V Poprade otvoria ľadovú plochu, na Hrebienku ľadový dóm

Máme najkratší advent

Uplynulú nedeľu 3. decembra sa začalo prípravné obdobie pred Vianocami – advent. V Poprade, ale aj v iných mestách a obciach, sa na námestiach rozžalo prvé svetlo na adventnom venci. Tohto roku máme jeden z najkratších adventov vôbec. Posledná, 4. adventná nedeľa pripadá už na Štedrý deň 24. decembra. Kým ešte doobeda sa bude pripomínať adventné obdobie, večer to už bude narodenie Ježiša Krista, vrátane tradičnej polnočnej omše, čo je pre veriacich hlavnou podstatou Vianoc.

Vo Vysokých Tatrách sa už lyžuje

V stredisku Štrbské Peso sa v piatok 1. decembra začala nová lyžiarska sezóna. V prevádzke sú tri zjazdovky, a to Interski, Turistická a Junior. Na zjazdovkách na Štrbskom Plese je približne 40 centimetrov snehu. Lyžiari tu majú k dispozícii približne dva a pol kilometra zjazdoviek. Onedlho spustia aj Esíčko. Prvú lyžovačku sezóny 2017/18 si nenechalo ujsť približne tridsať lyžiarov. Prišli nielen domáci, ale aj návštevníci z Nových Zámkov či Košíc.

Na Štrbskom Plese sa už lyžuje Ilustračná snímka: jat

Lyžovačka v Lomnici už tento víkend

Blízko k spusteniu je aj stredisko v Tatranskej Lomnici. Najviac snehu je momentálne na svahu v Lomnickom sedle. Pomohlo tomu najmä sneženie v závere minulého týždňa. Lyžiarsku sezónu v Tatranskej Lomnici by chceli spustiť v sobotu 9. decembra. Ak sa podarí spustiť najvyššie položenú zjazdovku u nás, bolo by to mimoriadne skoro, keďže tu sa sezóna zvyčajne začína až v januári. Postupne by mali vo Vysokých Tatrách pribúdať do prevádzky aj ďalšie svahy.

Ľadovú plochu onedlho otvoria

Aj tohto roku pripravuje mesto dve bezplatné otvorené ľadové plochy. Ľadovú plochu pri Aréne Poprad na sídlisku Juh chce mesto sprístupniť už v stredu 6. decembra. Táto plocha je určená len pre korčuliarov, nie hokej. Na malú ľadovú plochu, ktorú prevádzkuje mesto priamo na Námestí sv. Egídia, si budú musieť záujemcovia ešte počkať. S jej prípravou začne samospráva až od stredy, po podujatí Príchod Mikuláša. Táto ľadová plocha je určená len pre najmenších korčuliarov.

Tatranský ľadový dóm patril vlani k najnavštevovanejším atrakciám. Snímka: Región Vysoké Tatry

V sobotu otvoria ľadový dóm

Oficiálne otvorenie zimnej sezóny 2017/18 vo Vysokých Tatrách bude už tento piatok 8. decembra na Hrebienku v Starom Smokovci. Pre verejnosť tu otvoria Tatranský ľadový dóm, ktorý sa stal v posledných rokoch najnavštevovanejšou atrakciou zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. Tohtoročný dóm je inšpirovaný architektúrou barcelonského chrámu Sagrada Familia. Dóm bude počas celej sezóny bezplatne prístupný pre verejnosť, denne od 9.00 do 16.30 h.

Vianočný trh bude aj v Spišskom Podhradí

Atmosféru vianočných trhov si tohto roku budú môcť vychutnať aj obyvatelia Spišského Podhradia. Tie sa uskutočnia v utorok 6. decembra od 8.00 do 18.00 h na Mariánskom námestí pred mestským úradom. Počas vianočného jarmoku príde do mesta aj Mikuláš, ktorý rozsvieti vianočný stromček na námestí. Kultúrny program si pripravili deti z miestnej materskej školy, z oboch základných škôl, základnej umeleckej školy a z Mestského kultúrneho strediska. Súčasťou programu bude aj slávnostný ohňostroj.

Padol teplotný rekord

V Poprade sme mali najchladnejší 2. december v histórii meteorologických pozorovaní. Na popradskom letisku klesla v sobotu ráno teplota až na mínus 17 stupňov Celzia. Doterajší rekord z roku 1983 mal hodnotu mínus 16,3 stupňa Celzia. Inými slovami, 2. decembra nebolo v Poprade nikdy tak chladno od roku 1951, odkedy sa v Poprade robia systematické meteorologické pozorovania. Poklesu teploty pomohla nielen súvislá snehová pokrývka, ale aj jasná obloha a bezvetrie.

V Levoči sa zídu lekári a sestry

Vo štvrtok 7. decembra sa v Mestskom divadle v Levoči uskutoční 27. ročník Levočských lekárskych dní, odborná konferencia sestier a medicínsko-technických pracovníkov a seminár laboratórnej diagnostiky. Nemocnica organizuje podujatia pri príležitosti 117. výročia založenia nemocnice. Na lekárskom dni a odbornej konferencii sestier odznejú prednášky z rôznych špecializačných odborov a prednášajúcich z viacerých univerzít a fakultných nemocníc. Odborné prednášky sa začínajú o 9.00 h.

Popradské Vianoce. Ilustračná snímka: archív PN

Chystá sa anjelská vernisáž

V stredu 6. decembra sa o 14.00 h v Art klube Tatranskej galérie v Poprade uskutoční vernisáž výstavy a slávnostné vyhlásenie víťazov predvianočnej detskej výtvarnej súťaže Anjel Vianoc 2017. Súťažné práce vyhotovené ľubovoľnou technikou mohli deti zasielať takmer až do konca novembra. Výsledky súťaže budú zverejnené aj na internetovej stránke galérie. Po skončení výstavy budú práce do 28. februára k dispozícii na vyzdvihnutie.

Vianočný trh nachystali aj v Spišskej Novej Vsi

Tradičné Vianočné trhy pripravila pre svojich obyvateľov i návštevníkov aj Spišská Nová Ves. Už 27. Vianočný trh sa uskutoční od piatku do nedele 8. až 10. decembra na pešej zóne na Letnej ulici. Chýbať nebude tradičný vianočný tovar. Na svoje si prídu aj milovníci dobrôt, ktoré patria k adventnému obdobiu a Vianociam.