Vyšla nová kniha o histórii popradského hokeja

Náš kolega Rastislav Ovšonka uviedol do života v poradí štvrtú knihu Dejiny hokeja v Poprade.

Ďalšiu časť Dejín hokeja v Poprade uviedli do života Milan Skokan a Jozef Švagerko. Snímka: mam

Tentoraz sa sústredil na obdobie rokov 1959 – 1970 s podtitulom Dlhá cesta na vrchol. Práve v sezóne 1969/70 sa totiž Poprad tešil z víťazstva v celoštátnej lige. Predchádzalo tomu však turbulentné obdobie, v ktorom sa na pozadí rozvoja samotného mesta Poprad začína meniť aj hokej a jeho generácie. Tieto roky znamenajú aj koniec aktívnej kariéry významného popradského hráča a neskôr trénera Alexandra Cane Gemova. Nastupuje však nová silná generácia hráčov, medzi ktorými sa objavili veľké mená ako Milan Skokan či Július Šupler. Práve prvý menovaný knihu Rastislava Ovšonku slávnostne uviedol do života minulý piatok pred domácim zápasom Popradu s Novými Zámkami.

Nový štadión za dva dni

Kniha obsahuje viacero doteraz nezverejnených informácií a fotografií. „Fotografie sa mi podarilo získať od hráčov, ktorí v tomto období pôsobili v Poprade. Vďaka ich pomoci sa podarilo identifikovať všetkých ľudí na dobových fotografiách. Až na niekoľko výnimiek som všetky informácie získal z dobovej tlače. Ide nielen o výsledky zápasov, ale aj zostavy tímu či rôzne zaujímavosti z diania v popradskom hokeji v tomto období. Niektoré informácie mám priamo od hráčov alebo ľudí, ktorí v Poprade hokej robili,“ povedal Rastislav Ovšonka na margo získavania podkladov pre štvrtý diel svojej knihy. Niekoľko vlastných príhod doplnil na piatkovej tlačovke aj Milan Skokan, ktorý v súčasnosti pôsobí ako tréner popradských hokejistiek. „V tej dobe sme hrali veľmi dobrý hokej, bola to moravsko-slovenská skupina. Tu bol štadión, ktorý pojal maximálne tritisíc divákov. Keď sa blížil majstrovský zápas s Vítkovicami, Tatranské píly postavili v priebehu dvoch dní štadión pre sedemtisíc divákov. To je len ukážka toho, ako vtedy Poprad žil hokejom.“ V tejto sezóne sa vďaka vysokej návštevnosti klubu začalo aj finančne dariť a za odmenu hráčom venoval pobyt na Chate pri Zelenom plese. Okrem toho si Milan Skokan zaspomínal aj na viaceré iné perličky z tohto obdobia, napríklad adrenalínový let do Švédska v roku 1970, pri ktorom začalo lietadlo pri pristávaní horieť, no napokon sa nikomu z vyše stovky ľudí na palube nič nestalo a ešte tým istým lietadlom, po nevyhnutnej oprave, pokračovali ďalej. „Musím dodať, že Milan Skokan je jediným človekom na Slovensku, a možno aj v Európe, ktorý získal titul v lige ako hráč, tréner mužov i tréner žien,“ doplnil na tlačovej konferencii Rastislav Ovšonka.

Náš kolega Rastislav Ovšonka predstavil ďalšiu časť Dejín hokeja v Poprade. Snímka: mam

V mapovaní hokejovej histórie bude pokračovať

Okrem Milana Skokana novú knihu uviedol do života aj primátor Popradu Jozef Švagerko. „Ja som sa narodil v 1967-om a ten starý štadión si ešte veľmi dobre pamätám. Musím povedať, že Poprad je jediné mužstvo spomedzi extraligových tímov, ktoré nemá dve ľadové plochy. Škoda, že druhá plocha, ktorá bola v minulosti plánovaná, stroskotala na úplnej malichernosti,“ uviedol J. Švagerko. „Verím, že v blízkom čase sa rozhodne o tom, že budeme mať aj druhú tréningovú halu,“ dodal popradský primátor.
Náš kolega Rastislav Ovšonka už teraz plánuje pokračovať v mapovaní popradskej hokejovej histórie. „Logicky nasleduje obdobie rokov 1971 až 1980 a následne jedno z najúspešnejších období popradského hokeja – 1981 až 1991, keď Poprad trikrát zvíťazil v Slovenskej národnej hokejovej lige. To posledné v roku 1991 znamenalo pre Poprad návrat medzi československú elitu po takmer štyridsiatich rokoch,“ uviedol Rastislav Ovšonka.

Mária Mlaková

Dejiny hokeja v Poprade (obálka)