Spal dve hodiny, ranný beh však vyhral

Tretie kolo Zimnej bežeckej série ovládol Štefan Bachratý, hoci len pár hodín pred štartom pricestoval zo zahraničia.

V cieľovej rovinke sa odohralo viacero tesných zápasov. Vľavo víťazka kategórie žien Patrícia Puklová. Snímka: ZBS

Predposlednou časťou štvordielnej Zimnej bežeckej série je Sunrise Run, teda beh pri východe slnka. Minuloročná novinka sa osvedčila, a tak aj tentoraz organizátori siahli po rovnakej trati. Tá pre mužov i ženy merala takmer sedem kilometrov a viedla z golfového ihriska vo Veľkej Lomnici ulicami obce. Na jednom mieste sa zmenila aj na poľnú cestu, pred finišom súťažiaci absolvovali prudšie klesanie a na záver dobehli naspäť na golfové ihrisko.

Náročný záver

Limit dvesto pretekárov bol naplnený už dlhšie pred samotným podujatím. Pred východom slnka, ktorý bol v sobotu predpokladaný na 7.33 h, sa tak v golfovom areáli rozcvičovali skupinky bežcov i nordic walkerov a pripravovali sa na samotný štart. Ranné počasie bolo o čosi chladnejšie ako predošlé dni, v porovnaní s minulým rokom však cesty neboli zasnežené ani zľadovatené. S východom slnka sa tak bežci vydali na trať a najlepšie sa na nej darilo Štefanovi Bachratému z klubu Davorin.sk. Zaznamenal výsledný čas 23:21 min. „S výsledkom som spokojný, išlo sa mi však veľmi ťažko. Nechcem sa vyhovárať, ale bolo to ťažké najmä preto, že ešte o tretej ráno som cestoval z Talianska. Spal som teda asi dve hodiny,“ zhodnotil tesne po dobehnutí do cieľa víťaz.

Štefan Bachratý dobieha do cieľa ako prvý. Snímka: ZBS

„Zo začiatku sa mi bežalo dobre, asi po kilometri som si vytvoril náskok sto metrov. Ten som jemne navyšoval, ale postupne som si ho len udržiaval. Posledné dva kilometre boli dosť náročné a cítil som, že idem pomaly, snažil som sa ešte nahrabať nejaké sily a udržať to,“ povedal ďalej Š. Bachratý. Zároveň dodal, že skôr ako ranné behy uprednostňuje night runy, pretože po siedmej hodine ráno je preňho predsa len priskoro. Ani tieto podmienky však nezabránili tomu, aby finišoval s náskokom viac ako pol minúty pred Martinom Bálintom a Martinom Svočákom, ktorých delilo od seba len pár stotín sekundy.

Suverénna Puklová

Opačné pocity mala jednoznačná víťazka v kategórii žien, Patrícia Puklová. Tej ranný čas nerobil problémy. „Bežalo sa mi relatívne dobre. Máme teraz v Tatrách trailový kemp z Česka. Včera sme boli na bežkách, tak som sa trochu obávala, ako na tom budú nohy, ale bola tu vynikajúca trať a bola som rada, že na nej nebol žiaden sneh,“ uviedla aktuálna Bežecká kráľovná Tatier. „Zvyknem behávať aj skôr, takže mi čas nerobil problém, chodievam tak o pol šiestej ráno,“ dodala. Druhé miesto v kategórii žien obsadila Tímea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad a na bronzový stupienok sa postavila Linda Beniačová z Bežeckého klubu Brno, ktorý mal na pretekoch až deväť zástupcov. Z víťazstva v nordic walkingu sa tešili Viktor Lapšanský a Urszula Lapšanská zo Starej Ľubovne. Celkovo bolo vo vekových kategóriách ocenených 21 bežcov a 6 nordic walkerov.

Pretekov sa zúčastnili aj nordic walkeri. Snímka: ZBS

Zimná bežecká séria vyvrcholí záverečným kolom 10. februára, na ktorom spoznáme celkových víťazov. Hostiteľom Grand finále bude Horský hotel Sliezsky dom. Účastníkov čaká tentoraz beh do vrchu, štart je plánovaný o 10.00 h z Tatranskej Polianky. Obaja víťazi Sunrise Run-u, Štefan Bachratý i Patrícia Puklová, avizovali účasť na tomto podu­jatí.

Akcia štartovala s východom slnka. Snímka: ZBS

Mária Mlaková