Námestím opäť znelo: Sľúbili sme si lásku

V piatok večer sa Poprad pripojil k sérii pochodov, ktorými si ľudia uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú bola aj v Poprade množstvo ľudí. Snímka: rov

Napriek mrazivému počasiu sprievod zaplnil priestor od obchodného centra Forum až po časť námestia pod Kostolom svätého Egídia. Práve pri pamätnej tabuli Jozefa Bonka, ktorý zahynul počas okupácie Československa v roku 1968, prítomní zapálili desiatky sviečok a umiestnené tam boli aj fotografie Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Celá akcia sa niesla v pokojnom duchu. Najprv svoj príhovor predniesla za organizátorov Veronika Galeková. Zdôraznila, že nikto z nich nie je zástupcom žiadnej politickej strany. Následne vyzvala všetkých zúčastnených, aby si spoločne zaspievali pieseň Sľúbili sme si lásku. Práve táto skladba je dodnes symbolom Nežnej revolúcie z roku 1989, kedy ľudia vyšli do ulíc na demonštráciu nespokojnosti s vtedajším režimom. Aj počas mrazivého piatkového večera v Poprade zopár ľudí vytiahlo kľúče a štrngali nimi práve počas spevu tejto piesne. Približne po dvadsiatich minútach sa oficiálna spomienka skončila, no Podtatranci zapaľovali sviečky pri fotografiách zavraždenej dvojice aj počas nasledujúcich hodín.

(mam)