Po požiari ostala stovka ľudí bez strechy nad hlavou

Od štvrtka je v Poprade vyhlásená mimoriadna situácia.

Primátor Popradu Jozef Švagerko a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravász na Staničnej ulici v Poprade-Matejovciach. Snímka: rov

Tá súvisí s požiarom, ku ktorému došlo na Staničnej ulici v mestskej časti Matejovce. Už deň predtým zachvátil požiar rodinný dom v centre Matejoviec. Tu však požiar postihol „iba“ desať ľudí. Po štvrtkovom požiari na Staničnej ulici zostalo bez strechy nad hlavou 108 ľudí. „Na základe uvedených dôvodov, kedy došlo následkom mimoriadnej udalosti k postihnutiu a ohrozeniu osôb žijúcich v zhorenom objekte, sme vo štvrtok o 12.00 h na území mesta vyhlásili mimoriadnu situáciu. Na zasadnutí krízového štábu bolo zároveň určené, že núdzové ubytovanie na nasledujúcu noc bude pre dotknuté osoby zabezpečené v telocvični základnej školy v Matejovciach,“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko. Núdzové ubytovanie v priestoroch školy je pod dohľadom hliadok Miestnej občianskej poriadkovej služby a mestskej polície.

Zhorený dom na Staničnej ulici v Poprade-Matejovciach. Snímka: rov

Prioritou je zabezpečiť bývanie

Rodiny postihnuté požiarom mesto dočasne umiestnilo v priestoroch školy, avšak nie v telocvični, ale v štyroch triedach v samostatnom trakte školy, kde neprídu do kontaktu s ostatnými deťmi. Vzniknutou situáciou sa v piatok ráno zaoberal krízový štáb mesta Poprad. „Máme tam 39 dospelých a 58 detí. Riešenia sú viaceré. Nejdeme však do nejakých špeciálnych riešení. Potrebujeme zabezpečiť stravu, hygienu, čistotu. To sú podstatné veci,“ povedal po piatkovom zasadnutí krízového štábu primátor. Krízový štáb začal riešiť už aj náhradné ubytovanie, keďže v škole nemôžu byť títo ľudia ubytovaní dlhodobo. Jeden z návrhov bol umiestniť týchto ľudí do objektu bývalých kasární na sídlisku Západ. Reálnejšie však zrejme bude zabezpečenie kontajnerového bývania priamo na Staničnej ulici.

Staničná ulica v Poprade-Matejovciach. Snímka: rov

Postihnutí majú nárok na pomoc

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade vyšiel postihnutým ľuďom, ktorí sú zároveň evidovaní na úrade práce a poberateľmi dávok v hmotnej núdzi, v ústrety tým, že nebudú vyradení z evidencie v prípade, ak sa neprídu v týchto dňoch hlásiť na úrad práce. Podľa riaditeľky popradského úradu práce Veroniky Brijovej bude sociálny odbor mesta Poprad zabezpečovať žiadosti na poskytnutie humanitárnej pomoci prostredníctvom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Je to jednorazová dávka, ktorá môže byť až do výšky 800 eur,“ uviedla Brijová. Stravu zabezpečuje ľuďom Slovenský Červený kríž.

Primátor Popradu Jozef Švagerko a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravász na Staničnej ulici v Poprade-Matejovciach. Snímka: rov

V škole nemôžu ostať dlhodobo

Riaditeľka Základnej školy s Materskou školou na Koperníkovej ulici v Poprade-Matejovciach Barbora Cehulová požiadala mesto, aby dočasné ubytovanie pre postihnuté rodiny v priestoroch školy vyriešilo najneskôr do stredy. „Netvrdím, že to bude do stredy, ale je v našom záujme, aby to bolo čím skôr, lebo škola nie je určená na bývanie,“ uviedol primátor. Škola v piatok skrátila vyučovacie hodiny na 30 minút. Časť detí sa v tento deň venovala pohybovým aktivitám v telocvični. „Tieto priestory nám chýbajú, keďže sa vyučuje, ale chvalabohu, od pondelka sú prázdniny, takže nejako to vyriešime,“ uviedla Barbora Cehulová. Na poriadok v škole dohliadajú nielen mestskí policajti, ale aj občianske hliadky a asistentky učiteľa, ktoré má škola zamestnané. S riešením mimoriadnej situácie v Poprade by mal pomôcť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravász, ktorý sa navštívil staničnú ulicu v utorok. Ten prisľúbil pomoc mestu pri hľadaní riešenia celej situácie.

Rastislav Ovšonka