Aeroklub otvára kurz pilota vetroňa. V regióne sa stále plesá

Pripomenieme si 73. výročie oslobodenia

Nadchádzajúci víkend si v našom regióne pripomenieme 73. výročie oslobodenia. Obce v okrese Stará Ľubovňa boli oslobodené postupne v dňoch 21. až 25. januára 1945. V okrese Levoča boli obce oslobodené postupne od 23. do 27. januára 1945. Nasledovali okresy Kežmarok a Poprad, ktoré boli oslobodené postupne od 26. januára. Ako posledné boli v našom regióne oslobodené Liptovská Teplička, Štrba a Štrbské Pleso 29. januára 1945. Pri tejto príležitosti sa uskutočnia v regióne pietne spomienky.

Pamätník obetiam Červenej armády v Parku hrdinov v Poprade. Snímka: rov

Podnikatelia môžu získať eurofondy

Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s informačno-poradenskými centrami pripravuje seminár pre žiadateľov k Výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku zameranej na podporu mikro-, malých a stredných podnikov pôsobiacich v oblasti poskytovania služieb v najmenej rozvinutých okresoch, ku ktorým patrí aj Kežmarok. Stretnutie sa uskutoční v utorok 6. februára na Okresnom úrade v Prešove. Podrobnosti nájdu záujemcovia na stránke www.opvai.sk.

Verejnosť si vybrala naj produkty

Najlepších v cestovnom ruchu Prešovského kraja za uplynulý rok si vybrala aj verejnosť. Naj kultúrno-náučným zariadením sú Slovenské opálové bane, infozariadením Dukla Destination zo Svidníka, reštauráciou Salaš u Franka v St. Ľubovni, ubytovacím zariadením Hotel Alfa v Giraltovciach, kaviarňou Bruno caffé v Prešove, zamestnancom vrchný čašník z Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka Milan Sipko a produktom videopozvánka Osudy vpísané v dreve, ktorej autormi sú žiaci SOŠ Stará Ľubovňa.

Horolezec Peter Hámor ako prvý Slovák stál na všetkých osemtisícovkách. Snímka: archív Petra Hámora

Hámor získal Krištáľové krídlo

Popradský horolezec Peter Hámor sa stal laureátom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii Šport. Stal sa tak jedným z jedenástich ocenených osobností, ktoré si v nedeľu v Slovenskom národnom divadle prevzali toto ocenenie. V máji 2017 zdolal poslednú osemtisícovku Dhaulágiri a stal sa tak prvým Slovákom, ktorý vystúpil na všetkých štrnásť osemtisícoviek. Na Annapurnu vystúpil dokonca dvakrát ako prvý človek na svete. Okrem toho ako jediný Slovák má na svojom konte aj Korunu Zeme.

Chystá sa kurz pilota vetroňa

Aeroklub Poprad pripravuje pre záujemcov o bezmotorové lietanie nový kurz pilota vetroňa. Minimálny vek na absolvovanie kurzu je 15 rokov. Prvé informačné stretnutie záujemcov sa uskutoční na popradskom letisku v sobotu 24. februára o 10.00 h. Viac informácií o pripravovanom kurze nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.aeroklubpoprad.sk.

Ilustračná snímka: rov

Pytliak si odniesol hlavu vlčice

V pondelok 15. januára oznámil 70-ročný Ladislav z Levoče na polícii, že zatiaľ neznámy páchateľ bez povolenia ulovil samicu vlka dravého. V lokalite Krupný jarok, ktorá sa nachádza v katastri mesta Levoča, páchateľ ulovil štvorročnú vlčicu, ktorej spoločenská hodnota je dvetisíc eur. Potom oddelil hlavu vlka, s ktorou z miesta odišiel a telo vlka nechal v kroví. Levočskí policajti začali trestné stíhanie kvôli prečinu pytliactva, za ktorý páchateľovi hrozia až dva roky väzenia.

Koho by ste chceli vidieť na EĽRO?

Mesto Kežmarok spustilo na svojej web stránke hlasovanie, v ktorom môžu obyvatelia vyjadriť svoj názor na kultúrny program najbližšieho ročníka festivalu EĽRO. Do formulára na stránke môžete napísať názov slovenskej alebo českej kapely, umelca, či umelkyne, ktorých by ste v Kežmarku počas festivalu chceli vidieť. Radnica sľubuje, že podnety občanov vezme do úvahy pri výbere konkrétneho večerného programu Európskeho ľudového remesla 2018.

Ilustračná snímka: mam

Plesy sú v plnom prúde

Prestížny Ples v opere začal obdobie zábavy a tanca na Slovensku. Svoj 22. ročník už má za sebou aj Ples Spišiakov. Ešte stále sa však môžete zabaviť na viacerých akciách tohto typu. Na programe je ešte napríklad Ples primátora Vysokých Tatier, ktorý sa uskutoční 9. februára, Tanečný ples v hoteli Satel 27. januára, Hasičský ples v Malom Slavkove (2. február) či Ples Lomnického golfového klubu (27. január). Stihnete aj Metropolitný ples v Sp. Novej Vsi (27. január) i Učiteľský ples v Aréne Poprad (9. február).

Marcel Maniak uvedie novú knihu

Vojnový historik Marcel Maniak pripravil novú publikáciu, ktorá sa venuje vojnovým rokom v Liptovskej Tepličke. Jej názov je Partizánska obec Liptovská Teplička a dočítate sa v nej aj o téme oslobodenia obce 29. januára 1945 či o konkrétnych udalostiach v obci počas druhej svetovej vojny. Slávnostné uvedenie tejto publikácie do života je naplánované na nedeľu 28. januára o 10.00 h pri pamätníku vedľa pošty v Liptovskej Tepličke.

Verejné klzisko opäť v prevádzke

Malí Veľkolomničania si môžu bezplatne zakorčuľovať na klzisku, ktoré obec opäť dala do prevádzky od 18. januára na Železničnej ulici v areáli tenisových kurtov. Jeho fungovanie a otváracie hodiny však budú upravované podľa aktuálneho počasia. V prípade, že bude mrznúť, pripravené je aj verejné korčuľovanie na tenisovom kurte pri „červenom kostole“ v Kežmarku za jedno euro. Už od decembra sa korčuľuje aj na ploche pred Arénou Poprad.