Bežkári ukončili sezónu na Štrbskom Plese

Areál bežeckého lyžovania Snow cez víkend hostil slovenský šampionát.

Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach. (Snímka: Martin Smolka)

Majstrovstvá Slovenskej republiky však boli s medzinárodnou účasťou a konali sa pod hlavičkou FIS. Na tratiach sa objavilo 509 bežkárov zo Slovenska, Česka i Poľska. Podujatie otvorili príhovormi starosta Štrby Michal Sýkora, predseda bežeckého úseku SLA Michal Malák a na olympiádu v Pjongčangu si zaspomínali Andrej Segeč s Barborou Klementovou.

Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach. (Snímka: Matúš Jančík)

Slnečná sobota patrila šprintom dvojíc. Každý z mužov odbehol  tri 1,4 km dlhé úseky. Časom 11:46 min zvíťazili reprezentanti Miroslav Šulek s Andrejom Segečom zo Ski Team JASE Látky len o dve sekundy pred oddielovými kolegami Rudolfom Michalovským a Jánom Koristekom. Tretiu priečku obsadili Lukáš Ottinger s Tomášom Sklenárikom z Podbrezovej. Ženy absolvovali dva úseky dlhé 1,2 km a časom 11:36 min triumfovali Mariana a Barbora Klementové z Klubu lyžiarov Nováky. a zvíťazili sestry z Klubu lyžiarov Nováky. Na stupni víťaziek ich doplnili členky Klubu Jasná Liptovský Mikuláš Lenka Bruňová s Anetou Smerčiakovou a Stela Šavelová s Kristínou Troškovou.

Najlepšie ženské dvojice v šprintoch. (Snímka: Martin Smolka)

Na nedeľu sa vďaka studenej noci, skúsenostiam organizátorov i pracovníkov športového areálu sa podarilo pripraviť trate na špičkovej úrovni. Na programe boli vytrvalostné preteky klasickou technikou s hromadným štartom. Hlavná mužská kategória pretekala aj v rámci FIS Cup-u na 30-kilometrovej trati. Preteky boli ovládli reprezentanti z klubu JASE Látky. Majstrom Slovenska sa stal Miroslav Šulek s časom 1.20:31 h, dve sekundy za ním dobehol Ján Koristek a Andrej Segeč nabral trojminútovú stratu. Najrýchlejším juniorom bol taktiež pretekár z Látok Ján Mikuš. Aj ženská súťaž na 15 km bola zaradená do FIS Cup-u a za 49 minút prišla do cieľa Aneta Smerčiaková pred Janou Gombalovou z UMB Banská Bystrica a Luciou Repkovou z KBT Spiš, ktorá sa zároveň získala juniorský titul.

2. Koristek, 1. Šulek, 3. Segeč. (Snímka: Martin Smolka)

Podujatie, ktoré zorganizoval  60-členný tím dobrovoľných rozhodcov z ŠK Štrba s podporou obce, však nebolo iba o dospelých či junioroch, ale svoje preteky mali aj žiaci, dorastenci i veteráni. Ruku k dielu pridala aj OOCR Región Vysoké Tatry a množstvo ďalších partnerov. Národný šampionát uzavrel bežkársku sezónu, ktorá bola úspešná aj vďaka ďalším ročníkom Tatranského Pohára či verejných pretekov Štrbské Bežky. Členovia ŠK Štrba si teraz dajú na niekoľko týždňov prestávku a po nej sa pustia do príprav júnového Dňa detí a športu či júlového 41. ročníka Malého štrbského maratónu.