Proti „ruži“ skórovali len štyri popradské hráčky

Basketbalistky v sobotu odohrali prvý domáci duel nadstavbovej časti.

Kmetovska pod košom. (Snímka: mik)

Systém Extraligy žien po 1. časti rozdelil súťaž na dve polovice. Silnú trojku Košice, Piešťany a Ružomberok doplnila práve BAM Poprad, ktorej tak štvrtá pozícia a výhoda domáceho prostredia vo štvrťfinále play-off už neunikne. Na druhej strane kvalita družstva spod Tatier sa s najlepšími ťažko porovnáva, o čom svedčí aj porážka 91:51 z prvého stretnutia nadstavby v Košiciach.

Lucia Hadačová. (Snímka: mik)

Na začiatku držali krok

Vtedy bolo už po prvej štvrtine vymaľované, no v sobotu proti Ružomberku sa počas prvej časti družstvá vo vedení striedali. Nástup favorita dokázala dvoma košmi zachytiť Ivančáková, Liptáčkam toho veľa do koša nepadalo a aj vďaka dvom úspešným trojkám Kudličkovej BAM-ka úvodnú desaťminútovku dokonca o bod vyhrala. Potom to však s Popradčankami začalo ísť z kopca, pod čo sa podpísali okrem slabšej koncovky aj nepremenené trestné hody, no najmä zbytočné straty. Tá najzlomovejšia nastala v podaní Grigerovej, ktorej tesne pred polčasovou prestávkou vzala loptu Walker-Kimbrough a skórovala aj s faulom. V druhej polovici boli Popradčanky pre Ružomberok len príjemným sparingpartnerom a nakoniec prehrali 43:79, pričom na domácej strane sa presadilo len kvarteto Hadačová, Kudličková, Ivančáková a Kmetovska. „Aj napriek nelichotivému skóre sme hrali celkom dobre, no oni majú hráčky, ktoré mali takmer stopercentnú streľbu. Nám to padalo trochu menej. Aj trestné hody nám v poslednej dobe robia problémy, ale to je len o hlave. My ich vieme premieňať, verím, že to bude lepšie. Tým, že sme v hornej štvorke a traja naši súperi sú papierovo oveľa lepší, na nás nie je vyvíjaný taký tlak. Môžeme iba prekvapiť a môže sa stať, že nás niekto aj podcení. Pre nás je to však veľká škola a každý takýto zápas nám dá veľa,“ vyjadrila sa rozohrávačka Adela Kudličková.

Adela Kudličková. (Snímka: mik)

Absenciu v pohári ľutujú

„Vstup do stretnutia sme mali veľmi dobrý a prvú štvrtinu sme dokonca vyhrali. Potom sa prejavila kvalita súpera najmä v streľbe. Škoda druhého polčasu, pretože sme mali našliapnuté – nehovorím, že na víťazstvo – ale na dobrý výkon. Stratili sme však množstvo lôpt a proti ich presingu sme loptu takmer nedostali ani na druhú stranu. Veľmi zle sa na to pozeralo. Prvý polčas teda veľmi dobre, druhý veľmi zle. Pritlačili nás a nevedeli sme si s tým poradiť. Určitú kvalitu síce máme, ale sklamali ma najmä mladé. Všetky tri mali strašne veľa strát a nedali ani jeden kôš. Musíme ich naburcovať, aby nám pomohli,“ hodnotil stretnutie s Ružomberkom tréner Milan Černický a vysvetlil aj neúčasť BAM Poprad v januárovom Slovenskom pohári: „V čase podávania prihlášok sa ešte nevedelo, čo bude s popradským basketbalom, takže sme sa tam neprihlásili. Určite je to atraktívna súťaž, kde sme mohli absolvovať dva zápasy. Hrali by sme zrejme s Bystricou alebo so Šamorínom, takže by sme mali šancu postúpiť do semifinále, kde sme mohli odohrať ďalší dobrý duel a určite by to bola fajn skúsenosť. Slovenský pohár má vážnosť a ľutujeme, že sme tam neboli.“

Zuzana Ivančáková. (Snímka: mik)

Extraliga žien bude mať teraz reprezentačnú prestávku, pretože Slovenky budú bojovať v kvalifikácii na európsky šampionát 2019, no v družstve Petra Kováčika nefiguruje žiadna z Popradčaniek. BAM-ka najbližšie privíta 17. februára na svojej palubovke Piešťany.