Cenu mesta odovzdajú prvej horskej záchranárke

V Tatrách ocenia osobnosti

Od utorka do piatku 13. až 16. marca sa uskutočnia Dni mesta Vysoké Tatry. Vyvrcholením podujatia bude Tatranský galavečer, počas ktorého si Tatranci pripomenú významné osobnosti mesta. Do Tatranskej športovej siene slávy uvedú Jindřicha Reitmayera in memoriam. Cenu primátora za Čin roka 2017 si prevezme filmár Pavol Barabáš a Cenu mesta Vysoké Tatry za celoživotné dielo si prevezme učiteľka Marta Šimová, ktorá bola zároveň jednou zo spoluzakladateliek profesionálnej horskej služby.

Peter Hámor. Snímka: rov

Športovcom kraja sa stal Peter Hámor

Najúspešnejším športovcom Prešovského kraja za rok 2017 sa stal popradský horolezec Peter Hámor. Z nášho regiónu v ankete bodovali aj rodáci zo Spišskej Starej Vsi – vodnoslalomári Ladislav a Peter Škantárovci a tiež lyžiar Andreas Žampa. Ako najlepšia stredná škola bolo vyhodnotené Gymnázium na Kukučínovej ulici v Poprade, ktoré vlani získalo aj čestné uznanie Slovenského olympijského výboru. Cenu pre zdravotne znevýhodneného športovca si prevzal popradský cyklista Adrián Babič.

Kraj opraví ďalšie úseky ciest

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja rozdelili na poslednom rokovaní dva milióny eur z rezervného fondu na obnovu ciest druhej a tretej triedy.
V okrese Kežmarok sa opravy dočká ďalší úsek cesty medzi Veľkou Lomnicou a Starou Lesnou v hodnote 80-tisíc eur a v obci Jurské za 67-tisíc eur.
V okrese Poprad to bude cesta medzi Popradom, Veľkým Slavkovom a Novou Lesnou v hodnote 176-tisíc eur. Poslanci tiež schválili 500-tisíc pre mesto Levoča na obnovu Námestia Majstra Pavla.

Ilustračná snímka: rov

Otvoria pamätný dom Š. Náhalku

V nedeľu 18. marca bude v Liptovskej Tepličke veľká slávnosť. Obecný úrad v spolupráci s farským úradom pripravujú otvorenie Pamätného domu Štefana Náhalku. Celá slávnosť sa začne sv. omšou o 10.00 h v miestnom kostole. Náhalka sa významne zaslúžil o vznik Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Bol predsedom prípravného výboru i jeho prvým rektorom. Vrcholom jeho redaktorskej práce bolo vydanie Rímskeho misála latinsko-slovenského v roku 1966 a vydanie prekladu Nového zákona.

Kraj schválil výzvu na dotácie

Poslanci PSK schválili výzvu na prekladanie žiadostí o poskytnutie dotácii z rozpočtu PSK, na ktorú uvoľnili 663-tisíc eur. Záujemcovia sa môžu o peniaze uchádzať v troch programoch, a to kultúra, šport a sociálne služby. O dotácie môžu žiadať obce a mestá a tiež právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia. Uzávierka žiadostí je 13. apríla. Záujemcovia môžu získať od 500 do 5 000 eur, športový reprezentant môže získať dotáciu až do 12-tisíc eur.

Poliak podľahol zraneniam

Na následky vážnych zranení zomrel 35-ročný Poliak. Ten spolu s partiou šiel na Kežmarský štít vo Vysokých Tatrách. Pri zostupe zakopol a padal približne 150 metrov. Pri páde si vážne poranil hlavu. Na miesto nehody smerovali leteckí i horskí záchranári. Prvú pomoc mu poskytol jeho kamarát, záchranári pokračovali v resuscitácii. Tá pokračovala aj počas jeho leteckého transportu i na centrálnom príjme popradskej nemocnice. Napriek snahe všetkých záchranných zložiek sa Poliaka nepodarilo oživiť.

Záchranári zasahovali v Tatrách. Ilustračná snímka: ATE

Navrhnite Kežmarčanov na ocenenie

Až do 23. marca môžu obyvatelia Kežmarku podávať návrhy na čestné občianstvo a cenu mesta. Ocenenie sa udeľuje osobám alebo kolektívom, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľaďovanie mesta, ochranu jeho záujmov a šírenie jeho dobrého mena vo svete alebo obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. O návrhoch budú poslanci rokovať 26. apríla. Ceny sa budú odovzdávať 23. mája počas slávnostného zasadnutie mestského zastupiteľstva.

Peniaze pôjdu na obnovu lesa

Okresný úrad v Prešove vyhovel žiadosti mesta Spišská Belá a začiatkom tohto roka rozhodol o priznaní majetkovej ujmu vo výške 193 296 eur za obmedzenie hospodárenia v mestských lesoch. Týka sa to obmedzenia hospodárenia v Národnej prírodnej rezervácii Belianske lúky a Národnej prírodnej rezervácii Pálenica. Obe sa nachádzajú v najvyššom – piatom stupni ochrany prírody. Poslanci mestského zastupiteľstva už schválili z tejto ujmy dotáciu vo výške 50-tisíc eur na obnovu lesných porastov.

Vysoké Tatry. Ilustračná snímka: MH

Navštevujú nás hlavne Slováci

V Mestskej informačnej kancelárii v Poprade vybavili vlani 37 996 zákazníkov. Je to o vyše 700 osôb viac ako rok predtým. Viac ako 7 600 klientov vybavili mailom a telefonicky, ostatní klienti navštívili kanceláriu osobne. Takmer polovicu klientov tvorili Slováci, ktorých však bolo menej ako v roku 2016. Nasledovali Česi a Poliaci. Výraznejšie však minulého roku vzrástol počet Nemcov, obyvateľov Veľkej Británie, ale najmä Izraela, ktorí sa zaujímali o informácie.

Zberatelia chystajú burzu

V sobotu 17. marca sa uskutoční pravidelná Popradská zberateľská burza, ktorú organizuje Klub filatelistov v Poprade. Okrem filatelistov si na svoje prídu aj zberatelia pohľadníc (filokartia), mincí (numizmatika) či bankoviek (notafilia). Burza sa uskutoční v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25 v Poprade. Burza je prístupná pre širokú verejnosť od 7.00 do 12.00 h. Vstup na podujatie je bezplatný.