpredaj pozemkov schválili poslanci na zasadnutí obecného zastupiteľstva 15. novembra. Najbližší krok bude vytvorenie parcel. „Prvá možnosť je, že ich dáme zapísať všetky a až potom ich budeme predávať. Možno to ale kvôli urýchleniu procesu budeme riešiť rovno na základe geometrického plánu,“ dopĺňa M. Štefaňák. Pozemky by obec chcela odpre­dať počas najbližšej zimy, aby si noví majitelia stihli pripraviť projektové dokumentácie na rodinné domy, stavebné povolenia a všetky administratívne budovy. Na jar by sa teda mohlo za obecným úradom začať stavať.

O pozemky v Matiašovciach sa zaujímajú aj ľudia z iných miest a obcí. V novom domove ich čaká aj kultúrny program. Snímka: matiasovce.sk.

O Pozemky majú záujem domáci aj „cezpoľní“

V prípade, že by záujemcov o pozemky v Matiašovciach bolo veľa, bude samospráva riešiť aj ďalšie územie na výstavbu rodinných domov. Obec vlastní ešte jeden vhodný pozemok, príprava by však bola o čosi zložitejšia ako pri pozemkoch za obecným úradom. O päť pozemkov sa zatiaľ prihlásilo sedem záujemcov. Sú medzi nimi domáci aj „cezpoľní“. „Ponúkame našim ľuďom možnosť postaviť sa na vlastné nohy. Samozrejme, ide aj o to, aby sa nám počet obyvateľov zvyšoval, teda aby sme získali aj ľudí zvonku,“ vraví M. Štefaňák.

Doháňajú zanedbané

Matiašovce podľa starostu zaspali na vavrínoch. Práve na mieste, kde na jar začnú vyrastať nové rodinné domy, bola zhruba desať rokov snaha postaviť bytovku. No nestalo sa tak. Odliv občanov zaznamenali v obci v roku 2008, keď sa viacerí Matiašovčania odsťahovali do nových bytoviek v susedných obciach a v Spišskej Starej Vsi. „Dovtedy sme boli suverénne najväčšia obec v Zamagurí. Teraz nás dobiehajú Spišské Hanušovce. Rozhodli sme sa tento trend meniť, aby nám obyvateľov pribúdalo a aby sme im mohli služby poskytovať plnohodnotne v podobe plnej občianskej vybavenosti,“ vraví starosta.

Okrem toho – tak ako v iných obciach na Zamagurí – aj v Matiašovciach zíva prázdnotou mnoho domov. „Máme 14 rodinných domov, ktorých starší obyvatelia umreli alebo sa rodiny odsťahovali a ich domy ostali prázdne a obývateľné. Nehovoriac o tých, ktoré sú prázdne, ale neobývateľné. Tých je zhruba 30,“ vraví M. Štefaňák. Tu vidí starosta priestor aj na prenajímanie nehnuteľností.

Jana TOMALOVÁ