Zväz vybuduje tréningovú halu i akadémiu

Slovenský zväz ľadového hokeja plánuje v Poprade vybudovať hokejovú akadémiu.

Štúdia tréningovej hokejovej haly v Poprade. Snímka: Mesto Poprad

Na štvrtkovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Poprade predstavil prezident SZĽH Martin Kohút projekt hokejovej akadémie, ktorá by tu mala vzniknúť. Prvou podmienkou pre vznik takejto akadémie je výstavba novej hokejovej haly. Tá by mala vyrásť na mieste súčasného parkoviska, pri existujúcom zimnom štadióne. Obe haly by mali byť prepojené, chladenie bude dodávať zrekonštruovaná strojovňa na existujúcom zimnom štadióne. Poslanci na ostatnom rokovaní mali na programe schválenie prenájmu pozemkov pre výstavbu tejto haly za jedno euro. Po viac ako hodine trvajúcej debate nakoniec poslanci schválili prenájom pozemku pre spoločnosť SZĽH Infra, ktorej jediným spoločníkom je hokejový zväz.

Poprad je jedným z ôsmich miest s akadémiou

„Diskusia bola konštruktívna. Som rád, že návrh prešiel hlasmi všetkých prítomných poslancov,“ povedal po hlasovaní poslancov prezident SZĽH Martin Kohút, ktorý aj kvôli prezentácii tohto projektu v Poprade zatiaľ vynechal účasť na olympiáde v Pjongčangu. Projekt hokejovej akadémie v Poprade by mal byť veľmi podobný pilotnému projektu hokejovej akadémie, ktorý vzniká v Trenčíne. „Chceme dať priestor čo najväčšiemu počtu mladých ľudí, aby mali kvalitnú športovú prípravu a kvalitné vzdelanie. Je to len prvý krok. O samotnej výstavbe a prevádzke ešte budeme komunikovať s mestom,“ dodal prezident SZĽH Martin Kohút. Podobných hokejových akadémií by malo na Slovensku vzniknúť osem, po jednej v každom kraji.

Štúdia tréningovej hokejovej haly v Poprade. Snímka: Mesto Poprad

Hokejistom chýba druhá ľadová plocha

Cieľom hokejových akadémií bude podľa Kohúta vybudovanie nového vzdelávacieho systému, ktorý umožní mladým ľuďom získať vzdelanie a zároveň sa venovať športu. V hokejových akadémiách by mali byť sústredení športovci z celého kraja, resp. regiónu, vo vekovej kategórii 14 až 18 rokov. Podľa predstáv SZĽH by tieto akadémie mali vytvoriť aj samostatnú hokejovú súťaž, podobnú univerzitným hokejovým súťažiam v zahraničí.
„Som veľmi rád, že Slovenský zväz ľadového hokeja nás vybral do tohto projektu. Už počas pôsobenia HC Lev bola na tejto ploche projektovaná hokejová hala. To, čo nám momentálne chýba je druhé klzisko. Dnes už každé extraligové mužstvo má dve ľadové plochy, okrem Popradu,“ uviedol primátor Jozef Švagerko. O presných detailoch výstavby, prevádzky či prenájme plochy tréningovej haly pre potreby popradského klubu je podľa primátora ešte predčasné hovoriť.

Rozdelili aj dotácie pre športovcov

Prenájom pozemkov pre výstavbu tréningovej hokejovej haly bol jeden z bodov programu popradského mestského zastupiteľstva. Poslanci odsúhlasili aj dotácie pre športové kluby. Hokejisti HK Poprad dostanú 130-tisíc eur, hokejové nádeje 59-tisíc eur. Futbalistom FK Poprad sa ujde 132-tisíc eur, z toho pôjde 43-tisíc eur pre dospelých, zvyšok pre mládež. Basketbalistkám vyčlenili poslanci 79-tisíc eur, z toho pre mládež pôjde 41-tisíc eur. Pre ostatné športy je vyčlenených 70-tisíc eur, z tejto sumy by mali popradské hokejistky dostať desaťtisíc eur.
Jeden z výsledkov rokovania Mestského zastupiteľstva v Poprade je aj ten, že hlasovanie o nových investičných akciách si poslanci odložili na začiatok marca. Poslanci zasadnú do lavíc opäť v utorok 6. marca.

Rastislav Ovšonka