Poslanci v Kežmarku a vo Svite pred Veľkou nocou ešte rokujú

Poslanci mimoriadne zasadnú

Dnes, v utorok 27. marca, sa uskutoční neplánované zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Kežmarku. Poslanci sa od 14.30 h budú venovať napríklad aj zmene rozpočtu v súvislosti s rekonštrukciou zimného štadióna, zámene nehnuteľností v priemyselnom parku či návrhu na prenájom priestorov pre ambulanciu pevnej ambulantnej pohotovostnej služby i prenájmu priestorov a hokejbalového ihriska na Základnej škole Dr. D. Fischera. Celkovo sa poslanci budú zaoberať dvanástimi bodmi rokovania.

Mestský úrad vo Svite. Snímka: rov

Zastupiteľstvo bude rokovať aj vo Svite

Rovnako na utorok 27. marca je naplánované 36. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva vo Svite. V programe je rozpočtové opatrenie týkajúce sa Spoločného obecného úradu Svit, informácia o hospodárení mesta i rokovanie o projekte nadstavby časti hasičskej zbrojnice. Radnica chce tiež zvýšiť bezpečnosť chodcov na priechodoch a poslanci sa budú zaoberať aj informáciou o hospodárení mesta. Zasadnutie zastupiteľstva sa začne o pol štvrtej poobede.

Pribudlo nové hniezdo pre bociany

Pracovníci Správy Pieninského národného parku za pomoci mesta inštalovali na Ulici kpt. Nálepku v Spišskej Belej nové bocianie hniezdo. To staré totiž ohrozovalo chodcov. V starom hniezde našli špongiu, sklenú vatu, šnúry, káble, viac než desať rukavíc a dokonca i dámsku podprsenku. Odborníci aj kvôli tomuto znečisteniu vyrobili výplet podložky nanovo. Nové hniezdo je tak pripravené na príchod bociana. Staré hniezdo bolo vysoké 110 cm, priemer malo 160 cm a vážilo 650 kg.

Ilustračná snímka: rov

Skontrolujú nelegálne stavby

Mestský úrad v Levoči začal proces identifikácie prípadov neoprávneného užívania pozemkov vo vlastníctve mesta. Radnica rovnako skontroluje nelegálne stavby postavené na území mesta bez stavebného povolenia či ohlásenia stavebnému úradu. Pôjde napríklad aj o garáže, letné kuchyne, drevárne, prístrešky, oplotenia, ktoré boli postavené bez povolenia či ohlásenia stavebnému úradu. Ak vlastník stavby nepredloží požadované doklady v určenej lehote, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.

Ukradli peniaze z firmy

Kriminalisti zo Starej Ľubovne vyšetrujú krádež a vlámanie do budovy istej firmy v Ľubotíne v okrese Stará Ľubovňa. Zatiaľ neznámy páchateľ sa okolo jednej hodiny po polnoci vo štvrtok 22. marca vlámal do objektu s predajňou, kancelárskymi priestormi a skladmi. Dnu vošiel cez okno a potom vylomil dvere na jednej z kancelárií a vstupu do predajne. Odtiaľ potom ukradol hotovosť, pričom celková škoda bola vyčíslená na viac ako  3 600 eur.

Ilustračná snímka: Veľká Lomnica

Obnovia vnútrobloky a parky

Ministerstvo pôdohospodárstva vyhodnotilo druhé kolo projektov zelenej infraštruktúry pre obce a mestá zameraných na skrášľovanie priestranstiev či nové parky. Z nášho regiónu bolo úspešné mesto Vysoké Tatry s projektom Úprava a rekonštrukcia verejných priestranstiev v meste Vysoké Tatry, obec Veľká Lomnica s projektom Zelená infraštruktúra Železničnej ulice, mesto Poprad s projektom Ekopark Poprad Námestie sv. Egídia a tiež mesto Levoča s projektom Regenerácia vnútrobloku sídliska Rozvoj.

Spišský hrad je už otvorený

Od pondelka 26. marca je opäť otvorený Spišský hrad aj s múzejnými expozíciami. Hrad bude otvorený denne aj počas veľkonočných sviatkov. Otváracie hodiny na hrade sú od 9.00 do 17.00 h, s posledným vstupom o 16.00 h. V minulom roku prešlo bránami Spišského hradu 212 547 návštevníkov, čím sa stal najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Všetky expozície Spišského múzea videlo takmer 250-tisíc návštevníkov. Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny je naplánované na 5. a 6. mája.

Na Spišskom hrade končí sezóna. Snímka: archív PN

Ocenili najlepších učiteľov

Mesto Poprad ocenilo najlepších učiteľov. Naj tvorivým pedagógom sa stala Gabriela Leštachová-Rošková zo ZUŠ na Štefánikovej ulici. Učiteľkou s mimoriadnymi výsledkami sa stala Mária Rybková z Materskej školy pri ZŠ na Záborského ulici. Zaslúžilým učiteľom sa stala Jarmila Cervová zo ZŠ s MŠ na Komenského ulici. Učiteľom s mimoriadnymi výsledkami v kategórii stredných škôl sa stala Silvia Bartošová zo Spojenej školy na Ul. D. Tatarku a zaslúžilým učiteľom Dušan Žiška z Obchodnej akadémie.

Dobrovoľníci vysadia stromčeky

Lesy mesta Spišská Belá aj tohto roku pripravujú dobrovoľnícku akciu Zasaď si svoj strom. Tretí ročník podujatia sa uskutoční vo štvrtok 10. mája. Dobrovoľníci budú aj teraz vysádzať stromčeky v lokalitách, ktoré zasiahla v uplynulých rokoch víchrica alebo boli napadnuté lykožrútom. V prvom ročníku vysadili dobrovoľníci 650 stromčekov. V druhom roku sa počet vysadených stromčekov zvýšil až na tisíc. Záujemcovia si musia so sebou doniesť vedro na stromčeky a menší krompáč.

Podtatranské noviny vyjdú v stredu

Blížiace sa sviatky Veľkej noci a s nimi spojené dni voľna prinášajú menšie zmeny aj pre noviny. Najbližšie číslo Podtatranských novín nájdete v predaji v stredu 4. apríla. Uzávierka inzercie bude už vo štvrtok 29. marca o 12.00 h.