Slováci sa na Štrbskom Plese zoznámili s novým športom

V sobotu sa konali prvé Majstrovstvá Slovenska vo volejbale na snehu.

Keď na mostíku nemá kto skákať, na doskočisku si aspoň zahrali volejbal. (Snímka: SVF/Radovan Stoklasa)

Skokanské mostíky na Štrbskom Plese už dlhšie neslúžia svojmu primárnemu účelu, no ich doskočisko aspoň na chvíľu ožilo vďaka podujatiu Snow Volleyball 2018. Slovensko sa tak stalo jednou zo 17 krajín, ktoré národný šampionát v tradičnom športe v netradičných podmienkach zorganizovalo. Turnaj našincom zároveň slúžil ako kvalifikácia, pretože víťazné páry sa zúčastnia premiérových Majstrovstiev Európy v rakúskom stredisku Wagrain-Kleinarl a Flachau. O túto možnosť súperilo 12 mužských a 12 ženských dvojíc, ktoré sa rozdelili do štyroch trojčlenných skupín. Víťazi skupín automaticky postúpili do semifinále, kde už KO systémom bojovali o cenné kovy. „Veľmi nás prekvapil záujem našej volejbalovej a beachvolleybalovej obce. Prihlásilo sa nám veľa dvojíc,“ uviedol športový riaditeľ turnaja Miroslav Andrássy.

Najlepšie zo žien. (Snímka: SVF/Radovan Stoklasa)

Prví majstri Slovenska

Medzi ženami sa najviac darilo Lenke Vandákovej s Alicou Bertovou, ktoré si v súboji o zlato poradili s dvojicou Silvia Poszmiková – Eva Eleková 2:0 (11:7, 11:9). Bronz získali Kristína Harmanová s Romanou Jurenkovou. K prvenstvu medzi mužmi sa po napínavom trojsetovom finále prepracovala dvojica Martin Šmahel s Michalom Kollárom, ktorí sa až do poslednej lopty naťahovali o titul s dvojicou Kamil Pavlinský a Jakub Gondžúr 2:1 (11:13, 15:13, 16:14). „Tak toto som nečakal, ale som nadšený. Hralo sa mi výborne, s Mišom Kollárom sme sa dobre dopĺňali. Vo finále to bolo ako na hojdačke, ale napokon to vyšlo,“ uviedol pre svf.sk Martin Šmahel. Z bronzu sa tešili Peter Kviečinský a Ondrej Hruboška. Do zápolenia sa aktívne zapojil aj prezident Slovenskej volejbalovej federácie Martin Kraščenič, ale podtatranský región nemal výrazné zastúpenie. Dvojičku s Filipom Polákom vytvoril aspoň popradský rodák žijúci v Bratislave Miroslav Križan.

Najlepší z mužov. (Snímka: SVF/Radovan Stoklasa)

Môže sa pokračovať

Prezident SVF Martin Kraščenič bol spokojný s vysokou úrovňou premiérového šampionátu a verí, že v sobotu odštartovala nová tradícia a v podobnom duchu sa pre svf.sk vyjadril aj starosta obce Štrba Michal Sýkora: „Teším sa, že sa práve toto miesto stalo zrodom nového športu na Slovensku. Verím, že si nájde svojich fanúšikov a na Štrbskom Plese uvidíme aj ďalšie takéto vydarené akcie.“

Zahral si aj prezident SVF Martin Kraščenič. (Snímka: SVF/Radovan Stoklasa)

Desaťročný šport

História snežného volejbalu sa začala písať v roku 2008 uprostred kopcov v rakúskom stredisku Wagrain. Prvýkrát v histórii zimných športových stredísk bol kurt položený v nadmorskej výške 1 850 metrov. Premiérová udalosť na hornej stanici lanovky Flying Mozart prilákala stovky zvedavcov a postupne sa formovalo aj oficiálne športové odvetvie. Prvým vážnejším míľnikom snežného volejbalu bol rok 2011, keď sa z Wagrainu začal rozširovať aj do iných známych lyžiarskych stredísk a Rakúska volejbalová asociácia ho uznala za oficiálny šport.

(svf.sk, red)