Ozimák von! Znelo popradským štadiónom

Hra hokejistov spod Tatier fanúšikov netešila, no zvíťazili aspoň na Liptove.

Proti Trenčanom chceli „kamzíci“ dobehnúť zameškané za posledných päť minút. (Snímka: archív/mik)

Kvôli nastávajúcej olympiáde sa upravil program Tipsport Ligy, takže Podtatranci cestovali na predohrávané 47. kolo do Trenčína už v utorok. Do obrany sa vrátili Davydov s Dindom, no McDowella stále trápila choroba. K dispozícii neboli okrem dlhodobo zranených Ivanova a Lichanca ani Dávid Bondra, Matúš Paločko, ani Arne Kroták, takže štvrtý útok tvorili juniori Kundrik, Bjalončík a Vašaš. Zdravotné problémy sa nevyhli ani trénerovi Ozimákovi, takže mužstvo viedli František Štolc ml., Stanislav Salát a Juraj Bondra.

Keď to nejde…

Obaja súperi sa rozbiehali pomaly a „kamzíkom“ nepomohla ani početná výhoda, v ktorej len potvrdili, že sa v týchto situáciách trápia. Naopak, keď prišla séria vylúčení na ich strane, kedy mal Trenčín krátke úseky, v ktorých hral aj päť na tri, „vojaci“ ukázali, ako treba hrať. Vedeli vyhrať buly, rozostaviť sa, kombinovať a potrestali aj vylúčenie Petrana. Pokus Tibora Vargu od modrej v medzikruží tečoval Marek Hecl a Kováč nemal nárok. Druhé dejstvo pripomínalo bezradnosť Popradčanov z duelu vo Zvolene. Boli radi, keď vôbec puk zaviezli do útočného pásma, pretože rozohrávka i krátke prihrávky sa im vôbec nedarili. Naopak, Kováč musel neraz ratovať ofenzívne snahy Dukly. Eskalovalo to, keď Ján Pardavý ml. odzbrojil Krempaského, po pravom mantineli vyštartoval do útoku, vystrelil na korčule Davydova a pohotový Holenda zvýšil náskok domácich. Popradčanom viac svedčala hra v oslabení, keď sa od nich neočakáva kreativita. Pri vylúčení Svitanu im síce pomohla aj žŕdka, ale sčista-jasna sa dvaja nebránení „kamzíci“ rútili na Valenta. Mlynarovič ideálne prihral Štrauchovi, no ten sa viac ako na presnosť sústredil na silu a trestuhodne minul bránku. V tretej časti hostia pri udržiavacej taktike „vojakov“ mierne zlepšili hru a dočkali sa aj gólu. Konečne sa dokázali v presilovke rozostaviť a nehrali ju staticky. Daniel Brejčák si položil Bačika, nakorčuľoval si až za bránu, nabil Svitanovi na strelu z prvej a Valent prišiel o čisté konto. Podtatrancov to nakoplo a cítili šancu na vyrovnanie. V posledných piatich minútach však chceli dobehnúť všetko, čo predtým premárnili a šťastena sa im odvrátila chrbtom v power-play. König svojou povestnou delovkou trafil cloniaceho Mlynaroviča do citlivých partií, puk sa odrazil na bekhendové zakončenie Brejčákovi, ktorý však minul a Dukla zvíťazila 2:1.

Snaha Heizera proti Detve za Hackettovou bránou. (Snímka: mik)

Fanúšikom došla trpezlivosť

Domáci duel proti poslednej Detve v piatok prilákal len 793 divákov. Už nastúpili aj McDowell s Bondrom a do brány sa postavil Corbeil. „Deka“ na Popradčanoch bola poznať počas celého zápasu. Stále chýbala konštruktívnosť, presné prihrávky či pohodlnejší prechod stredným pásmom. Ofenzívna hra „kamzíkov“ sa odvíjala pri mantineloch a ich aj tak chabú koncovku eliminoval ešte aj gólman Detvy Hackett. Tradične neškodné boli aj presilovky, ale ani Podpoľanci nesršali bohvieakou formou. Dokumentovala to aj hrubá chyba Martina Chovana, keď ho pri rozohrávke odzbrojili Bondra s Abdulom. Duo, pred ktorým stál už len Hackett, si pekne vymenilo puk, no Abdulovo zakončenie len potvrdilo krízu „kamzíkov“. Po niekoľkých premárnených početných výhodách na oboch stranách predsa len dokázali Detvania otvoriť skóre. Vylúčenie Hvilu uprostred stretnutia potrestal Martin Chovan, ktorý od modrej úspešne vystrelil cez Heizera. S pribúdajúcim časom frustrácia pribúdala aj fanúšikom a najskôr sa z tribún ozývalo: „My chceme hokej“. Keď Štrauch v tretej tretine zlomil hokejku, Ščurko vyrazil do protiútoku dvoch na Petrana. Ideálne prihral Videlkovi, ktorému nemohol bezbranný vracajúci sa Štrauch znepríjemniť koncovku. Diváci už tlieskali aj gólu hostí a stratili trpezlivosť aj s mužom, ktorý nesie za výsledky zodpovednosť. „Ozimák von!,“ skandovali. Nepomohli ani presilovky, ani power-play a Podtatranci prehrali 0:2.

Neskóroval ani Andreas Štrauch. (Snímka: mik)

„Teraz máme takú smolu, že by sa nám neodrazilo nič. Sme úplne dole, ale dostať sa z toho musíme my sami. Motivácia nám nechýba, ale teraz máme takú šnúru, že keby sem prišla Považská Bystrica, tak s ňou možno prehráme,“ vyjadril sa Abdul a na hlasy divákov reagoval aj Marcel Ozimák: „Sú fázy, kedy sa každé mužstvo nachádza v útlme, nemá hernú pohodu a my sme v ňom práve teraz, no verím, že chalani nájdu svoju tvár spred troch-štyroch týždňov. Keď vyhrávate, kamaráti sú na vašej strane, keď prehrávate, sú proti vám. Reakcie fanúšikov sú prirodzené, každý má svoj názor a neberiem im ho. Svoju úlohu však plním, no naša forma nie je ideálna.“

Šnúru piatich porážok Popradčania pretrhli v Liptovskom Mikuláši. (Snímka: archív/mik)

Podtatranské derby

V nedeľu „kamzíci“ cestovali do neďalekého Liptovského Mikuláša, ktorý potrebuje body ako soľ, aby sa dostal do play-off a nehral baráž. Obrana nastúpila v plnom zložení a miesto sa neušlo len Krempaskému, ktorý pomáhal juniorom. Naopak, Kundrik s Vašašom boli členmi štvrtej formácie. Po operácii sú okrem Lichanca aj Bjalončík s Vartovníkom. K dispozícii stále nebol Kroták, no vrátil sa Matúš Paločko, ktorý po krásnej kombinácii od Heizera cez Ježeka poslal Poprad do vedenia. Prvá tretina však jeho spoluhráčov bolela a na ľade sa postupne zvíjali Davydov, Mlynarovič i Kundrik. Nebezpečných šancí nebolo veľa, ale jednu takú spálil Matej Paločko v polovici zápasu. Zaváhanie dokázal napraviť adresnou prihrávkou na Abdula, ktorý proti ležiacemu Hollému nemohol nedať. V treťom dejstve sa dočkali aj Liptáci. Matúš Sukeľ vyslal prízemný puk do medzikružia, kde ho Lištiak tečom poslal na Krišku a Corbeil nemal šancu. Päť minút pred koncom sa však jeho náprotivok Hollý musel červenať, pretože ho príklepom nachytal Mlynarovič a spečatil tak na konečných 1:3. Stretnutie síce veľa hokejovej krásy neprinieslo, no Poprad aspoň prelomil sériu piatich porážok.

Michal KLEIN