Ruiny dedičstva rodiny von Wieland dostávajú šancu

Obec získala peniaze na revitalizáciu historického parku. Na dobrej ceste je aj budúcnosť renesančného kaštieľa, po rekonštrukcii by mal slúžiť aj verejnosti.

Renesančný kaštieľ kedysi patril rodine von Wieland z Vlkovej. Snímka: jat

Starý anglický park v obci čaká revitalizácia. Za bývalého režimu o park prišla šľachtická rodina von Wieland. V reštitúcii sa oňho potomkovia neuchádzali a v roku 2015 obec park získala od Slovenského pozemkového fondu. Ako jeho vlastník sa mohla začať uchádzať o štrukturálne fondy Európskej únie.

Majú aj ďalšie plány

„Požiadali sme o projekt na revitalizáciu zelene v obci a boli sme úspešní uchádzači. Revitalizácia bude stáť 83-tisíc eur, z toho máme spoluúčasť päť percent. Keď nám to počasie dovolí, mali by sme začať rekonštruovať,“ vraví starosta Vlkovej Peter Bendík. Park leží na mokradi a počas víchric silný vietor často vyvráti stromy aj s koreňmi. V prvom rade preto v parku pôdu oddrenážujú, vyplanírujú a zlikvidujú starý koreňový systém. Upravia brehy okolo jazierka, trávnaté plochy a projektová dokumentácia počíta aj s lavičkami a chodníkmi.

Park vo Vlkovej čaká revitalizácia. Snímka: jat

V starom anglickom parku rastú aj vzácne dreviny. Na stromy plánujú podľa starostu pripevniť tabuľky s informáciou o drevinách. Pribudnú aj tabuľky s historickými súvislosťami obce. Upraviť by Vlková chcela aj historický cintorín rodiny Wieland, ktorý leží v zadnej časti parku. Mimo oploteného cintorína sú ďalšie dva hroby, jeden z nich patrí Babette von Wieland. Kežmarská historička Nora Baráthová napísala o jej životnom príbehu historický román Neľutujem, že som milovala.

„740. výročie obce by sme chceli osláviť už s revitalizovaným parkom.“

 

Peter Bendík
starosta Vlkovej

Hotoví chcú byť do osláv

Zo strany obce je už zmluva o nenávratnom finančnom príspevku podpísaná, starosta ešte čaká na podpis z Bratislavy. Ak nenastanú problémy, Bendík plánuje s revitalizáciou začať čo najskôr. „Počítam, že práce budú trvať tri-štyri mesiace, 740. výročie obce by sme chceli osláviť už s revitalizovaným parkom,“ vraví starosta. Návštevníci a rodáci by sa v takom prípade mohli v upravenom parku poprechádzať 28. júla tohto roku. Peter Bendík má víziu do budúcna v parku vybudovať aj amfiteáter na kultúrne podujatia, tiež si za ním vie predstaviť oboru s daniel­mi. Súbežne s revitalizáciou parku bude obec pracovať aj na projekte revitalizácie centra obce pred parkom so spevnenými plochami a parkoviskom.

Wielandovci prišli o domov

V obci je aj ďalší niekdajší majetok rodiny von Wieland, ktorý by si zaslúžil pozdvihnúť z ruín. Poslednými majiteľmi dvoch kaštieľov boli bratia – renesančný kaštieľ patril Adrojánovi a barokový kaštieľ Albertovi Wielandovi. Navštívili sme dcéru Alberta Wielanda, ktorá ostala žiť v regióne.

„Bývali sme tam do roku 1961, ale v 45-tom prišli Benešove dekréty. Všetko sa konfiškovalo, lebo Nemci a Maďari boli kolaboranti a my sme boli Maďari,“ vraví Anna Wielandová (von Wieland). Celá rodina prišla o občianstvo a len tesne sa vyhla odsunu. Wielandovci žili do roku 1961 v dvoch zadných miestnostiach barokového kaštieľa. Zvyšok budovy využívala obec. V roku 1961 sa rodina Alberta Wielanda presťahovala do jednej z prvých bytoviek v Poprade.

Majitelia sa striedajú

Po revolúcii sa k barokovému kaštieľu Wielandovci prihlásili. „Budova už bola v takom stave, že keby nebol jeden Rakúšan povedal, že ju chce, vôbec o ňu nepožiadam. Ale mal veľké oči. Dal urobiť novú strechu a plot. Potom to celé predal,“ vraví Anna Wielandová. Do svojho rodiska chodí s ťažkým srdcom na „Dušičky“ na hroby. Snaží sa rýchlo odísť a vždy si povie, že prišla naposledy.

V starom anglickom parku vo Vlkovej ležia hroby členov rodiny von Wieland. Snímka: jat

„Ale potom si vravím, no kto pôjde, ak nie ja. Je ťažké vidieť úpadok. Keby to vyzeralo pekne, keby to hocikto bol zobral a dal to do poriadku. Rovnako druhý kaštieľ. Toľko majiteľov už bolo, každý jeden sľuboval obci, že to dá do poriadku a nič,“ hovorí so smútkom Anna Wielandová. O renesančný kaštieľ v reštitúcii potomkovia Adorjána Wielanda nemohli požiadať, všetci totiž žili v zahraničí. Oba kaštiele dodnes putujú od majiteľa k majiteľovi. „Je to národná kultúrna pamiatka. Tým pádom si dávajú pamiatkári podmienky. To odrádza ľudí, stále majú posledné slovo,“ vraví Peter Bendík.

Renesančný kaštieľ má nového záujemcu

Barokový kaštieľ, v ktorom kedysi žila Anna Wielandová, vlastní zakladateľ golfového rezortu Black Storck a hotela International vo Veľkej Lomnici Jiří Hruška. Podľa starostu to zatiaľ nevyzerá, že Hruška na svojom majetku vo Vlkovej plánuje v dohľadnej dobe rekonštrukciu. Druhý z kaštieľov, ten renesančný, vlastnia bratia Róbert a Marek Blinkovci z Banskej Bystrice. Renesančnému kaštieľu však svitá na lepšie časy.

Renesančný kaštieľ kedysi patril rodine von Wieland z Vlkovej. Dnes má oňho záujem silný investor. Snímka: jat

Už dlho je na predaj a podľa starostu sa o kúpu zaujíma silný investor. „Posledná informácia je, že je to na dobrej ceste a pravdepodobne to pôjde ďalej. Plánuje kaštieľ využívať aj vo verejnom záujme, takže by bolo dobré, keby sa to skultúrnilo,“ povedal Peter Bendík. Majiteľov oboch kaštieľov sme kontaktovali, no nepodarilo sa nám s nimi spojiť.

Jana Tomalová