„Kamzíci“ sedemkrát bodovali, Kroták od utorka trénuje

Hokejisti spod Tatier majú za sebou vydarené obdobie.

Popradskú defenzívu ešte pred Vianocami vystužil Marcel Petran. (Snímka: mik)

Po reprezentačnej prestávke sa základná časť Tipsport Ligy prelomila do druhej polovice a vianočné obdobie bolo plné hokejových stretnutí. Popradu sa mimoriadne darilo, keď 20. decembra doma zdolal Žilinu 2:0 a rovnakým výsledkom uspel aj o dva dni neskôr u lídra v Trenčíne. Štefanské kolo prinieslo v Poprade divácky rekord, keďže na víťazné derby s Košicami v pomere 4:2 si našlo cestu 3 268 fanúšikov. Štvrtá výhra sa zrodila v Nových Zámkoch 28. decembra, kde Popradčania triumfovali 2:3. Deň pred Silvestrom im však fantastickú bilanciu zo záveru kalendárneho roka narušila domáca porážka so Zvolenom 2:3 sn.

Richard Rapáč si v Liptovskom Mikuláši zahrá aj s bratom Branislavom. (Snímka: mik)

Richard Rapáč putuje na Liptov

V tomto období nastalo v kádri HK Poprad aj niekoľko zmien. Už proti Žiline nastúpil robustný obranca Marcel Petran, ktorý prišiel zo Zlína. Z projektu HK Orange sa vrátili Krempaský, Bjalončík, Vašaš i Václav (Kundrik absolvoval juniorské MS v USA, pozn.). Naopak, klub sa dohodol na ukončení spolupráce s Jurajom Majdanom, ktorý sa zotavuje po operácii a na hosťovanie do Liptovského Mikuláša odišiel Richard Rapáč. Na lavičke už nevídame ani trénera brankárov Alexeja Mitrošina, ktorý akceptoval ponuku z KHL.

Iľja Davydov sa po neúspešnej skúške v tíme KHL vrátil do Popradu. (Snímka: mik)

Výhra u „holopupkárov“

„Kamzíci“ začali rok 2018 v stredu pod Poľanou. Tréner Ozimák nemohol okrem zranených Krotáka, Lichanca, Bjalončíka či Mateja Paločka počítať ani s chorým Svitanom. Naopak, Davydov na skúške v Jaroslavli neuspel a vrátil sa pod Tatry, takže si nezahral ani Krempaský. Šancu dostal aj 17-ročný dorastenec Nespala. Práve Nespalovo vylúčenie dostalo Detvanov do tempa, ktorí pár sekúnd po jeho návrate otvorili skóre. Miroslav Macejko z pravej strany vyslal strelu cez húštinu tiel a jemný teč Videlku zastavila až sieť Corbeilovej brány. Popradský obranca König sa nechal inšpirovať rovnakým spôsobom z tej istej pozície a puk lovil aj Viarbitski. Radosť „kamzíkov“ však bola predčasná, pretože Königova strela prešla do brány cez bočnú sieť, čo potvrdil aj videorozhodca. Právoplatná odpoveď prišla až tesne pred odchodom do kabín, keď Štrauch nečakane, ale prudko vystrelil z uhla a Viarbitski kapituloval. Na zvýšenú aktivitu Podtatranci nadviazali aj skraja druhej časti, keď Matúš Paločko úspešne dorazil strelu McDowella. Potom sa dvomi skvelými zákrokmi zaskvel aj Corbeil. Poprad si poradil aj pri vylúčení Bondru a za tieto defenzívne okamihy prišla aj ofenzívna odmena. König nahodil pred bránu a Hezier tečoval puk za Viarbitského. V tretej tretine „kamzíci“ síce nevyužili dve presilovky, ale aj vďaka zbytočne komplikovaným ofenzívnym snahám Detvanov si výsledok 1:3 udržali.

Dávid Buc otvoril skóre v dueli proti Liptovskému Mikulášu. (Snímka: mik)

Podtatranské derby

Nasledujúce kolo sa hralo netradične v sobotu a Popradčania privítali trápiaci sa Liptovský Mikuláš. V zostave domácich nastali malé zmeny. Keďže ochorel Jáchym, do obrany sa vrátil Ježek. K dispozícii už boli aj Svitana s Matejom Paločkom. V zostave Liptákov Richard Rapáč chýbal. „Kamzíci“ mali perfektný vstup do stretnutia, keď z ľavého kruhu trafil presne k protiľahlej žŕdke Dávid Buc. Vylúčenie exspoluhráča Suchého síce nevyužili, ale prvé dejstvo ešte gólovo ukončil Patrik Svitana. Individuálnu akciu po pravom krídle započal ešte v obrannom pásme, pohodlne prešiel okolo pasívneho Lang­hammera, prudko vystrelil spoza Moravčíka a Košarišťan kapituloval opäť. Liptáci mohli a mali znížiť hneď v úvode druhej časti, pretože Tabaček od modrej trafil žŕdku, odrazený puk dostal na hokejku Števuliak, no odkrytú bránu minul. Potom prišli série vylúčení na oboch stranách, ale skóre sa menilo až v závere druhej tretiny v hre päť na päť. Rudolf Huna si na modrej čiare prevzal puk, šikovne si položil Brejčáka a vychutnal si aj Corbeila. V záverečnej dvadsaťminútovke Liptáci odohrali výbornú presilovku, no ďalšiu stopercentnú tutovku po Uramovej prihrávke spálil Lang­hammer. Snahy hostí o vyrovnanie pribrzdil stret Abdula s Gründ­lingom, po ktorom sa rozbilo plexisklo a oprava chvíľu trvala. Potom, naopak, prišiel dlhší úsek plynulej hry, ktorú prerušil až Mlynarovič, ktorý strelou z medzikružia spoza Tabačeka prekonal Košarišťana. Hostia sa ešte snažili urobiť niečo s výsledkom, keď za Košarišťana naskočil do power-play Uram. Skúsený krídelník si rýchlo nakorčuľoval pred bránu a úspešne dorazil na konečných 3:2. Bodku pre 1 521 divákov dala pästná výmena medzi Abdulom a Branislavom Rapáčom po siréne.

„Corgoni“ boli v nedeľu nad sily Podtatrancov. (Snímka: mik)

Koniec série

Hneď na druhý deň „kamzíci“ hostili Nitru. König pre zranenie nenastúpil, takže ho nahradil Krempaský, čo bolo jediná zmena v zostave. Úvodnú šancu mali Popradčania, keď Štraucha vychytal rýchlym presunutím sa Foltán. Inak sa však na začiatku nič zásadné nedialo, až kým neunikol Henrich Ručkay a Corbeila zachránila konštrukcia. Ďalšie varovanie od „corgoňov“ prišlo z rýchleho protiútoku, no Macíkovi stihol do strely zblízka na odkrytú bránu vložiť hokejku Mlynarovič. Necelé tri sekundy pred koncom prvej tretiny sa však Nitrania dočkali zaslúženého vedenia. V presilovke najskôr úspešne ramenom zasiahol Corbeil proti odrazenému puku od Brejčákovej hokejky, no bejzbalovým spôsobom ho dorazil Paulovič. V prostrednom dejstve sa hra vyrovnala a ovplyvňovali ju aj emócie. Najmä Mlynarovič ich neukontroloval v prijateľnej miere a po dvoch osobných desaťminútových trestoch sa porúčal z ľadu. Najzaujímavejšia však bola tretia časť duelu. Náskok Nitry zvýšil Rzavský, ktorý vyškolil najmä brániaceho Davydova, ale v početnej výhode po strele McDowella predviedol parádny teč Svitana. Podtatranci chceli čím skôr aj vyrovnať, no pri boji o puk za vlastnou bránou zabudli na osamoteného Black­watera, ktorý mal dostatok času, aby si vychutnal Corbeila. Nádeje niekoľkých desiatok z 1 596 divákov zhasli pri presnej strele Macíka. Tí, čo odišli, však napokon ľutovali, pretože hostí takmer pochovali vylúčenia. Keď fauloval Paulovič a následne aj Ordzovenský, šancu vycítil dve a pol minúty pred koncom aj tréner Ozimák. Vyžiadal si oddychový čas, po pár sekundách stiahol Corbeila a Poprad hral presilovku šiestich na troch. Počas nej pribudol ešte aj Pupákov trest a diali sa veci. Najskôr Heizer úspesne dorazil delovku McDowela a Štrauchovi síce teč vyrazil Foltán, ale Štrauch dostal puk na hokejku opäť a bolo 3:4. Pupákovo vylúčenie však už „kamzíci“ nestihli potrestať, takže sedemzápasová bodovacia séria sa im skončila.

Martin Krempaský (v strede) už celkom bežne nastupuje v A-tíme. (Snímka: mik)

Chcú zapájať mladíkov

HK Poprad v nedeľu začne poslednú tretinu základnej časti Tipsport Ligy a miestenka do play-off by mu nemala uniknúť. Zo šiesteho miesta však Podtatranci nestrácajú veľa na piate Košice a utópiou nie je ani štvrtá priečka Nitry. Žilina má na nich osembodové manko a o posledný flek do „vyraďovačky“ sa zrejme pobijú Nové Zámky s Liptovským Mikulášom. „Kamzíci“ sú však napriek porážke s Nitrou výborne rozbehnutí a z posledných ôsmich duelov šesť vyhrali. „V hokeji a celkovo v športe musíte mať aj trochu šťastia. Chlapci sa však o to pobili. V poslednom období podávajú dobré výkony, v kabíne je dobrá atmosféra i tímový duch, nechýba vôľa po víťazstvách, a to nám prinieslo dostatok bodov. Verím, že takýmito výkonmi sa poctivo môžeme pripraviť na záverečné boje. Súťaž sa teraz trošku zmení a očakávam, že spodné mužstvá začnú zázračne brať body, pretože naspodku to bude veľký boj. Rozdiel tam stále je, ale stačí pár zápasov a ste naspäť v hre,“ povedal tréner Marcel Ozimák a pokračoval: „Chceme vyskúšať aj nejaké nové veci. Zapracujeme mladíkov, ktorí sa vrátili z projektu, pretože naša filozofia nám velí dávať priestor domácim slovenským hokejistom a stabilizovať mužstvo pre nasledujúce sezóny. Niekedy treba hľadať aj alternatívy v zahraničí, no my to chceme robiť čo najmenej. Legionár musí byť o triedu, dve, tri lepší a ak nie je, nemá zmysel ho tu držať. Radšej dáme priestor mladým nádejným, ktorí na ľade nechajú život. Bezhlavé posilňovanie kádra nehrozí. Stavíme na našich chlapcov, ktorí sa v play-off budú biť aj o svoje pozície do budúcnosti.“

Arne Kroták sa po dlhom výpadku musí dostať do formy. (Snímka: mik)

Podtatranci sa už v najbližších stretnutiach budú môcť spoľahnúť aj na brankára Alexeja Ivanova. „Arne Kroták v utorok príde na prvý tréning, ale mal dlhodobý výpadok. Uvidíme, ako na tom bude a čo mu dovolia zdravotné problémy. Myslím, že zbytočne riskovať nebude. Dostane čas na to, aby sa po fyzickej stránke vrátil späť. Chýba nám najmä v presilovkách, pretože vie podržať puk, ale jeho zdravotný stav je prvoradý a nesnaží sa nič bezhlavo urýchliť,“ dodal kormidelník Marcel Ozimák.

Michal KLEIN