Dobrú kávu, kultúru či kurzy angličtiny dostanete za „zamagurskú“ cenu

Divadelníci chcú dostať na Zamagurie kvalitnú kultúru a vytvoriť priestor s dušou. Ramagu uplynulý piatok otvorilo svoj ateliér.

Ilustračná snímka: Divadlo Ramagu

Hudbu púšťajú z gramofónu, ceny v bare vás neomráčia a čakať môžete aj divadelné predstavenia s hercami zvučných mien. V Spišskej Starej Vsi nad u domácich dobre známou krčmou U Bobka vyrástol ateliér Divadla Ramagu. V týchto priestoroch býval kedysi dávno pán Bobek so svojou rodinou, neskôr tu bola reštaurácia a potom priestor už len chátral. Divadelníci mu dali druhú šancu. Po piatkovom otvorení ste mohli už v sobotu vidieť premietanie filmu Únos a v nedeľu rozprávku O Jankovi a Marienke.

Kultúra nepatrí len do veľkých miest

Motivácia je jasná, kvalitnú kultúru a menšinové žánre treba priniesť aj do oblastí mimo veľkých miest. „Ako študenti VŠMU sme mali voľný prístup do Slovenského národného divadla, chodili sme veľa do kina. Videl som, že je toľko dobrého umenia, s ktorým sa môžeme stretnúť v hlavnom meste a je škoda, že ľudia žijúci na vidieku nemajú rovnakú šancu,“ vraví principál a zakladateľ Divadla Ramagu Lukáš Marhefka. V roku 2015 končil štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, a tak ako mnohí absolventi z nášho regiónu, aj on stál pred veľkou dilemou – čo chce robiť a kde chce žiť. „Niekto robí to, čo chce, ale žije inde a niekto žije tam, kde chce, ale robí niečo iné. Ja som chcel spojiť tieto dve veci dokopy a mal som šťastie na ľudí, ktorí tomu verili. Ostávať v Bratislave pre mňa nie je motivujúce,“ vraví L. Marhefka.

Ilustračná snímka: Divadlo Ramagu

Kalendár bude plný

Ramagu ateliér by malo zaplniť domáce divadlo aj hosťujúce súbory, hudba či filmové predstavenia. Divadelníci plánujú aj diskusie s autormi kníh a inými zaujímavými osobnosťami. V regáloch kníhkupectiev leží množstvo kníh, človek však často nevie, po ktorej siahnuť. Osobný kontakt ľudí s autorom, ktorý píše o ich kraji, môže túto knihu vytiahnuť do povedomia. Stačí 10, 20 či 30 ľudí, ktorí budú mať záujem rozprávať sa s niekým, kto je zaujímavý. Ateliér poslúži aj ľuďom so spoločnými záujmami, ktorí sa nemajú kde stretávať. Za symbolickú cenu nájdu priestor pre svoje aktivity.
V ateliéri sa už „rozbehol“ detský divadelný krúžok a pripravujú sa aj súťaže, aké poznáte z televíznych obrazoviek. V Zamagurí fungujú rôzne športové tímy a spolky, divadelníci ich plánujú pozvať, aby medzi sebou súťažili. V ateliéri si pozriete aj výstavu insitného umelca Iva Semančíka zo Zamaguria. Výstava by sa mala v ateliéri obmieňať každý štvrťrok.

Ilustračná snímka: Divadlo Ramagu

Angličtina aj posedenie pri káve

„V neposlednom rade už teraz rozbiehame kurzy angličtiny. Je to kurz asi dvadsiatich stretnutí, kde za veľmi ľudovú cenu budú mať ľudia kontakt s lektorom so skúsenosťami na komerčnej alebo školskej úrovni. Nechcem úplne všetko prezradiť. Uvidíme, aké ďalšie aktivity k tomu prilepíme,“ povedal L. Marhefka. Do ateliéru môžete zavítať „len tak“ na šálku kávy. „Ľudia si môžu prísť sadnúť do priestoru, kde sa nefajčí, do priestoru, ktorý nevyzerá honosne, ale má dušu. Nie je to rýchlokvasené miesto, nie sú v ňom európske, krajské ani mestské peniaze, sú to naše peniaze,“ povedal L. Marhefka. Komorné priestory nového ateliéru pojmú 90 ľudí. Popri kávičke či inom chutnom nápoji sa nestratí ani veľké plátno. Obľúbené tímy Ligy majstrov alebo našich športovcov na olympiáde môžete povzbudzovať aj v Ateliéri Ramagu. „Chceme, aby ľudia prichádzali najmä na kultúru, ale chceme ukázať aj iný spôsob prevádzkovania kaviarne a pohostinstva. Ide aj o to, akú tam máte hudbu. Už len to, že ju púšťame z LP platní, má atmosféru,“ uzatvára L. Marhefka. Od pondelka do stredy slúži ateliér divadelníkom Ramagu. Pre verejnosť je otvorené vo štvrtok od 18.00 do 22.00 h, v piatok a sobotu od 18.00 do 24.00 h a v nedeľu od 14.00 do 22.00 h.

Jana TOMALOVÁ