Kežmarskí dôchodcovia zažili Vianočný zázrak

Poctivé zimné topánky, kartón cigariet či predplatné časopisu. Seniorov z Kežmarku obdarovali na Vianoce neznámi ľudia.

Obyvateľku zariadenia pre seniorov Lauru Jurekovú obdarovali Ľudovít Havran a Veronika Pázmányová. Snímka: ZPS Kežmarok

„Ja som len tak pošepkal, čo chcem a dostal som to – dva páry zimných topánok, jedny vysoké a jedny „polky“,“ prezradil klient Zariadenia pre seniorov v Kežmarku Kamil Leng. Bol jedným z 26 dôchodcov, ktorí sa zapojili do projektu Vianočný zázrak. „Topánky mi poslala jedna advokátka z Bratislavy. Už som ich aj vyskúšal, síce chodievam von málo, ale keď mi treba ísť do obchodu, pomaličky prejdem. Nestretol som sa s tou advokátkou, ale písal som jej tri poďakovania – za mňa, za chorobu a za jej peniaze,“ dodáva s úsmevom pán Leng.

Úspech Vianočného zázraku milo prekvapil

Koncom novembra uplynulého roka do Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľskej služby Kežmarok prišiel mail. Zakladateľka webového projektu Vianočný zázrak Martina Kasemová požiadala o spoluprácu pri rozbehnutí jeho prvého ročníka. „Na webové sídlo projektu sa mali zverejniť vianočné želania obyvateľov sociálnych zariadení a darcovia sa mohli prihlásiť a splniť želanie ktorémukoľvek z nich. Hlavnou myšlienkou projektu je, aby sprostredkovanie radosti z darčekov počas Vianoc nebolo zamerané len na deti. Chceme myslieť tiež na starších ľudí v sociálnych zariadeniach na celom Slovensku, ktorí sú často opustení a Vianoce nie sú pre nich časom radosti,“ povedala sociálna pracovníčka Gabriela Mašlonková.

Obyvatelia Zariadenia seniorov v Kežmarku sa do projektu zapoja aj najbližšie Vianoce. Snímka: rov

Z Kežmarku sa do projektu zapojilo 26 seniorov. Ich želania boli rôznorodé – od vianočného hrnčeka cez ponožky, žiletky, kartón cigariet až po zimnú obuv. Hoci zo začiatku mali v zariadení pre seniorov obavy, či sa Vianočný zázrak podarí, vianočné želania seniorov sa plnili zázračne rýchlo. Za pár dní boli všetky splnené a postupne až do Vianoc do zariadenia prichádzali poštou vianočné darčeky. Niektorí darcovia doniesli balíčky dokonca aj osobne.

„Určite sa zapojíme aj tento rok a dúfame, že projekt bude mať úspech a zapojíme aj viacero obyvateľov nášho zariadenia.“

 

Marcela Ištocyová
riaditeľka Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľských služieb Kežmarok

Dostali zákusky aj predplatné

Pani Veronika Klusová má rada spevákov. Najviac Skrúcaného, Weitera a Dočolomanského. Čo iné by ju mohlo potešiť ako rádio? Darček však vôbec neočakávala a milo ju prekvapil. „Myslím, že sú za tým naše sociálne pracovníčky, chodili a zisťovali, čo by sme chceli. Rádio som si ešte nepúšťala, lebo som nemala rozdvojku. Ale teraz som si ju už kúpila, takže zajtra si už pustím rádio, keď budem mať čas, lebo máme rôzne sociálne programy. Napríklad tam maľujeme, pred sviatkami sme robili vianočné ozdoby,“ povedala Kežmarčanka Veronika Klusová.

Medzi obľúbených spevákov Veroniky Klusovej patrí aj legendárny Michal Dočolomanský. Snímka: hudba.zoznam.sk

Ďalší darček by potešil nejednu dámu. „Dostala som šampóny na vlasy, sprchovací gél, ďalšiu kozmetiku a kilovú krabicu vianočných zákuskov. Veľmi, veľmi nás obdarovali, to sme nečakali,“ spomína pani Anežka Pisarčíková zo Spišskej Belej.So svojou darkyňou sa nestretla, stihla jej už však napísať poďakovanie. Osobne prišli darcovia odovzdať prekvapenie rodáčke z Veľkej Lesnej pani Márii Michnovej. „Dostala som predplatné časopisu Posol Božského srdca. Veľmi rada čítam, ale už slabo vidím na oči. Katolícke noviny neprečítam, tam sú malé písmenká. Ale tento časopis sa mi dobre číta a veľmi ma to zaujíma. Ďakujem za tento dar, prevzala som si ho osobne u nás na vrátnici,“ povedala nám pani Michnová.

Niektoré priania splniť nemohli

Mnohí obyvatelia zariadenia pre seniorov si svoje darčeky vysnívali sami, za niektorých to urobili sociálni pracovníci. „V tom momente, keď sa našich obyvateľov na darčeky pýtali, mnohí povedali, že nevedia. Alebo odpovedali, že si prajú rodinu, domov, zdravie, alebo aby mohli chodiť. S takýmito prianiami sme sa zapojiť nemohli. Veľa ľudí by vám dnes povedalo, že darček nedostali, máme ťažké stavy,“ hovorí riaditeľka Zariadenia pre seniorov a zariadenia sociálnych služieb Kežmarok Marcela Ištocyová. Podľa jej slov bolo na celom projekte najkrajšie, že obyvateľov zariadenia potešili tie najjednoduchšie dary. Často si želali to, čo denne potrebujú. Po zaplatení všetkých poplatkov a liekov mnohým zvýši doslova pár eur, s ktorými musia celý mesiac hospodáriť.

Veľa toho seniorom po zaplatení poplatkom neostáva. Ilustračná snímka: mam

Zapoja sa aj tento rok

Uplynulé sviatky potešil Vianočný zázrak 623 seniorov na celom Slovensku. „Chcela by som poďakovať organizátorke projektu pani Martine Kasemovej a aj darcom, ktorí sa rozhodli obdarovať neznámych ľudí a spríjemniť im sviatky. Určite sa zapojíme aj tento rok a dúfame, že projekt bude mať úspech a zapojíme aj viacero obyvateľov nášho zariadenia,“ doplnila M. Ištocyová.

A či by aj obdarovaní kežmarskí seniori odporúčali zapojiť sa do Vianočného zázraku ďalším svojim kolegom? „Hej? A potom mne nič nepríde,“ zažartoval si Kamil Leng. „Ďakujeme celému sociálnemu oddeleniu a hlavne pani riaditeľke, lebo to ona je za tým.“ dodal Kamil Leng v mene obdarovaných obyvateľov zariadenia pre seniorov.

Jana TOMALOVÁ