Tešíte sa na ľadové sochy na Hrebienku? Prepukne to už v piatok

U bábätiek dominovali Sofia a Adam

Najobľúbenejším dievčenským menom v minulom roku v Poprade bola Sofia, ktoré dostalo 28 bábätiek. Druhým najčastejším dievčenským menom bola Ema (18). Na treťom skončila Jasmína (14), ktorá sa o túto priečku delí s Kristínou. Medzi chlapcami dominovalo meno Adam (26), za ním skončil Michal (24) a až na treťom mieste bolo meno Jakub (22), ktoré ešte v roku 2016 dominovalo v rebríčku. Na matričnom úrade však zapísali aj mená Kemal, Selina, Tarek, Tabita, Yorick, Cooper, Rodan či Evelyn.

Vzniklo centrum podpory okresu

Na prvom valnom zhromaždení sa 28. decembra stret­li zakladajúci členovia novozaloženého záujmového združenia právnických osôb Centrum podpory regionálneho rozvoja okresu Kežmarok. Centrum rok fungovalo ako súčasť Mestského úradu v Kežmarku. Od 1. januára je to samostatný právny subjekt, ktorý má ambície byť aktívnym nástrojom na rýchlejšiu realizáciu Akčného plánu okresu Kežmarok, ako aj platformou na riešenie problémov a koordinovanie aktivít zameraných na rozvoj okresu.

Tatry Ice Master na Hrebienku. Ilustračná snímka: rov

Ľadové sochy budú už tento víkend

Cez víkend sa vo Vysokých Tatrách uskutoční jedno z top podujatí zimnej sezóny. Hrebienok privíta šiesty ročník podujatia Tatry Ice Master. Počas troch dní, od piatku do nedele 12. až 14. januára, budú sochári pracovať s 50-timi tonami ľadu, z ktorých by malo vzniknúť 40 sôch. Prvý deň budú mať voľnú tému, druhý deň to bude téma Krajina, odkiaľ pochádzam a posledný deň téma Svetová fauna a flóra. Program bude denne od 8.30 do 18.00 h, vrátane koncertov a ľadovo-ohňovej šou.

Najlepší v cestovnom ruchu

Do nedele 14. januára môžete hlasovať v štvrtom ročníku ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2017. Z nášho regiónu môžete podporiť viaceré kultúrno-náučné zariadenia, infocentrá, ubytovacie zariadenia, reštaurácie, kaviarne, bary a čajovne, produkt, ale aj najlepšieho zamestnanca. Organizátorom ankety je Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Na stránke www.severovychod.sk nájdete nielen nominácie, ale aj hlasovací formulár.

Poprad-Kvetnica. Ilustračná snímka: rov

Kvetnica oslovila architektov

Združenie pre urbanizmus a územné plánovanie na Slovensku pri Spolku architektov Slovenska ocenilo urbanisticko-krajinársku štúdiu Mestských rekreačných lesov v Poprade-Kvetnici. Štúdia, ktorú vypracoval kolektív pod vedením architektky Anny Dobruckej, získala Cenu ZUUPS 2017. V súčasnosti sa už pripravuje obnova lokality Tancuľka, významným prvkom možno už tohto roku bude vyhliadková veža na Zámčisku. Sú pripravené aj informačné tabule na banský chodník.

V Bachledke zahynula lyžiarka

Popradskí leteckí záchranári zasahovali v sobotu na lyžiarskom svahu v Bachledovej doline v Ždiari. Pomoc tu potrebovala 30-ročná lyžiarka, ktorá sa bez lyží pošmykla a padala dole zľadovateným svahom. Následne narazila do stĺpu lanovky. Na mieste ju okamžite začali resuscitovať prítomní svedkovia a privolaná Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor. V oživovaní pokračovala lekárka, avšak aj napriek snahe sa ženu nepodarilo oživiť. Podľahla rozsiahlym poraneniam vnútorných orgánov.

Sedačková lanovka v Bachledovej doline. Ilustračná snímka: rov

Spišská Nová Ves má nového sprievodcu

Mesto Spišská Nová Ves pripravilo pre návštevníkov mesta novinku – mobilnú aplikáciu, ktorá majiteľom smartfónov poskytne množstvo informácií o pamiatkach a historických budovách, turistických atrakciách, podujatiach i histórii mesta. Aplikácia funguje aj v off-line režime a je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku. Súčasťou aplikácie sú mapy a GPS navigácie, ktoré lokalizujú používateľa a zároveň ho navedú na miesto jeho záujmu. Mobilnú aplikáciu si možno stiahnuť bezplatne.

Policajti testujú elektromobil

Mestská polícia v Poprade testuje elektromobil. Testovacia prevádzka elektromobilu potrvá do 11. januára priamo vo výkone služby. Policajtov zaujíma najmä pomer dojazdu a počet nabíjacích cyklov počas využívania v osem a dvanásťhodinových službách a jeho samotného využívania hlavne v mestskej premávke. Policajtom sa okrem ekologického hľadiska pozdáva aj možné zníženie nákladov na prevádzku používaných vozidiel, čo je podľa náčelníka Štefana Šipulu tiež jeden zo zámerov testovania.

Malí farmári môžu získať dotáciu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyhlásilo výzvu na podporu malých farmárov. Začínajúci malí farmári môžu získať grant vo výške 15-tisíc eur. Žiadosť treba podať do 13. apríla na Pôdohospodársku platobnú agentúru. Malí poľnohospodári sa v rámci výzvy môžu zaoberať pestovaním zemiakov, liečivých, koreninových rastlín, zeleniny a ovocia či chovom koní, hovädzieho dobytka, prasníc, oviec, králikov, včiel, kačiek alebo nosníc. Podrobnosti nájdu záujemcovia na stránke www.apa.sk.

Ilustračná snímka. rov

Riaditeľ TANAP-u odstúpil

Po približne pätnástich rokoch odstúpil na vlastnú žiadosť z funkcie riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška. Do funkcie riaditeľa bol od 1. januára dočasne menovaný doterajší zástupca Pavol Fabian. Nasledovať bude výberové konanie. Doterajší riaditeľ naďalej zostáva zamestnancom Štátnych lesov v ochrannom obvode Smokovce.