Pavel Rajtár získal cenu za celoživotný prínos v cestovnom ruchu

Odborníci z cestovného ruchu rozhodli o oceneniach pre osobnosti a produkty cestovného ruchu Prešovského kraja za minulý rok.

Pavel Rajtár. Snímka: ija

Bývalý dlhoročný horský záchranár, horský vodca a jeden z priekopníkov skialpinizmu na Slovensku Pavel Rajtár sa stal laureátom ocenenia za celoživotný prínos v cestovnom ruchu Prešovského kraja. „Veľmi si to cením. Celý život, čo tu žijem, mi záležalo na tom, aby horské veci boli funkčné. Na druhej strane som vždy hľadal zdravý kompromis, aby sa príliš necitlivo nezasiahlo do prírody, a to nielen preto, lebo je to národný park, ale všeobecne,“ uviedol pre Podtatranské noviny Pavel Rajtár.

Tisíckrát na Gerlachovskom štíte

Počas vyše päťdesiatich rokov aktívnej kariéry horského vodcu vystúpil na Gerlachovský štít viac ako tisíckrát. Takmer tridsať rokov pracoval aj ako horský záchranár. Stal sa protagonistom moderného skialpinizmu u nás. V roku 1993 bol ako šéf Spolku horských vodcov vo Vysokých Tatrách jedným zo zakladateľov Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry. Výrazne sa pričinil o vznik Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky, ktorá sa ako prvá z postsocialistických krajín stala členom Medzinárodnej únie asociácií horských vodcov (UIAGM).

Róbert Gálfy, Alexander Luczy a Pavol Rajtár v Zermatte 1996. Snímka: archív A. Luczy

Práve aktivity v súvislosti s medzinárodným uznaním slovenských horských vodcov si pavel Rajtár najviac cení. „Ocenenie je vyjadrením vďaky a uznania osobnostiam, ktoré sa pričinili o rozvoj cestovného ruchu v jeho rozličných oblastiach. Taktiež upriamuje pozornosť na výnimočné produkty, ktoré prispievajú k návštevnosti a propagácii kraja,“ povedal o oceneniach riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Ocenenia budú odovzdané 25. januára na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave. Ocenenie Pavla Rajtára je zároveň poďakovaním za celoživotnú prácu pri záchrane návštevníkov veľhôr, poskytovanie profesionálnych služieb horského vodcu a propagácie Slovenska doma i v zahraničí.

Singletracky v Lechnici s výhľadmi na tri koruny. Snímka: archív obce Lechnica

Ocenili osobnosti a produkty najmä z nášho regiónu

V kategórii podnikanie v cestovnom ruchu získal ocenenie Jiří Hruška, ktorý stojí za vybudovaním golfového komplexu Black Stork vo Veľkej Lomnici. Za vzdelávanie v oblasti cestovného ruchu udelila porota ocenenie Vladimírovi Ternavskému, zakladateľovi prvej lyžiarskej školy po revolúcii na Slovensku. V škole za 27 rokov naučili desaťtisíce detí a dospelých umeniu zvládnuť lyže a snoubord a vyškolil stovky inštruktorov, ktorí dnes majú vlastné lyžiarske školy alebo pôsobia v strediskách po celom svete. Za rozvoj cestovného ruchu v samospráve bude ocenený primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. O cenách pre osobnosti rozhodla odborná porota. Nominácie na ocenenie zasielala organizátorom verejnosť  do konca novembra 2017.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari. Snímka: rov

Porota rozhodovala aj o naj produktoch v cestovnom ruchu. Za rok 2017 získali tieto ocenenia tri produkty. Prvým je medzinárodný futbalový turnaj žiakov Fragaria cup, ktorý sa koná už 16 rokov v Prešove a okolí začiatkom júla. Každoročne sa ho zúčastňuje okolo tritisíc hráčov a ďalších 1 600 účastníkov turnaja. Futbalový turnaj je jediným produktom či osobnosťou, ktorý nepochádza z nášho regiónu. Ocenenie naj produkt získal aj projekt Chodník korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari, ktorý otvorili len na jeseň minulého roku a hneď sa stal jednou z top atrakcií regiónu. Tretím oceneným produktom sú Singletrails v Lechnici, ktoré obec dokončila a otvorila v roku 2017. Vybudovaním singletrackov v malej obci Lechnica, kde žije iba necelých 240 obyvateľov, pribudla v Pieninách turistická atrakcia, ktorá zvýšila návštevnosť Pienin a počet prenocovaní v obci Lechnica stúpol dvojnásobne.

Rastislav Ovšonka