V horách bolo viac úrazov

Horská záchranná služba zaznamenala za posledné štyri roky výrazný nárast počtu úrazov.

Zásahov na horách pribudlo. Ilustračná snímka: HZS

V roku 2017 zaevidovali horskí záchranári v rámci celého Slovenska 2 657 úrazov v horských oblastiach. Rok predtým to bolo 2 445 a v roku 2014 to bolo 1 912 úrazov. Nárast úrazovosti v horách má podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu viacero príčin. „Je to jednoznačne vyšší počet návštevníkov, vyšší podiel úrazov nehorolezcov mimo otvorených chodníkov a trás a viac nepravidelných návštevníkov s minimálnymi skúsenosťami s pohybom v horách,“ ozrejmil príčiny nárastu počtu úrazov Janiga.

Štatistiky pokazil záver roka

Úrazovosť sa pritom ešte za prvých deväť mesiacov vyvíjala pozitívne. „Prvý až tretí štvrťrok vyzeral z pohľadu úrazovosti veľmi dobre. Mali sme zníženú úrazovosť oproti predchádzajúcemu roku skoro o osem percent, ale posledné tri mesiace roka 2017 boli z pohľadu zásahov veľmi náročné, či už na počet alebo aj náročnosť,“ uviedol Janiga. K nárastu počtu úrazov prispel najmä skorý nástup zimných podmienok vo vysokohorskom prostredí. Už od konca októbra bol vo väčšine horských oblastí sneh, čo sa odzrkadlilo na počte úrazov. „Taktiež počet návštevníkov bol v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi rekordný a medzisezóna, keď si záchranári mohli kúsok vydýchnuť, sa skrátila na pár dní,“ dodal Jozef Janiga.

Ilustračná snímka: archív HZS

Smrteľných nehôd bolo menej

Ani v roku 2017 sa z výletov do hôr nevrátili všetci. Vlani zahynulo v slovenských horách 28 ľudí. Za posledné tri roky je to najnižšie číslo. V roku 2016 sa z hôr nevrátilo 35 ľudí, rok predtým to bolo až 40 návštevníkov. Z celkového počtu smrteľných úrazov v roku 2017 až polovicu obetí zaznamenali horskí záchranári vo Vysokých Tatrách. Nasledovali Veľká Fatra (6), Západné Tatry (4), Nízke Tatry (3) a jeden smrteľný úraz sa stal v Malej Fatre. Národnostné zloženie obetí prakticky kopíruje návštevnosť horských oblastí. Aj keď sa často hovorí, že najčastejšie sú obeťami horských nešťastí turisti zo susednej Českej republiky, nie je to pravda. Z celkového počtu 28 obetí tvorili Slováci presnú polovicu. Zo slovenských hôr sa domov nevrátilo desať českých turistov a traja Poliaci. Smutnú štatistiku dopĺňa jeden maďarský návštevník. Horskí záchranári upozorňujú návštevníkov horských oblastí, aby sa nielen primerane vystrojili na túru, ale aby sledovali aj vývoj počasia, upozornenia a výstrahy na internetovej stránke www.hzs.sk. Aj takýmto spôsobom je možné minimalizovať riziko úrazov.

Rastislav Ovšonka