Ponožky od kežmarských študentiek sa na jeseň dostanú na pulty + SÚŤAŽ O BALÍČEK OD TATRASVITU

Moderné ponožkové motívy – to hľadali predstavitelia spoločnosti Tatrasvit Svit – Socks na kežmarskej Strednej umeleckej škole. Podarilo sa.

Víťazky projekty Tatra Design (sprava) Miriam Sivačková a Katarína Benková. Snímka: jat

Spolupráca so Strednou umeleckou školou v Kežmarku priniesla Tatrasvitu dva nové dizajny ponožiek. Ich autorkami sú Markušovčanka Miriam Sivačková a Kežmarčanka Katarína Benková. Obe študujú v štvrtom ročníku odbor propagačné výtvarníctvo. Celkovo sa do súťaže zapojilo 30 propagačných výtvarníkov tretieho a štvrtého ročníka so stovkami návrhov. Vymýšľali ponožky na tému Štyri ročné obdobia.

Víťazky stavili na romantiku

Dôležité je mať nápad a ten potom dostať na papier. „Nás firma Tatrasvit oslovila s tým, že musíme dodržať aj výrobný proces. Hlavné parametre boli, aby bol návrh plošný, mal maximálne päť farieb s tým, že linky nemohli byť tenšie ako milimeter,“ vraví Jozef Česla, ktorý učí propagačných výtvarníkov predmet navrhovanie. V projekte Tatradesign pedagogicky viedol žiakov on a Milada Kotorová.

„Snažila som sa vytvoriť ponožky pre veselé dievčatá s romantickou dušou. A, samozrejme, snažila som sa vytvoriť ponožky, ktoré by netvorili len úžitkovú časť oblečenia, ale zároveň by boli aj módnym doplnkom.“

 

Miriam Sivačková
jedna z víťaziek projektu Tatra Design

Svoje ponožky už majú doma

Výsledky projektu sa študenti strednej umeleckej školy dozvedeli uplynulú stredu. Prvou úspešnou dizajnérkou je Miriam Sivačková. Na ponožky sa zo štyroch ročných období dostala jej zimná verzia z kolekcie Zasnená. Motív dievčaťa s privretými očami prikrytého nadýchanou perinou oslovil ľudí z Tatrasvitu. „Snažila som sa vytvoriť ponožky pre veselé  dievčatá s romantickou dušou. Obľubujem aj prírodné motívy, ktoré som sa snažila do ponožiek zakomponovať a, samozrejme, snažila som sa vytvoriť ponožky, ktoré by netvorili len úžitkovú časť oblečenia, ale zároveň by boli aj módnym doplnkom,“ povedala Miriam Sivačková. Autorka vytvorila okrem Zasnenej aj kolekciu Trendy Mendy a nezabudla ani na kolekciu pre pánov.

„Ovocie“ projektu Tatra design nájdete na pultoch obchodov túto jeseň. Snímka: archív Tatrasvit Svit – Socks

Ďalšia úspešná dizajnérka, Katarína Benková, stavila tiež na „romantickú“ kartu. Oslovila jej jesenná verzia z kolekcie Spokojná žena. „Najťažšia bola asi fáza realizácie, keď program nerobil to, čo som chcela. Na počítači kreslíte myšou a nemáte takú motoriku ako s ceruzou,“ povedala Katarína Benková. Obe dievčatá dostali plakety s víťaznými návrhmi, finančnú odmenu a ich šatník obohatil aj pár ponožiek, ktoré samy navrhli. Do obchodov sa nové dizajny dostanú na jeseň.

Nájdu si aj spolupracovníkov

Strednú umeleckú školu si ľudia z marketingu Tatrasvitu vybrali na základe najlepšej reklamy – úspechu absolventov. „Pre mňa to bola výzva, potešila som sa, že škola je známa šikovnosťou žiakov a učiteľov. Bolo to na báze dobrovoľnosti, ale zapojili sa do toho všetci žiaci 3. a 4. ročníka odboru propagačné výtvarníctvo, takže sme súťaž urobili v rámci vyučovania predmetu navrhovanie,“ povedala riaditeľka školy Marta Perignáthová. Žiaci ponožkovým dizajnom zároveň obhajovali aj klauzúrnu prácu z predmetu navrhovanie.

Tatrasvit zabodoval v Trenčíne na Meste módy, získal Zlatú Fatimu. Do portfólia spoločnosti sa zaradia aj dizajny kežmarských študentiek. Snímka: archív Tatrasvit Svit – Socks

„Chceli sme si overiť, či projekt bude fungovať a zistili sme, že áno. Spoluprácu budeme určite rozvíjať ďalej,“ povedal gestor projektu a šéf marketingu spoločnosti Tatrasvit Peter Antal. Okrem dizajnu ponožiek hľadali na Strednej umeleckej škole aj spolupracovníkov. „Ešte pred vyhlásením výsledkov sme oslovili jednu žiačku, či by mala o takúto spoluprácu záujem, táto žiačka na naše šťastie súhlasila. Budeme čakať na jej návrhy a uvidíme, ako to ďalej bude pokračovať,“ doplnil Peter Antal. Tatrasvit sa prispôsobuje súčasnému módnemu trendu. Farebné trendové ponožky podľa Antala už tri roky vládnu nad klasickou čiernou a bielou verziou.

Jana Tomalová

SÚŤAŽ: Vyhrajte balíček od Tatrasvitu

Biele? Farebné? Bodkované…? Napíšte nám, aké ponožky najradšej nosíte a získajte nové kúsky do vášho šatníka. V balíčku si nájdete aj ponožky s novým dizajnom kežmarských študentiek.

Píšte nám do 15. februára na adresu Karpatská 15, 058 01 Poprad alebo mailom na redakcia@podtatranske-noviny.sk. Meno víťaza zverejníme 20. februára v našich novinách.

Vyhrajte aj ponožky s motívmi od Kataríny Benkovej (na snímke) a Miriam Sivačkovej. Snímka: mam