Sneh v Tatrách bežcom pripomínal piesok

Na Sliezskom dome v sobotu vyvrcholil 5. ročník Zimnej bežeckej série.

Pretekári bežali na Slieszky dom. (Snímka: ZBS)

Štvrté a posledné preteky podujatia s názvom Grand Finále viedli zasneženou cestou z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom. Bežci teda zdolávali vzdialenosť 6,7 km s prevýšením vyše 650 metrov. Cieľovou čiarou ako prvý prebehol Sviťan Martin Svočák z Behamsrdcom.sk v čase 40:49 min. Tesne za ním prišiel Popradčan Štefan Bachratý z Davorin.sk, ktorý si tak poistil celkové prvenstvo v rámci Zimnej bežeckej série. Svočák skončil celkovo druhý a jeho oddielový kolega Martin Bálint dobehol tretí v sobotu, ale tretia priečka mu patrí aj v celej sérii. „Podmienky boli náročné, pretože sneh, respektíve podklad, pripomínal beh po piesku a navyše sa stále išlo do kopca. Kontroloval som si tempo, pričom dvojica súperov bola stále so mnou. S druhým miestom som však spokojný, pretože mi nešlo v podstate o nič, keďže som mal dostatočný náskok a mohol som ísť uvoľnene. Už som mal zopár úspechov, ale víťazstvo v sérii si veľmi cením a je to povzbudzujúce. Páčili sa mi všetky štyri preteky, pretože boli rôznorodé a mali svoje čaro. Hneď prvý Steeplechase cez prekážky ma prekvapil. Išlo sa mi veľmi dobre a víťazstvo bolo pre mňa prvým impulzom pre celkový úspech v sérii,“ hodnotil Bachratý.

Patrícia Puklová a Štefan Bachratý. (Snímka: ZBS)

Puklová kraľuje Tatrám

Medzi ženami opäť dominovala Patrícia Puklová časom 46:59 min. Tatranka žijúca v Brne nadelila druhej Timei Mihokovej z Batizoviec presne tri a pol minúty. Košičanka Andrea Hudáková mala na treťom mieste ešte väčší odstup. Puklová nenašla počas celej série žiadnu konkurentku. Síce vynechala Šoldov, ale najhorší výsledok sa pretekárom škrtal, takže suverénne obhájila prvenstvo z minulého roku. Celkový stupeň víťaziek bol rovnaký ako na Grand Finále. „Sneh nebol udupaný a vyzeralo to, ako by sme behali v piesku. Išlo sa mi dobre a keď som vedela, že mám dostatočný náskok, tak som ku koncu spomalila. Som rada, že som obhájila víťazstvo v Zimnej bežeckej sérii, no bola by som rada, keby sa našli väčšie súperky. Tatry mám rada, vždy sem rada prídem na preteky. Je super, že sa tomu organizátori venujú a ľudia tak môžu športovať a byť aktívni. Inklinujem viac k horským behom, takže pre mňa boli práve posledné preteky naj,“ vyjadrila sa bezkonkurenčná Patrícia Puklová.

Na svoje si prišli aj skialpinisti. (Snímka: ZBS)

Zaradili aj skialp

Už tradičným sprievodným podujatím behov v regióne sa stal nordic walking, no v programe 4. kola chýbal a na svoje si prišli skialpinisti, ktorí štartovali o desať minút skôr a podpichovali bežcov, kto z nich bude na Sliezskom dome prvý. Pridalo to síce na vynikajúcej atmosfére, ale čas najrýchlejšieho skialpinistu Mateja Zatrocha 58:42 min, by medzi bežcami stačil len na 62. miesto. Druhý skončil Karol Košťál a tretí Pavel Kypta. Na trať sa vydalo len kvarteto skialpinistiek, medzi ktorými zvíťazila Denisa Blašková pred Máriou Převor a Zuzanou Vdovjakovou.

V letnej sérii budú titul obhajovať Zimmermann s Puklovou. Registrovať sa môžete už teraz. (Snímka: archív/mik)

Tatry Prestige Tour je pripravená

Zimná bežecká séria je súčasťou  projektu Tatry v pohybe, ktorý pripravuje Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry v spolupráci s tatranskými športovými klubmi a organizáciami. Projekt v roku 2018 ponúkne ešte viacero podujatí pre širokú verejnosť. Pokračuje sa už v nedeľu na Štrbskom Plese 5. ročníkom pretekov Štrbské bežky, ktoré bývajú pod záštitou bratov Timkovcov z kapely No Name. Sport Club 1896 Štrbské Pleso sa podieľa aj na populárnej bežeckej sérii Tatry v pohybe Prestige Tour, ktorej 4. ročník sa začne písať 5. mája City Trail-om v Starom Smokovci. Nasledovať budú Night Run na Štrbskom Plese, Malý štrbský maratón, Memoriál Jána Stilla a Podtatranský polmaratón. Pre všetkých účastníkov bude opätovne pripravená jedinečná zberateľská kolekcia medailí. Bežci si vďaka účastiam okrem panorámy Tatier vyskladajú aj nápis TATRY. Aj na letnej sérii určite zanechajú svoju stopu víťazi tej zimnej. Puklová by pri správnej konštelácii povinností chcela absolvovať štyri podujatia a vynechať Malý štrbský maratón, takže v ženskej kategórii bude najvážnejšou adeptkou na titul, ktorý obhajuje. Naopak, Bachratý, ktorý sa venuje aj duatlonu či triatlonu, si po pau­ze vyskúša City Trail, ale vie, že konkurovať mu už bude široká bežecká špička z okolia ako Marián Zimmermann či Pavol Orolin, takže na najvyššie méty nepomýšľa.