Lyžiarsky víkend na Štrbskom Plese patril Čechom

V sobotu a v nedeľu sa konala už 63. Veľká cena Slovenska.

Kristína Saalová. (Snímka: Daniel Hlinka)

Tento rok sa tradičné podujatie nemohlo pochváliť žiadnou známou tvárou alpského lyžovania. Žampovci mali iný program, Barbara Kantorová je zranená, takže jediným ako-tak športovej verejnosti zvučnejším menom bola Kristína Saalová, ktorá súťažila aj na olympiáde v Soči. Okrem Slovákov súťažili Česi, Poliaci, Nemci, Rakúšan, Ukrajinec a Maďarka. Na tratiach bojovalo 56 mužov a 26 žien, pričom išlo prevažne o juniorov a vekový priemer účastníkov sa pohyboval okolo 20 rokov. „Záujem nie je na žiadnych pretekoch. Prezradím pikošku, že v Zakopanom boli vo štvrtok a v piatok dva slalomy FIS, kde prišlo 15 mužov a 5 žien. Dokončili štyria muži a štyri ženy a preteky sa museli anulovať. Vraj majú strašne veľa pretekov, sú unavení a vynechávajú podujatia. Priestor by u nás bol pokiaľ organizátori zoženú financie. My sme už prakticky predposlední, ktorí na Slovensku ešte robíme preteky pre dospelých a juniorov. Situácia je zlá aj čo sa týka zväzov, všade majú nejaké problémy,“ ozrejmil situáciu smutný predseda organizačného výboru Veľkej ceny Slovenska Ivan Petrovič, ktorý len spomína na ročníky so 150 až 200 lyžiarmi.

Ondrej Surkoš. (Snímka: Daniel Hlinka)

Víťazi VCS sú z Česka

Preteky na svahu Furkota začali v sobotu ráno obrovským slalomom mužov, ktorý vyhral Čech Ondřej Surkoš pred Poliakom Szymonom Bebenekom a ďalším Čechom Marekom Dadejíkom. Po nich sa na trať vydali ženy. Najrýchlejšia bola Poľka Julia Wlodarczyk, druhá skončila Češka Monika Zemanová a Slovenka Kristína Saalová tretia. V nedeľu bol na programe slalom, ktorý opanovala trojica Čechov. Z víťazstva sa radoval Michal Staszowski, Lukáš Václavík bol druhý a Ondrej Surkoš tretí, ktorý sa tak v kombinácii stal celkovým víťazom 63. Veľkej ceny Slovenska. Slalomovým triumfom medzi ženami si Monika Zemanová zabezpečila aj celkové prvenstvo. Druhá skončila Saalová a tretia Češka Tereza Zahálková.

Ján Sanitrár. (Snímka: Daniel Hlinka)

Treba niečo robiť

„Na to, že nás strašili, ako to bude v nedeľu vyzerať, dopadlo to až nad mieru super. Mali sme kvalitné trate, pretekári i technický delegát z Českej republiky, ktorí chodí po celej Európe, hovoril, že na takom podujatí už dlho nebol a že bolo na vysokej úrovni,“ vyjadril sa Ivan Petrovič, ktorý v záverečnom príhovore vyzval všetkých pracovníkov zväzov aj z okolitých krajín, aby si konečne sadli za spoločný stôl. V organizovaní Veľkej ceny Slovenska, ktorú v minulosti vyhrali aj Žampovci, Zuzulová či Vlhová, totiž bude so svojím tímom pokračovať a praje si, aby počet záujemcov opäť prekračoval limity.