Na ľad sa vrátil Kroták a do kádra pribudol nový brankár + aktualizácia o zápas v Trenčíne

Hokejistom spod Tatier sa nedarilo. Po Košiciach si minulý týždeň pripísali ďalšie dve porážky a v utorok nestačili ani na Duklu.

Kroták odohral proti Novým Zámkom len siedme tipsportligové stretnutie v aktuálnom ročníku. Na zápasy vonku už nenastúpil. (Snímka: mik)

„Kamzíci“ na svojom ľade v piatok privítali Nové Zámky, ktoré s Liptovským Mikulášom bojujú o poslednú postupovú priečku do play-off. V zostave stále absentoval pre zranenie Dinda, no vrátili sa Brejčák, König i Heizer. Z juniorov sa do nominácie dostal len Kundrik, ktorý však v pozícii trinásteho útočníka do hry nezasiahol. K dlhodobo zranenému brankárovi Ivanovovi pribudol aj Lichanec, ktorý si na tréningu zranil rameno, absolvoval operáciu a zrejme vynechá celý február. Naopak, návrat do akcie hlásil presne po dvoch mesiacoch Arne Kroták.

Novozámčania bojujú o posledný flek do play-off, takže dva body z Popradu mali pre nich cenu zlata. (Snímka: mik)

Nájazdová lotéria

Prvý rozruch nastal počas popradskej presilovky pred Barošom, no z vedúceho gólu sa tešili Novozámčania. V útočnom pásme vyhrali buly, Hřebejk vypálil od modrej a po nešťastnom teči Petrana nemal Corbeil nárok. Hostia mali potom niekoľko ďalších príležitostí, no nakoniec prišlo vyrovnanie. Do rýchleho protiútoku po pravom krídle zavelil Svitana, v medzikruží našiel Štraucha, čiernu robotu pred Barošom odviedol Mlynarovič a Štrauch namieril presne. Až do polovice stretnutia sa potom až na pár príležitosti domácich nič zaujímavé nedialo, ale tri a pol minútový úsek, kedy padli až štyri góly, všetko vynahradil. Odštartoval to gól Saulietisa, ktorý z uhla posúval puk do ohňa, no nemusel ani nájsť žiadneho spoluhráča, pretože Corbeil si  to zrazil do brány sám. Vzápätí Petran vypálil od vlastnej modrej čiary, Baroš jeho pokus vyrazil, k puku sa dostal Fabian, našiel pred bránou dôrazného Heizera, ktorý na dvakrát, ale predsa vyrovnal. Diváci sa však dlho netešili, pretože Corbeil síce tutovku Zbořila zlikvidoval, ale pri pravej žŕdke stál Lukáš Jurík, ktorého veľmi laxne bránil McDowell, takže puk dokázal prepasírovať za čiaru. Aj na to „kamzíci“ našli bleskovú odpoveď, pretože pri zadnom mantineli výborne napádali, Buc nabil do medzikružia Petranovi a po jeho bombe Baroš kapituloval opäť. Misky váh na stranu Popradu mohol hneď v úvode tretej časti nakloniť veterán Kroták, no trestné strieľanie nepremenil a tutovku pri ležiacom Barošovi spálil aj Bondra. Potom na oboch stranách chodil na trestnú lavicu jeden hokejista za druhým, no presilovky žiaden tím nedokázal využiť. Jedna z nich sa Podtatrancom preniesla aj do predĺženia, no pokusy McDowella aj Svitanu zastavila žŕdka. Keďže v samostatných nájazdoch sa Svitana presadil len raz a Saulietis dvakrát, Nové Zámky triumfovali pod Tatrami 3:4 sn.

Navrtátilca Krotáka Ozimák šetril. (Snímka: mik)

Chce sa dôstojne rozlúčiť

„Cítil som sa dobre, no škoda, že to nebol víťazný duel. Bolo to vyrovnané a z trestného strieľania som mohol dať rozhodujúci gól. Išiel som na istotu pod vyrážačku, no netrafil som bránu. Išlo sa do predĺženia, kde gól nepadol. Nájazdy sú lotéria, chlapcom som veril, no nepodarilo sa. V kabíne by to bolo veselšie. Na to, že som dva mesiace nehral hokej, tak môžem byť so sebou spokojný. V poriadku to už nebude nikdy, ale dal som si pauzu, chodil som na infúzie, čiastočne sa to zlepšilo a môžem absolvovať ešte nejaké zápasy. Som v pohode, tréner ma šetrí, a to je fajn. Uvidíme, ako dlho vydržím. Mám 45 rokov, no chcel by som si v závere sezóny ešte zahrať a dôstojne sa rozlúčiť,“ povedal po svojom iba siedmom vystúpení v aktuálnom ročníku Tipsport Ligy Arne Kroták.

Popradská legenda si chce pred koncom kariéry ešte trochu zahrať. (Snímka: mik)

Otáznik vyriešili Kováčom

Ešte koncom novembra sa v dueli práve proti Novým Zámkom zranil gólman Ivanov a odvtedy bol maximálne vyťažovaný Corbeil. Posledným termínom na doplnenie kádra je streda a Marcel Ozimák v piatok naznačil plány: „S Ivanovom sme dohodnutí, že sa dá stopercentne do poriadku a má na to čas. Potrebujem, aby bol v poriadku a pred play-off odchytal aspoň 4-5 zápasov, nech máme dvoch brankárov. Na Corbeilovi už po 20 dueloch vidieť slabšiu koncentráciu. Musíme však robiť v podmienkach, aké máme. Nemôžeme si dovoliť drahých hokejistov ani nelogické nákupy. Možno jeden, maximálne dvaja prídu. Budeme sa zrejme snažiť posilniť brankársky post, lebo s Ivanovom to nie je isté. Obrovské zmeny to však nebudú.“ Vedenie HK Poprad na situáciu reagovalo hneď v sobotu, keď sa dohodlo s Vladimírom Kováčom, ktorý naposledy chytal v Nových Zámkoch. „Posledný týždeň som mal ponuky od viacerých klubov, rozhodol som sa pre Poprad. Čakám, že si zachytám a pomôžem tímu hlavne v play-off, keďže Poprad tam pôjde určite a je dôležité mať vyrovnaných gólmanov. Dúfam, že sa navzájom potiahneme a pomôžeme tímu, aby sme prešli minimálne cez štvrťfinále,“ vyjadril sa pre klubový web Kováč.

Ivanov pre natiahnuté slabiny absentuje už dva mesiace, takže sa klub rozhodol konať. (Snímka: archív/mik)

Nočná mora Coffman

Najnovšia brankárska akvizícia si premiéru v drese „kamzíkov“ odbila hneď v nedeľu pod Pustým hradom. K zranenému Dindovi sa pridali aj Davydov s Matúšom Paločkom a k dispozícii nebol tentoraz McDowell ani Kroták. Šanca sa tak naskytla juniorom Krempaskému, Kundrikovi i Bjalončíkovi. Podtatranci mali raketový nástup, keď Svitana z pravého krídla švihom vystrelil cez Kováčika a Nieminen nedokázal dostatočne reagovať. Podtatranci potom pykali za nevyužitie presilovky vyrovnaním. Coffman totiž cez Brejčáka trafil prudkou strelou do ľavého vinkla. Zvolen potom využil aj početnú výhodu o dvoch hráčov. Coffman vystrelil cez húštinu tiel, Kováč jeho pokus vykryl, ale Steen posunul puk Drgoňovi, ktorému stačilo trafiť odkrytú bránu. „Rytieri“ mohli viesť aj o dva góly, no faulovaný Šišovský trafil len ľavú žŕdku. Fabianovi sa trest preniesol aj do druhej tretiny a po jeho návrate hostia navyše zle striedali, takže Zvolenčania sa rozbiehali vďaka presilovkám. Najväčšie príležitosti v nich však nepremenil Obdržálek. Gól prišiel až v rovnovážnom počte, keď defenzíva „kamzíkov“ nechala Kováča v štichu, nepokryla ani Kytnára, ani Špirka, ktorý pohodlne skóroval po vyrazenej strele Kováčika. Popradským ofenzívnym snahám chýbala iskra, nápaditosť, viazla aj kombinácia a hostia mohli byť radi, že Zvolenu dvojgólový náskok relatívne vyhovoval a netlačil sa až tak do brány. Uspatých divákov však neprebudila siréna, ale gól Königa, ktorý sekundu pred ňou vypálil spoza červenej čiary a nachytal Nieminena. Fína to stálo miesto v bráne a na záverečnú časť ho nahradil Šimko. Domácich však upokojil rýchlym gólom Coffman, ktorý je nočnou morou Popradu, pretože skóroval v každom vzájomnom stretnutí. „Kamzíci“ sa dostali do zápasu v presilovke piatich proti trom, keď delovka Fabiana zoťala Drgoňa, ktorý puk pristavil Abdulovi a český útočník trafil z medzikružia presne. Zvolenčania sa vzápätí dostali opäť na rozdiel dvoch gólov, keď nedôraznú hru hostí vytrestal Kelemen, ktorý cez Krempaského i Bjalončíka naslepo prihral Viktorovi Fekiačovi a Kováč nemal nárok. Podtatranci však mohli svojmu novému spoluhráčovi ďakovať aj za to, že neprehrali vyšším rozdielom než 5:3.

Šimko po kurióznom góle vystriedal Nieminena. (Snímka: archív/rov)

Duo vo výbere hviezd

V nedeľu bola zverejnená aj nominácia Tipsport Ligy pre All Star Cup, na ktorom sa 17. februára v Bratislave predstaví výber slovenskej, českej, nemeckej a EBEL ligy. Na exhibícii si zahrajú aj dvaja Popradčania – Patrik Svitana i Daniel Brejčák. Kvôli olympiáde sa na poslednú chvíľu zmenil aj tipsportligový kalendár a „kamzíci“ cestovali na 47. kolo do Trenčína už v utorok. Do obrany sa vrátili Davydov s Dindom, no McDowella stále trápila choroba. K dispozícii neboli okrem dlhodobo zranených Ivanova a Lichanca ani Dávid Bondra, Matúš Paločko, ani Arne Kroták, takže štvrtý útok tvoril juniori Kundrik, Bjalončík a Vašaš. Zdravotné problémy sa nevyhli ani trénerovi Ozimákovi, takže mužstvo viedli František Štolc ml., Stanislav Salát a Juraj Bondra.

Séria porážok sa pod hradom Matúša Čáka rozrástla na štyri. (Snímka: archív/mik)

Trápenie pokračovalo

Obaja súperi sa rozbiehali len veľmi pomaly a „kamzíkom“ nepomohla ani početná výhoda, v ktorej len potvrdili, že sa v týchto situáciách v poslednom období trápia. Naopak, keď prišla séria vylúčení na ich strane, kedy mal Trenčín krátke úseky, v ktorých hral aj päť na tri, „vojaci“ ukázali, ako treba hrať. Vedeli vyhrať buly, rozostaviť sa, kombinovať a potrestali aj vylúčenie Petrana. Pokus Tibora Vargu od modrej v medzikruží tečoval Marek Hecl a Kováč nemal nárok. Druhé dejstvo pripomínalo bezradnosť Popradčanov z predošlého duelu vo Zvolene. Boli radi, keď vôbec puk zaviezli do útočného pásma, pretože rozohrávka i krátke prihrávky sa im vôbec nedarili. Naopak Kováč musel neraz ratovať ofenzívne snahy Dukly. Eskalovalo to, keď Ján Pardavý odzbrojil Krempaského, po pravom mantineli vyštartoval do útoku, vystrelil na korčule Davydova a pohotový Holenda využil zmätok na zvýšenie náskoku domácich. Popradčanom akoby viac svedčala hra v oslabení, keď sa od nich neočakáva kreativita. Pri vylúčení Svitanu im síce pomohla aj žŕdka, ale z čista jasna sa dvaja nebránení „kamzíci“ rútili na Valenta. Mlynarovič ideálne prihral Štrauchovi, no ten sa viac ako na presnosť sústredil na silu a trestuhodne minul bránku inak bezmocného Valenta. V tretej časti hostia, pri udržiavacej taktike „vojakov“ mierne zlepšili hru a dočkali sa aj gólu . Konečne sa dokázali v presilovke rozostaviť a nehrali ju staticky. Daniel Brejčák si položil Bačika, nakorčuľoval si až za bránu, odkiaľ nabil Svitanovi na strelu z prvej a Valent prišiel o čisté konto. Podtatrancov to nakoplo a cítili šancu na vyrovnanie. V posledných piatich minútach však chceli dobehnúť všetko, čo pred tým premárnili a šťastena sa im odvrátila chrbtom v power-play. König svojou povestnou delovkou trafil cloniaceho Mlynaroviča do citlivých partií, puk sa odrazil na bekhendové zakončenie Brejčákovi, ktorý však minul a Dukla tak zvíťazila 2:1.

Michal KLEIN