Skákal, behal, lyžoval, plával. Jedna sekunda mu však navždy zmenila život

Charitatívny koncert Lomničania Lomničanom v máji napíše svoj štvrtý ročník.Výťažok z akcie opäť poputuje do rúk ťažko skúšaným ľuďom. Ich príbehy vám postupne predstavíme aj na stranách našich novín. Jedným z obdarovaných bude aj Martin Janeček zo Starej Lesnej.

Martin Janeček zo Starej Lesnej bude jeden z obdarovaných na koncerte Lomničania Lomničanom. Snímka: archív M. Janečka

Martin Janeček žil až do júna roku 2016 úplne štandardný život. Ako dieťa chodil na základnú školu Dolný Smokovec a základné štúdium dokončil v Tatranskej Lomnici, neskôr sa vyučil za elektrikára vo Veľkých Kapušanoch. Dvadsaťpäť rokov pracoval v oblasti energetiky a zaujímal sa aj o dianie v obci. „Celý život som lyžoval, športoval, skákal a behával. Bol som veľmi aktívny človek,“ hovorí dnes Martin Janeček. Potom mu však do života zasiahli dve nešťastné a nečakané udalosti…

To najhoršie prišlo po úraze

Tou prvou bola obávaná diagnóza: rakovina. S ňou sa mladý muž musel popasovať v roku 2011, no nevzdal sa a dokázal nad nepríjemnou chorobou zvíťaziť. Už takáto skúsenosť je sama osebe veľkou skúškou vytrvalosti a odhodlania, no o päť rokov neskôr prišlo ešte čosi horšie. „V júni som na záhrade na rebríku oberal bazu. Zrazu zafúkal prudší vietor a zhodil ma z rebríka. Z asi trojmetrovej výšky som spadol na terasu a z nej som sa ešte zošmykol dolu na trávu,“ opisuje čierny deň M. Janeček. Samotný pád však nebol veľmi vážny, skončil zlomeným členkom a prasknutým stavcom. Problémy sa podľa Martina Janečeka začali až pri operácii v nemocnici, kde mu lekár podľa jeho slov poškodil durálny vak, ktorý chráni miechu. S krvácaním do durálneho vaku M. Janečeka previezli do ružomberskej nemocnice, kde sa tesne pred polnocou podrobil druhej operácii. Poškodenie však bolo natoľko vážne, že vyústilo až do ochrnutia nôh a z predtým aktívneho človeka plného elánu sa stal… invalid.

 

Budem bojovať za svoju pravdu. Bol som aktívny človek a teraz je zo mňa totálna kalika.

 

Prípad je už na popradskom súde

Od osudného dňa uplynul už viac než rok a pol, ale bývalý elektrikár a nadšený športovec má ešte stále veľké bolesti a život prevrátený naruby.

„Obrátil som sa aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale odpoveď znela, že nemocnica nepochybila. Mám už aj znalecký posudok od neurochirurga, ktorý jasne napísal, že pri operácii sa stala chyba. Celá vec je už na popradskom súde. Budem bojovať za svoju pravdu. Bol som aktívny človek a teraz je zo mňa totálna kalika,“ konštatuje Martin Janeček.
„Je to katastrofa, už rok a pol som v bolestiach, a tie mi vôbec nevedia skorigovať. Som úplne odpísaný, rok a pol som nikde nebol, maximálne tak ku doktorovi a naspäť. Ani na záhradu, ani na výlet, absolútne nič, sústavne len riešim bolesti,“ hovorí Starolesňan a dodáva, že bude bojovať ďalej. Nielen za seba, ale aj za systém, aby sa podobné nešťastie už nestávalo iným ľuďom.

Pomôžu aj susedom

Organizátori koncertu Lomničania Lomničanom sa rozhodli posunúť pole pôsobnosti celej akcie a darovať časť z výťažku z koncertu aj Martinovi Janečekovi zo Starej Lesnej, ktorý bude jedným zo skupiny obdarovaných. Tento rok na koncerte vystúpi česká speváčka Lucie Bílá. Vstupenky v cene 19 eur sú už v predaji na viacerých miestach, napríklad v Mestskej informačnej kancelárii v Poprade či cez web stránku www.ticket-art.sk. Charitatívny koncert Lomničania Lomničanom sa uskutoční v nedeľu 13. mája v Evanjelickom kostole o 19.00 hod. vo Veľkej Lomnici.

Mária Mlaková