Kežmarčan ručne šije topánky, čo putujú po svete

Mal rád hory a vedel šiť topánky. Svoju prácu a vášeň spojil do podnikania. Výsledkom sú unikátne turistické topánky Makara ktoré vznikajú ručným šitím v malej dielni pod Tatrami.

Príbeh ručne šitých turistických topánok značky Makara sa začal písať pred sedemnástimi rokmi. Bývalý zamestnanec firmy Podtatran, ktorá taktiež bola známa ručnou výrobou obuvi, sa rozhodol postaviť sa na vlastné nohy – a v tomto prípade môžeme nadnesene povedať, že na nohy obuté v kvalitných topánkach. „Topánky ručne šijem štrnásť rokov. Predtým som tri roky spolupracoval s výrobcami obuvi, pričom som sa snažil špecializovať na ľahkú turistickú obuv,“ začína svoje rozprávanie Vladimír Makara. Podľa jeho slov je jedným z dvoch Slovákov, ktorí ešte takýmto spôsobom vyrábajú obuv. „Je tu ešte môj kolega Marek Pažitný, ale on sa zaoberá výrobou luxusných vychádzkových topánok,“ tvrdí Makara.

Obúva aj himalájskych šerpov

„Postupne pod tlakom konkurencie zo zahraničia, hlavne z Ázie, slovenské firmy ukončovali svoju činnosť a keď som chcel ostať na trhu, musel som sa preorientovať na ručne šitú obuv. Niežeby bola cenovo konkurencieschopná, ale kvalitou určite. Dodnes existuje veľa fanúšikov celokoženej ručne šitej obuvi, ktorí skôr ako na cenu, pozerajú na kvalitu. A k ušitiu dobrej topánky nepotrebujete veľký strojový park, ale dobré náradie a šikovné ruky,“ vysvetľuje Kežmarčan, ktorý tie šikovné ruky rozhodne má. Mnoho „skalných“ zákazníkov jeho značky pochádza aj z nášho regiónu, ale topánky smerujú na celé Slovensko a nemálo zákazníkov pochádza aj z Čiech či iných kútov sveta. Podtatranské topánky Makara môžete stretnúť aj v Maďarsku, Poľsku, Holandsku, Belgicku, Nórsku, v Kanade, USA, Izrae­li či v Taliansku. A v neposlednom rade obúva napríklad aj himalájskych šerpov.

Všetky topánky značky Makara vznikajú pod rukami v huncovskej dielni. Snímka: mam

Radosť z dobre urobenej práce

A prečo si vybral práve turistické topánky? „Pretože hory sú moja srdcová záležitosť, a bolo by škoda zabudnúť na dobré turistické topánky, ktoré sa pod Tatrami dlhé roky vyrábali,“ odpovedá Vladimír Makara. Zároveň dodáva, že výroba ručne šitej topánky trvá približne tri dni. Prvý deň sa ušije vŕšok topánky – štandardne, strojovo. Na tom pracuje jeho kolegyňa, mimochodom, tiež bývalá zamestnankyňa družstva Podtatran. „Potom sa pomocou náradia ručne naťahuje tento vŕšok na kopyto a trikrát prešíva s jednotlivými vrstvami. Na záver sa to celé prelepuje s podrážkou, obrusuje, orezáva…  Skrátka finišuje. A pri takejto práci je nemenej dôležitá práca „srdcom“, nielen rukami – aby ste to vydržali,“ tvrdí s úsmevom. Vložená energia sa mu však vrátila späť. „Táto práca mi ukázala nielen čo je to mať radosť z dobre urobenej manuálnej práce, ale naučil som sa aj tvoriť nové veci, kresliť nové modely v trojrozmernom priestore, získal som cit pre farebné kombinácie materiálov,“ vyratúva V. Makara.

 

Hory sú moja srdcová záležitosť, a bolo by škoda zabudnúť na dobré turistické topánky, ktoré sa pod Tatrami dlhé roky vyrábali.

Vladimír Makara, majiteľ firmy

 

Kríze sa nevyhol

Otázka na počet doteraz vyrobených kusov obuvi značky Makara však ostáva nezodpovedaná – aj preto, že v tomto remesle viac ako kdekoľvek inde platí, že dôležitá je kvalita, nie kvantita. Každopádne však môžeme hovoriť o tisíckach kusov. Nie všetko je vždy ružové a aj na podnikaní Vladimíra Makaru sa odrazila neslávna finančná kríza z roku 2008.
„Samozrejme, boli dobré roky aj zlé. Finančnú krízu pocítil hádam každý a ani ja som nebol výnimkou,“ tvrdí obuvník. Firma sa však aj s tým dokázala popasovať a dnes sa na nedostatok objednávok rozhodne nemôže sťažovať. Najmä takto pred Vianocami trávi Vladimír Makara vo svojej huncovskej dielni celé dni, často až do neskorého večera. Nie nadarmo hovorí, že rovnako ako šikovné ruky je pri tejto práci dôležité aj srdce…

Mária Mlaková