Od angličtiny a španielčiny k Podjavorinskej baladám. Výsledok uvidíte v piatok

Dievčatá z Art Academy vás dnes o šiestej v dome kultúry prenesú do baladického sveta Ľudmily Podjavorinskej. Hudbu k projektu Zázrak vytvoril Michal Smetanka.

Monodrámy na motívy Ľudmily Podjavorinskej si pozriete v podaní Art Academy. Snímka: archív Tatiany Husárovej

Popradská Art Academy je jazyková škola, záujmový krúžok i divadelné združenie priateľov angličtiny. Už desať rokov hrávajú predstavenia v anglickom jazyku, tento rok je však iný. Deti, ktoré uvidíte v predstavení Zázrak, sú celoštátnymi víťazmi v prednese v anglickom a španielskom jazyku. Sté výročie vzniku republiky chcú angličtinári a španielčinári osláviť ako Slováci a po slovensky.

Samé smutné príbehy

„Uprosili ma, aby sme urobili niečo v slovenčine. Tak som im to sľúbila, vybrali sme Ľudmilu Podjavorinskú. S deťmi sme čítali tieto silné a prastaré príbehy, ktoré zozbierala. Sú to zveršované príbehy, povesti a balady, Podjavorinská ich spracovala majstrovsky s citom a vášňou,“ vraví šéfka Art Academy Tatiana Husárová. Priestor dostanú víťazky v prednese – dievčatá. Monodrámy, ktoré v piatok uvidíte, sú totiž príbehy o ženách a dievčatách.

„Michal Smetanka bude vytvárať zvuky meluzíny, vrany, zvonov. Všetko, čo sa deje na pódiu, on vytvára zvukovo a predstaví aj sedem nových piesní, balád, ktoré pozbieral. Všetky sú viac než 300-ročné.“

 

Tatiana Husárová
šéfka Art Academy

Postupne si pozriete príbehy Natáľka, Sirota, Utopená, Zázrak a Prísaha. Konce majú, ako inak, tragické. Vyberáme pre vás ten o Sirote – dievčatku, ktoré žije so svojou macochou. Macocha však nie a nie vydať sa, všetci pytači ju obchádzajú, najprv sa vraj musí zbaviť dieťaťa. Macocha sa bojí, že ostane na ocot, a tak sa rozhodne pripraviť dievčatko o život. V noci ho vyženie do mrazu neoblečené, hodí za ním len šatku. Na takúto krivdu sa nemôže pozerať Panna Mária na priečelí domu, a tak sa vyberie do poľa aj s dievčaťom. Dievčinka v chladnej noci zamrzne a na druhý deň pri jej tele nájdu aj sochu Panny Márie. Dievčatko je síce mŕtve, no stále ružové a usmiate.

Zahrá aj Meluzínu

Tajuplnú atmosféru dotvára hudba z autorského pera Michala Smetanku. S Art Academy spolupracoval už uplynulý rok na komornom projekte na motívy Jána Botta. Pre veľký úspech sa ho Tatiana Husárová pokúsila osloviť aj tentokrát a spolupráca sa podarila. „Bude vytvárať zvuky meluzíny, vrany, zvonov. Všetko, čo sa deje na pódiu, on vytvára zvukovo a predstaví aj sedem nových piesní, balád, ktoré pozbieral. Všetky sú viac než 300-ročné,“ vraví Tatiana Husárová.

Michal Smetanka spolupracoval s Art Academy už v minulom roku. Snímka: archív Tatiany Husárovej

A ako spieva taká meluzína? „Podľa toho, či mocná alebo slabá. Zvuk robím fúkaním na píšťale – koncovke úplne prvotným rozrážaním zvuku na hrane píšťaly. Nie je to ani tón, skôr zvuk. Na hrmenie napríklad používam zvuk gongu, ale atypickým spôsobom – trením. Vniká z toho také zvláštne „ujúkanie“, vraví Michal Smetanka. Inšpirácie pozbieral nielen priamo z literárnej predlohy Podjavorinskej balád, ale aj priamo na skúškach. „Videl som, ako to hrajú a čo sa tam deje. Z mojej strany ide o scénické dotvorenie. Sú tam aj ľudové piesne, ktoré režisérka vyslovene chcela mať, len v úpravách,“ dopĺňa Michal Smetanka.

V hudbe aj domáce talenty

V piatok si vypočujete aj speváčku Alenu Stoklasovú, ktorú poznáte zo zoskupenia La Speranza. Predstaví sa aj malý husľový talent Bibiana Macková, v Zázraku na seba vezme podobu anjela, ktorý sprevádza divákov dejom. Vstupné na divadelné spracovanie starých povestí a balád v podaní Art Academy je 5 eur. V predpredaji si lístky kúpite v mestskej informačnej kancelárii alebo v kníhkupectve Christiania.

Jana Tomalová