Popradskí futbalisti patria medzi ašpirantov na postup do Fortuna ligy

Začiatok jarná časť II. ligy sa už dvakrát odložil, takže Podtatranci odštartujú súťažné boje Slovenským pohárom 13. marca.

Mikuláš Dvorožňák (Snímka: FK Poprad)

Súťaž mala odštartovať už v závere minulého týždňa, no úvodné kolo sa presunulo na 27. marec. FK Poprad sa po jeseni nachádza na 5. priečke, no na lídra zo Skalice stráca len tri body. Šance na postup zvyšuje aj fakt, že tím z druhého miesta si zahrá baráž s predposledným fortunaligistom. Na boje na nabitej špici tabuľky je však nevyhnutná kvalitná zimná príprava a jasná vízia najbližšej budúcnosti, o čom sme sa porozprávali s asistentom trénera FK Poprad Mikulášom DVOROŽŇÁKOM.

Na čo ste sa v rámci tréningového procesu v zime sústreďovali?

» Všeobecne platí, že zimná príprava býva náročná a dlhá, čo nebolo iné ani v našom tíme. Snažili sme sa ju čo najviac spestriť. Od začiatku sme preferovali herné tréningy s dôrazom na kondičnú stránku a neskôr sme kládli dôraz na TE-TA zameranie, ktoré vrcholilo na sústredení v Turecku. Vedenie nám vytvorilo maximálne možné podmienky, aby sme plnili naše ciele.

Ešte predtým ste však opäť absolvovali Zimnú Tipsport ligu a v ďalších prípravných zápasoch ste remizovali aj v Podbrezovej, ale aj zvíťazili u majstra v Žiline…

» Turnaj v Čechách nám umožnil dať priestor viacerým futbalistom, ktorí boli na skúške, ale i novým, s ktorými sme sa už dohodli a taktiež mladým chlapcom z U19. Výsledky proti fortunaligistom nás potešili. Ukázali, že chlapci majú v sebe veľký potenciál a naše smerovanie je na dobrej ceste. Hráčov treba presvedčiť, aby sa v každom zápase, ktorý nás čaká počas jarnej časti, vypli k maximálnym výkonom – ako v Žiline.

Podtatranci majú skalp majstrovskej Žiliny. (Snímka: FK Poprad)

V Turecku ste sa konfrontovali s druholigistami z Maďarska, Srbska i Ruska. Aká to bola pre chlapcov skúsenosť?

» Kvalita mužstiev v Turecku bola veľká. Videli sme rôzne štýly rôznych európskych krajín. Prvé dve stretnutia nám výsledkovo nevyšli, no hlavne s MTK Budapešť sme mali rozhodne viac vyložených šancí, ale futbal už býva taký. Chlapci si overili svoje kvality a takéto stretnutia ich môžu posúvať vo futbalovom raste.

Mierne sa obmenil aj káder. Odišli Marián Ferenc, Lukáč i Dubec, no pribudlo zrejme ešte kvalitnejšie trio – Horváth, Zošák či navrátilec Šašinka….

» Určite posilnili tím a veríme, že budú pre klub prínosom. Každý z nich má svoju kvalitu, ktorú dokazuje nielen v prípravných zápasoch, ale aj v tréningovom procese.

Štefan Zošák na prvom tréningu pod Tatrami. (Snímka: archív/mik)

Lukáš Horváth je univerzálom. Na aký post ho budete nasadzovať?

» Využijeme ho podľa toho, s akým súperom budeme hrať.

Patríte medzi elitu súťaže. Dočká sa Poprad historického postupu už v tomto kalendárom roku?

» Do jarnej odvety chceme vstúpiť pravou nohou a pripravovať sa čo najlepšie od zápasu k zápasu smerom k najbližšiemu súperovi. Ašpirantov na postup je viac a už najbližšie kolá ukážu, kto je ako pripravený na druhú polovicu súťaže. My sa môžeme oprieť o výhodu domáceho prostredia vo viacerých zápasoch, takže sa posnažíme potvrdiť body z jesene aj na jar.

Formu ste zrejme časovali na 2. marec, kedy ste mali privítať Bardejov, no celé kolo sa odložilo a prekladá sa aj druhé jarné kolo…

» Počasie sa nedá ovplyvniť a všetky mužstvá majú rovnaké podmienky. Samozrejme, chceli sme začať pred domácimi fanúšikmi, no nič to nemení na tom, že sa pripravujeme na najbližšieho súpera.

Vlani sa FK Poprad dostal až do semifinále Slovenského pohára, kde ho vyradila Skalica. (Snímka: archív/mik)

V minulej sezóne ste sa prepracovali v Slovnaft Cup-e až do semifinále. K zopakovaniu úspechu potrebujete ešte 13. marca doma zdolať Ružomberok. Aké sú vaše pohárové ciele?

» Už aj postup medzi najlepších osem mužstiev je pre nás úspechom. Ďalšou výzvou je zmerať si sily so silným Ružomberkom, ktorý má skúsenosti aj z európskych pohárových súťaží. Urobíme maximum, aby sme nášho fanúšika potešili nielen v pohári, ale aj počas celej jarnej časti.

(mdc, mik)