V Tatrách dominovala olympijská víťazka

Záver roka 2017 patril bežcom na lyžiach. Ešte pred Vianocami odštartoval Slovenský pohár a zároveň medzinárodný FIS Slavic Cup Tatranským pohárom na Štrbskom Plese. Bežkári sa 29. i 30. decembra na rovnakom mieste zišli opäť v rámci jubilejného 60. ročníka Memoriálu 24 padlých hrdinov SNP. Aj toto podujatie zastrešilo Slovenský pohár aj FIS Slavic Cup, no tentoraz nebolo pod patronátom ŠK Štrba, ale organizátorom bola TJ Tatran Gerlachov.

Justyne Kowalczyk nie je trať na Štrbskom Plese neznáma. (Snímky: archív/Faix)

Memoriálu sa zúčastnili športovci z deviatich krajín a zvláštnosťou bolo, že kým mužská slovenská jednotka Peter Mlynár súťažil na Tatranskom pohári, no Alena Procházková nie, teraz Procházková prišla a Mlynár uprednostnil Tour de Ski. Hegemóniu Poliakov v šprintoch na 1,6 km voľnou technikou vo finále narušil len posledný šiesty Litovčan Strolia. Zvíťazil Kamil Bury pred bratom Dominikom a tretí skončil Jan Antolec. Rudolf Michalovský sa ako jediný Slovák dostal aspoň do semifinále a celkovo obsadil 9. priečku. Ženy šprintovali o 200 metrov kratšie, ale aj tu narušila poľskú finálovú zostavu len jedna pretekárka – Alena Procházková, ktorá skončila štvrtá. Triumfovala olympijská víťazka zo Soči Justyna Kowalczyk pred Ewelinou Marcisz a Sylwiou Jaskowiec.

Na ďalší deň lyžiarov čakali vytrvalostné preteky klasickou technikou. Muži absolvovali 15 km a spokojní mohli byť najmä Bielorusi, kedže Yury Astapenka za 37:52 min vyhral a veterán Sergei Dolidovich dobehol tretí. Na pódiu ich doplnil druhý Dominik Bury a najlepší zo Slovákov Andrej Segeč finišoval na štvrtom mieste. Medzi ženami na 10 km bol stupeň víťaziek totožný so šprintami. Kowalczyk triumfovala v čase 28:26 min. Najrýchlejšia Slovenka Barbora Klementová prišla do cieľa ôsma. Pripravený Areál bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso využila aj slovenská mládež a vekovo príslušné trate absolvovali v rámci Slovenského pohára kategórie od žiakov po dospelých. (mik)