Mesto spoznalo najlepších športovcov roka

Horolezec Peter Hámor sa stal Športovcom Popradu za rok 2017.

Najúspešnejší športovci mesta Poprad za rok 2017. Snímka: rov

Uplynulý štvrtok v Poprade po deviatich rokoch obnovili ocenenie pre najúspešnejších športovcov mesta. Na hlavnú cenu boli nominovaní okrem Petra Hámora aj hokejista a hokejbalista Patrik Svitana a futbalista Stanislav Šesták. Po nominácii v celoslovenskej ankete Športovec roka 2017 a získaní ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii Šport je to pre Hámora už tretie ocenenie v posledných týždňoch. V roku 2017 zarezonoval vo verejnosti jeho výstup na Dhaulágirí, ktorým skompletizoval Korunu Himalájí. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý stál na všetkých 14 osemtisícovkách sveta. Na pódiu Domu kultúry pri preberaní ocenenia Peter Hámor povedal, že ho teší, že iniciátori ocenili jeho výkon, keďže horolezci pri svojich výkonoch nemajú divákov ani kamery, ako je to v prípade iných športov a o ich úspechu sa verejnosť dozvie až sprostredkovane. „Keďže som Popradčan, teší ma to asi ešte viac, ako keby to bolo niekde inde, lebo tu som doma a ľudia, ktorí rozhodovali o tejto cene ma poznajú, a to nielen ako športovca a horolezca. Vedia aj čo robím, ako žijem. Myslím si, že u mňa to nie je len ocenenie minulého roka, ale toho, ako ten šport robím už štvrťstoročie. O to viac ma to teší,“ povedal pre Podtatranské noviny Peter Hámor.

Futbalista Stanislav Šesták, hokejista a hokejbalista Patrik Svitana a Športovec Popradu 2017 – horolezec Peter Hámor. Snímka: rov

Láka ho Mt. Everest

Ak by si niekto myslel, že skompletizovaním Koruny Himalájí Peter Hámor končí so svojou horolezeckou kariérou, tak sa mýli. „Tie moje plány sú ako cez kopirák. Na jar som v Himalájach, potom trochu oddychujem. Na jeseň je festival, v zime pripravujem expedíciu. Dúfam, že tento rok bude presne rovnaký a vo vzťahu k oceneniu – vždy, keď sa človeku dostane nejaké ocenenie, tak je to príjemná motivácia do ďalšej roboty. Ja vnímam tých ľudí, ktorí ma sledujú. Mám fanúšikov, ktorí mi držia palce, tak s o to väčšou chuťou budem robiť to, čo som robil doteraz,“ uviedol Hámor.
Aj tento rok sa tak Peter Hámor chystá do Himalájí. „Na 99 percent, keď všetko dobre dopadne, s Horiom Colibasanu pôjdeme tohto roku na Mt. Everest. Keď sa budeme dobre cítiť, tak by sme skúsili pripojiť ešte iný kopec, pretože je to lacnejšie, keď sa v jednej vlne spája viac kopcov,“ ozrejmil svoje plány na nadchádzajúcu sezónu Hámor.

Trénerom roka je Skokan

Najlepším seniorským kolektívom uplynulého roku sa stali hokejistky ŽHK Poprad. Seniorským trénerom roka sa stal hokejový tréner Milan Skokan. Podujatím roka sa stal 45. ročník automobilových pretekov Rallye Tatry. Športovým organizátorom sa stal Jozef Pavlík a Cenu fair play získala Júlia Mikšovská za dlhoročné aktivity v oblasti gymnastiky. Naposledy sa v Poprade oceňovali športovci ešte v roku 2009. Iniciátorom obnovenia tohto ocenenia je bývalý novinár a publicista Mikuláš Argalács. „Pretože sa každý pýtal, že prečo to nie je. A iniciovali sme to preto, lebo to neinicioval nikto iný,“ povedal o obnovení ocenenia Športovec Popradu Mikuláš Argalács. Myšlienky sa chopilo občianske združenie Pre mesto a komisia školstva, športu a mládeže pri Mestskom zastupiteľstve v Poprade, ktoré pripravilo aj slávnostné popoludnie spojené s odovzdávaním ocenení.

Rastislav Ovšonka