Podtatranskí olympionici sa veľmi nepresadili

V Južnej Kórei bojovali aj športovci z nášho regiónu.

Jakub Šimoňák. (Snímka: archív JŠ)

Sánkovanie

Po mužoch sa do ľadového koryta od pondelka 12. februára dostali aj skánkarky. Jakub Šimoňák z Tatranských Matliarov je síce prvým slovenským športovcom, pre ktorého sa olympiáda skončila, no na rad prišla jeho mladšia sestra Katarína. Šimoňáková predviedla tri veľmi vyrovnané výkony okolo 47,5 sekundy. Do štvrtej jazdy však postupovala len najrýchlejšia dvadsiatka, na ktorú Slovenke chýbalo v súčte 1,6 sekundy. Američanka Sweeney však finále nedokončila, takže Katarína Šimoňáková sa v konečnom účtovaní posunula na 23. miesto. Na Valentína patrila trať dvadsiatke dvojíc a Slovensko reprezentoval Marek Solčanský z Tatranskej Lomnice s Karolom Stuchlákom z Popradu-Matejoviec. Každé duo absolvovalo dve jazdy. Slováci urobili menšie chyby v oboch, 15. pozíciu po prvej si napokon pohoršili na 17. priečku. Sánkarské súťaže sa uzavreli v stredu tímovými štafetami. Tá slovenská v zložení Šimoňáková, Ninis, Solčanský+Stuchlák bola však len do počtu, keď dosiahla 11. najrýchlejší čas spomedzi 13 družstiev.

Biatlon

Oči slovenských fanúšikov sa 12. februára sústreďovali na Anastasiu Kuzminovú, ktorá v stíhačke získala striebornú medailu. Hneď po ženách si svoju stíhačku na 12,5 km odkrútili muži. Štrban Martin Otčenáš, ktorý štartoval až z 52. miesta, ktoré obsadil v šprinte, ju začal dvoma perfektnými streľbami v ľahu. Opäť ho však zradila „stojka“, kde až trikrát minul, no na poslednej bol bezchybný, takže z toho napokon bolo výborné 27. miesto. Otčenáša vo štvrtok čakali vytrvalostné preteky na 20 km, kde päťkrát netrafil, skončil hlboko v poli porazených na 84. pozícii a „odpálil“ si akúkoľvek nádej na účasť v pretekoch s hromadným štartom. Olympiáda sa však pre 30-ročného Štrbana nekončí. Už v utorok mal byť finišmanom zmiešanej štafety, no na trať sa nakoniec nedostal. Hneď prvý úsek totiž Paulína Fialková pokazila natoľko, že Anstasiu Kuzminovú po dostihnutí o celé kolo stiahli trate. Otčenášová derniéra v Pjongčangu nastane v piatok, kedy bude bojovať za mužskú štafetu Slovenska.

Adam Žampa (Snímka: Daniel Hlinka)

Alpské lyžovanie

Zjazdárom už od úvodných dní robil najväčšie starosti vietor. Ženský „obrák“ sa musel presunúť, ale muži v utorok zvládli odjazdiť superkombináciu. Adam Žampa zo Starého Smokovca v zjazde príliš riskoval. Nakoniec bol rád, že vo vysokej rýchlosti nedostal „špicar“. Jeho čas bol však až 51. a na obhajobu 5. miesta zo Soči mohol zabudnúť. Slalom je však Žampovou najsilnejšou disciplínou, čo potvrdil 9. najrýchlejším časom a v súčte to stačilo na peknú 22. priečku. Ženy sa prvých súťažných jázd dočkali vo štvrtok, kedy sa konal spomínaný preložený obrovský slalom. Batizovčanka Barbara Kantorová bola jednou z tria Sloveniek, no skončila z nich najhoršie na 41. mieste. V piatkovom slalome Kantorová obsadila 34. priečku a v sobotu si o jednu pozíciu v Super-G pohoršila. Mužský Super-G bol na programe v piatok. Adam Žampa v ňom síce nesúťažil, no na trať sa vydal jeho mladší brat Andreas, ktorý bol klasifikovaný na 39. pozícii. Do nedeľného obrovského slalomu nastúpili obaja súrodenci a prvýkrát v ich kariére sa na vrcholnom podujatí stalo, že do druhého kola postúpili obaja. Andreas dosiahol v prvom kole 18. najrýchlejší čas, no nedokončil druhé kolo. Adama klasifikovali na 25. mieste. Oboch tatranských bratov ešte vo štvrtok čaká ich najsilnejšia disciplína slalom a olympiádu by mali uzavrieť sobotňajšou tímovou súťažou.

Bežecké lyžovanie

Program „bežkárov“ začal šprintmi klasickou technikou, takže Gerlachovčan Peter Mlynár si plnil svoj cieľ hneď na úvod. Už po decembrovom Tatranskom pohári avizoval, že práve v šprintoch chce preniknúť do top 30. V kvalifikácii obsadil 25. najlepší čas, takže ambície mal hneď naplnené. Dostal sa však do štvrtého štvrťfinálového rozbehu, z ktorého nakoniec postúpilo až kvarteto lyžiarov. Mlynár prišiel hneď za ním a v šprinte obsadil na jeho pomery skvelú 23. priečku. V piatok sa postavil aj na štart neobľúbenej 15-tky voľným spôsobom, kde skončil síce najlepšie zo Slovákov, ale až 67. Naša výprava síce nemohla  zložiť mužskú, ani ženskú štafetu, no pre tímové šprinty voľnou technikou v stredu stačia dvojice. Takže za mužov zabojuje Mlynár spoločne s Andrejom Segečom.

Peter Mlynár (Snímka: Michal Tomko)

Hokej

Mužský hokejový turnaj sa začal na Valentína. Slovensko reprezentujú dvaja rodáci z Popradu Tomáš Marcinko a Marcel Haščák, ktorý je aj odchovancom „kamzíkov“. Svoju stopu v Poprade svojho času zanechala aj skúsená dvojica Tomáš Surový a Ladislav Nagy. Ten okrem HK nastupoval spoločne s brankárom Jánom Lacom aj v KHL za HC LEV Poprad. Slováci v srtedu senzačne zdolali v prvom dueli v rámci B-skupiny Olympijských športovcov z Ruska 3:2 a Haščák zaznamenal asistenciu pri rozhodujúcom góle. Na šokujúci triumf však naši reprezentanti nedokázali nadviazať, keď v piatok podľahli USA 1:2 a v sobotu napriek Haščákovmu gólu Slovinsku 2:3 pp. Slováci v B-skupine skončili poslední a keď v utorkovom kvalifikačnom zápase o štvrťfinále podľahli USA 1:5, olympiáda sa pre nich skončila.