Štrban Otčenáš v Pjongčangu nemohol priviesť biatlonové štafety do cieľa

V nedeľu sa skončila olympiáda a aj počas záverečného týždňa súťažili športovci z nášho regiónu.

Už v utorok ráno ukončili svoju púť turnajom slovenskí hokejisti, za ktorých nastúpili dvaja rodáci z Popradu Marcel Haščák i Tomáš Marcinko. V kvalifikačnom dueli o štvrťfinále naši v utorok podľahli USA 5:1 a obsadili predposledné 11. miesto.

Biatlon

Martin Otčenáš mal na programe už len tímové disciplíny. Štrban mal byť v utorok finišmanom zmiešanej štafety, no na trať sa nakoniec nedostal. Hneď prvý úsek totiž Paulína Fialková pokazila natoľko, že Anstasiu Kuzminovú po dostihnutí o celé kolo stiahli trate. Derniéru v Pjongčangu mal mať v piatok v štafete mužov, ktorú mal taktiež priviezť do cieľa. Preteky perfektne odštartoval Matej Kazár, po úseku Tomáša Hasilu sa Slováci prepadli, ale Šimon Bartko napodobnil zlyhanie Fialkovej a už pred druhou streľbou ho po dobehnutí o kolo stiahli z trate. Otčenáš tak mal v tímoch obrovskú smolu a po individuálnych súťažiach vôbec nepretekal.

Barbara Kantorová si pri piatkovom tréningu v Južnej Kórei zranila pravé koleno a musí podstúpiť operáciu. (Snímka: archív/Daniel Hlinka)

Alpské lyžovanie

Barbara Kantorová z Batizoviec to v Južnej Kórei skúšala aj v stredajšom zjazde, kde skončila 29. Zjazd musela absolvovať opäť aj v rámci prvého kola štvrtkovej superkombinácie a figurovala po ňom na 21. mieste. Slalomovú časť išla síce až príliš na istotu, no konečný rezultát si vylepšila na peknú 18. pozíciu. Tatranských bratov Žampovcov čakal vo štvrtok zase slalom. Adam v 2. kole síce predviedol nechcenú piruetu, no inak jazdil krásne svižne, takže si udržal aspoň 24. priečku z 1. kola. Andreasovi sa nepodarilo ísť naplno a z 39. miesta si polepšil len na konečné 35. V sobotu boli obaja bratia aj členmi slovenského zmiešaného tímu, ktorý však vyradili Nemci už v osemfinále a spolu s ďalšími siedmimi krajinami Slovensko obsadilo 9. pozíciu.

Beh na lyžiach

Bežkári na zloženie štandardnej štafety nemali dosť pretekárov, ale pre stredajší tímový šprint voľnou technikou na 6 x 1,4 km stačila dvojica. Andrej Segeč s Gerlachovčanom Petrom Mlynárom však skončili 22. a nepostúpili ani do semifinále. Na klasickej päťdesiatke Mlynár zvažoval účasť, no v sobotu sa na trať vydal a obsadil 51. miesto, čo bol najlepší výsledok spomedzi Slovákov.

Peter Mlynár (Snímka: archív/ŠK Štrba)

Rodáčky z Levoče

Dve olympioničky sa narodili aj v Levoči, no už pôsobia mimo nášho regiónu. Bežkárka Barbora Klementová je členkou Klubu lyžiarov Nováky a v Kórei sa v žiadnej disciplíne výraznejšie nepresadila. Snowboardistka Klaudia Medlová mohla pri optimálnych výkonoch ašpirovať aj na medailu, no olympiáda jej vôbec nevyšla. Liptáčke sa však nevyhli pády, takže ani v slopestyle, ani v Big Air sa nezmestila ani len do najlepšej dvadsiatky.