Peter Hámor mieri na Everest a Lhotse

Himalayadventure MMXVIII je názov najnovšieho projektu popradského horolezca Petra Hámora, v rámci ktorého plánuje vystúpiť na osemtisícovky Mt. Everest a Lhotse.

Horolezec Peter Hámor. Snímka: rov

Ani po tom, čo Peter Hámor vlani výstupom na Dhaulagiri skompletizoval Korunu Himalájí, ho to neprestalo ťahať do najvyšších hôr sveta. Už v piatok 16. marca odchádza na ďalšiu zo svojich expedícií. Cieľom tej najnovšej sú najvyššia hora sveta Mt. Everest a ďalšia osemtisícovka Lhotse. Hámor ide do Himalájí s rumunským horolezcom Horiom Colibasanu, s ktorým lezie v Himalájach už niekoľko rokov. Vo dvojici chcú pretraverzovať najvyššiu horu sveta zo severu na juh a následne chcú pokračovať na neďaleký kopec Lhotse. Výstup chcú absolvovať ľahkým, alpským štýlom, bez použitia kyslíka. Ten so sebou ani neberú na expedíciu.

Peter Hámor sa chystá na Mt. Everest a Lhotse. Snímka: rov

Na začiatku má dvojica horolezcov naplánovanú asi trojtýždňovú aklimatizáciu. V rámci nej sa pokúsia niekoľkokrát vystúpiť nad hranicu šesťtisíc metrov. Jeden z nich bude Island Peak, ktorý je vhodný práve na aklimatizáciu. Už počas hlavného výstupu strávia obaja horolezci niekoľko dní nad hranicou osemtisíc metrov. Na výstup na Everest a následne na Lhotse chcú využiť jedno z „okien“ dobrého počasia. To býva podľa Hámora na začiatku mája, potom v polovici a jedno v závere mája, prípadne na prelome mája a júna. Návrat domov má Peter Hámor naplánovaný na 8. júna.

Rastislav Ovšonka

V najbližšom vydaní si prečítajte rozhovor s Petrom Hámor. V tom čase už bude Peter v Nepále, kde sa bude pripravovať na svoju najnovšiu expedíciu.