- Podtatranské noviny - http://www.podtatranske-noviny.sk -

Prebudené „medvede“ vo Svite roztrhali „baníkov“

Po troch týždňoch sa opäť rozbehla Eurovia SBL.

Iskra si vybavila zápas proti Handlovej hneď v úvode. (Snímka: mik)

Prvým dôvodom prestávky bol Slovenský pohár v Košiciach, kde svitskí basketbalisti najskôr zdolali Prievidzu a v semifinále bol nad ich sily bratislavský Inter. „Štvrťfinále sme hrali s veľkou energiou. Síce sme neboli kompletní, ale zomkli sme sa a veľmi dobre sme odohrali náročný zápas najmä na behanie. Prišli sme ešte o ďalšieho hráča a v už tak uzučkej rotácii nám tým pádom chýbala energia proti Interu. Keď nám ušiel začiatok, už sme boli bez šance. Dostali však priestor mladí chalani, ktorí si zahrali proti majstrovi a mali aj pekné momenty. Tridsaťbodový rozdiel je však reálny podľa toho, ako to vyzeralo na ihrisku,“ hodnotil tréner Michal Madzin vystúpenie „medveďov“ v Slovenskom pohári.

Sviťania dokázali v Slovenskom pohári Prievidzu zdolať. (Snímka: archív/mik)

Tréningový režim

Po ňom nasledoval predkvalifikačný dvojzápas ME 2021, kde naši reprezentanti podľahli Švajčiarom aj Macedóncom a stratili šancu na postup. Nikto z Iskry pri tom nebol a Podtatranci sa tak sústredili na tréningy. „Chlapci po pohári dostali voľno, aby si doliečili boľačky a oddýchli si od basketbalu aj mentálne. Tréningy boli potom aj trochu fyzickejšie, aby sme dobili baterky a posledný týždeň sme už prešli do rutiny, ktorú mávame pred každým zápasom,“ opísal Madzin.

Avramovič s Radonjičom presedeli zápas s Handlovou na lavičke. (Snímka: mik)

K dispozícii je Radonjič

Fanúšikovia Svitu navyše na domácej palubovke nevideli svojich obľúbencov celý február, takže prvá marcová sobota ich opäť nahnala do haly. Na lavičke však celé stretnutie presedel najproduktívnejší hráč súťaže Saša Avramovič, ktorý si ešte doliečuje zranenie achilovky. Po jeho boku však duel sledoval už aj Marko Radonjič, ktorý si ešte 11. novembra zlomil ruku. „Teší nás, že sme tu mali konečne všetkých 12 hráčov, aj keď nie všetci boli ešte pripravení hrať na sto percent a niektorí vôbec. Verím, že počas týždňa sa aspoň jeden z nich zapojí plnohodnotne a mojím najväčším želaním je, aby sme posledný zápas základnej časti odohrali v plnom zložení,“ prial si Madzin.

Po mesiaci si prišla zápas vo Svite vychutnať solídna návšteva. (Snímka: mik)

Hneď bolo vymaľované

„Medvede“ roztrhali „baníkov“ už na začiatku. Handlovej sa absolútne nedarilo a rozdiel v skóre narastal raketovým tempom. Desaťbodový rozdiel svietil už po necelých štyroch minútach, kedy hostia dali iba jeden kôš. Hneď v úvode druhej štvrtiny Walton premeneným trestným hodom dostal Iskru do vedenia o 20 bodov a s polčasovým klaksónom trafil Lošonský na okrúhlych 50:20. Po návrate zo šatní Handlovčanom padli aj dve trojky za sebou, no už bolo neskoro pomýšľať na zvrat. Druhá polovica stretnutia už bola vyrovnaná, priestor dostala celá domáca lavička okrem Avramoviča s Radonjičom a Podtatranci si postrážili triumf 89:58.

Marek Ivan (vpravo) odohral 27 minút a zaznamenal 11 bodov. (Snímka: mik)

„Boli sme nahecovaní už dva týždne dopredu. Makali sme na tréningoch a vyplatilo sa. Bol to náročný zápas, ktorý sme začali kvalitnou obranou i doskokom, ktorý však mohol byť aj lepší. Hrali sme rýchlo, plnili sme pokyny a máme dôležité víťazstvo, aby sme skončili piati po základnej časti,“ hodnotil po stretnutí mladý MarekIvan, ktorý dostal pri absencii Avramoviča s Radonjičom solídnu dávku minút: „Som za to vďačný najmä trénerovi, ale myslím si, že chalani už budú v ďalšom dueli ready a pokojne im to prenechám, pretože sú skúsenejší. Ja sa od nich učím každý deň.“ Na vysokom triumfe Svitu však kormidelník Michal Madzin predsa len našiel chybičku krásy: „Prvý polčas vyznel úplne jednoznačne, čo sa týka skóre, a tak vyzeral aj zvyšok. Dlhá pauza bez zápasu sa výrazne podpísala pod výkony družstiev. Videli sme mnoho nepresností a nebol to basketbal, na ktorý by sa super pozeralo. Sú však aj také a možno je dobré, že to po prestávke takto vyšlo. Aspoň všetci hráči, ktorých som mal k dispozícii, dostali priestor, minutáž sme mohli maximálne rozdeliť a postupne sa vrátiť do ligového diania.“ Iskra bude pred Komárnom v posledných troch dueloch proti Žiline, Košiciam a Spišskej Novej Vsi hájiť piatu postupovú priečku do play-off.

Michal KLEIN