Milan Skokan: Som presvedčený, že titul ostane tu

Druhá časť Extraligy žien pomaly vrcholí.

Laura Šuliková reprezentovala Slovensko v Taliansku. (Snímka: mik)

Na Vianoce i na prelome rokov sa najvyššia súťaž hokejistiek nehrala. Okrem sviatkov to zapríčinili aj Majstrovstvá sveta divízie 1 A v Taliansku, kde mali zastúpenie aj Popradské líšky Laura Šuliková, Alžbeta Šulíková, Lucia Halušková, Romana Halušková či Nikola Nemčeková. Slovenky síce zdolali Maďarsko, Rakúsko, Nórsko i domáce Taliansko, ale nestačili na Japonsko, takže medzi elitu nepostúpili. „Hrať proti súperom, ako boli neskutočne rýchle Japonky, je veľká skúsenosť. Umiestnenie je síce celkom pekné, ale škoda, že sme to nedotiahli na topku. Oproti extralige sú majstrovstvá trochu o inom, pretože keď hrám za klub, tak hrám za mesto a keď hrám za reprezentáciu, hrám za národ,“ vyjadrila sa ešte len 15-ročná Popradčanka Laura Šuliková.

Šláger kola medzi Popradom a Bratislavou. (Snímka: mik)

Predkrm pred finále

Dievčatá spod Tatier opäť naskočili do súťažného kolotoča, keď 20. januára porazili Prešov a podľa očakávania zdolali aj Košice či Martin. Uplynulú sobotu však do Popradu pricestoval tím, ktorý môže reálne pomýšľať na to, že líškam zabráni získať tretie zlato za sebou. Projekt centralizovanej prípravy reprezentácie HC ŠKP Bratislava v uplynulých sezónach pôsobil v nadnárodnej EWHL, no teraz hrá v slovenskej súťaži. Už v októbri Bratislavčanky doma zvíťazili nad majstrom 4:2 a teraz mali Popradčanky možnosť odvety. Líšky odohrali vyrovnanú partiu, no na prelome prvej a druhej tretiny im súper trochu ušiel zásahmi Ágoštonovej a Rumanovej. Domáce sa trápili v koncovke aj vďaka výborne chytajúcej Američanke Fujimagari a jej spoluhráčka Drábeková dala v treťom dejstve aj gólovú poistku. Poprad však nakoniec zlomil Fujimagarino čaro, keď úspech slávila dravosť Ihnaťovej. Bratislavčanka Maskaľová ešte spečatila triumf hostiek na 1:4. „Pripravovali sme sa zodpovedne, no nevyšlo to. Chýbala nám lepšia koncovka, ale odohrali sme vyrovnaný zápas, v ktorom sme pokojne mohli zvíťaziť. Chceli sme si vyskúšať už aj nejaké veci na play-off – ako budú hrať ony, ale i my. Každý súper je zdolateľný, keď sa chce a hrá sa so srdcom,“ povedala obrankyňa Popradu Laura Šuliková.

Kto sa stane majstrom pre sezónu 2017/18. (Snímka: mik)

Pôjde o zlato

Sobotná konfrontácia „líšok“ s „policajtkami“ bola len akýmsi mapovaním situácie, pretože výsledok už nič neriešil z hľadiska konečného postavenia v tabuľke. S istotou ju ovládne ŠKP a Popradčanky by mali vo Zvolene potvrdiť druhú priečku pred play-off. Obaja súperi si preto oprávnene nárokujú na titul a obaja tréneri sa dívali skôr na blízku budúcnosť. „Pre nás to bol zápas nášho vlastného odhodlania. Trápi nás maródka, takže sme ho odohrali len v jedenástich, čo nebýva obvyklé. Súper sa posilnil, má vo svojom kádri kvalitné hokejistky, takže sme vstupovali do stretnutia maximálne pokorní, ale pripravení zvíťaziť, čo sa nám aj podarilo. Sme radi, že sme víťazmi základnej časti a čaká nás dlhé play-off. Či sa proti nám vo finále postaví Prešov alebo Poprad, bude to veľmi náročný súper a myslím si, že nás čaká príjemné vyvrcholenie sezóny,“ povedal kormidelník ŠKP Peter Kúdelka a slovo dostal i jeho náprotivok Milan Skokan: „Budem úprimný. Pevne verím, že dnešný duel bol taký klam na Bratislavu, pretože sme hrali tak dobre aj bez ôsmich kvalitných dievčat, takže klobúk dole. Som príjemne prekvapený, no nešlo nám to do tej brány. Keby sme využili svoje príležitosti, vyzeralo by to trošku inak. Na druhej strane, treba rešpektovať aj silu súpera. Disponuje tým najlepším, čo na Slovensku máme a pracuje vo vrcholových profesionálnych podmienkach. Naše dievčatá môžu mať pokojne hlavy hore a ísť ďalej. Verím a som o tom aj presvedčený, že titul ostane tu. Ak budeme kompletní, trúfame si na nich. Kvalita je na našej strane, aj keď nemáme ideálne zoskupenia na tréningu. Niektoré oddiely nám ani teraz neuvoľnili hráčky, v zálohe máme ešte Mikeskovú, k dispozícii nebola ani Krivianská a maróduje aj Gaborčíková. Sú to kvalitné hokejistky, ktoré by tu dnes niečo predviedli. Verím, že vo finále sa dievčatá vypnú k všetkému, čo vedia.“

Michal KLEIN