Monografiu o Vysokých Tatrách písalo 18 autorov

Doslova v hodine dvanástej uviedli v Tatrách novú monografiu pod názvom Mesto Vysoké Tatry včera a dnes.

Knihu predstavili (zľava) Inga Janigová, Zuzana Kollárová a Ján Mokoš. Snímka: rov

V roku 2017 si tatranská samospráva pripomínala 70. výročie vzniku samostatného samosprávneho celku, a tak uvedenie knihy v predposledný deň roka bol jeden z posledných termínov, keď to chceli Tatranci stihnúť ešte v jubilejnom roku.

Diali sa tu aj udalosti významné pre celú krajinu

„Príprava knihy bola veľmi komplikovaná, pretože pozostáva z 15 osád a každá osada mala svoj život, svoj vývoj a do roku 1947 každá osada patrila k svojej materskej obci, čo sme museli zohľadňovať. Samostatnou kapitolou je spoločný vývoj po roku 1947, pretože sa tu diali veci dôležité nielen pre samotné mesto, ale aj pre celé Slovensko či Československo, ktoré sa v obciach nediali. Niektoré boli oficiálne, niektoré neoficiálne,“ uviedla jedna zo zostavovateliek Zuzana Kollárová z popradského archívu. Problematika kúpeľníctva či cestovného ruchu v minulosti taktiež nebola vlastná pôvodným obciam, ale iba tatranským osadám. „S mnohými vecami sme sa museli vyrovnať aj po metodickej stránke,“ dodala Kollárová. Vysoké Tatry sú špecifické svojím hospodárstvom, ale aj športovým či kultúrnym životom. Samostatnou kapitolou bola horská služba, čo je špecifikom mesta. Zložitý vývoj mali Tatry aj po roku 1947, už po vzniku samostatného mesta, keď samotní Tatranci nevedeli, ako sa majú Tatry vyvíjať. „Bolo to búrlivé obdobie, keďže mesto vzniklo na základe politického rozhodnutia,“ dodala Kollárová. Súčasťou monografie je aj osada Štrbské Pleso, ktorá dnes patrí pod obec Štrba. Podrobnejšie je v knihe popísaná história osady v období, keď patrilo pod mesto Vysoké Tatry.

Monografia Mesto Vysoké Tatry včera a dnes. Snímka: rov

V knihe sa nájdu mnohí Tatranci

Na knihe sa podieľalo až 18 autorov. Druhou zostavovateľkou monografie bola Ingrid Janigová. „Nebolo to jednoduché. Jedna vec bola zohnať autorov, ktorí by dokázali obsiahnuť zadanú kapitolu a druhá vec pozháňať aj fotografie, ktorých je v knihe približne tisíc, a tiež zabezpečiť všetko okolo vydania publikácie,“ uviedla Janigová. Keďže zostavovateľka pracuje ako vedúca redaktorka v Tatranskom dvojtýždenníku, práca na monografii pre ňu znamenala aj rozšírenie obzorov. „Vďaka práci na monografii som spoznala mnoho ľudí, ktorí tu žili a žijú a odviedli tu veľký kus práce. Pre ľudí budú zaujímavé aj fotografie, mnohí sa na nich spoznajú. Viaceré z nich, vrátane mnohých informácií, neboli doteraz nikde publikované,“ dodala Janigová.
Monografia o Vysokých Tatrách sa pripravovala tri roky. Kniha má 560 strán. Vyšla v náklade dvetisíc kusov. Náklady na vydanie knihy presiahli 40-tisíc eur. Záujemcovia si ju môžu kúpiť nielen na mestskom úrade, ale aj v informačných kanceláriách vo Vysokých Tatrách a objaviť by sa mala aj v podtatranských kníhkupectvách.

Rastislav Ovšonka