Súťažili s takmer päťsto kraslicami (fotogaléria)

V nedeľu vyvrcholila v kultúrnom dome súťažná prehliadka zdobenia veľkonočných vajíčok Krehká krása Batizoviec.

Krehká krása Batizoviec. Snímka: rov

Tohto roku sa do súťaže zapojilo 37 súťažiacich so 480 prácami prakticky z celého Slovenska. Okrem domácich Batizovčanov sa tu predstavili aj ľudoví umelci od Trnavy, Bardejova, Zvolena či Žiliny. Najmladšia súťažiaca mala päť rokov a najstaršia 79 rokov. Rôznorodá bola aj technika, s ktorou sa jednotliví súťažiaci prihlásili. Tohto roku sa organizátori rozhodli neudeľovať ceny len za prvé tri miesta, ale ocenili viacero súťažiacich za ich originalitu a umenie.

Osvedčené aj tradičné techniky

Okrem tradičnej vyškrabávanej batizovskej techniky tu boli aj gravírované, kolorované, vtláčané, falošné-vrezávané, maľované, oblepované, obháčkované, brúsené či vŕtané. Našli sa aj perforované, voskované, prelamované, vyrezávané, vajíčka s krížikovou vyšívkou, perníkové s polevou či oblečené vajíčka. „Porota ocenila nielen vyšší záujem súťažiacich o podujatie, ale aj účasť nových súťažiacich a hlavne účasť vyššiu vo vekovej kategórii do 15 rokov. Pribudli tiež nové kombinácie použitých techník zdobenia, čoho dôkazom bola pestrosť a množstvo vystavených súťažných prác,“ uviedla spoluorganizátorka súťaže za obec Batizovce Soňa Andrášová.

Tradičné batizovské veľkonočné vajíčka s veršíkmi. Snímka: rov

Kraslica či vajíčko?

„Hodnotím to veľmi pozitívne, pretože sa do súťaže zapojilo veľa ľudí. Takú účasť sme za posledné roky nemali. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa zapojili. To nie je zásluha organizátorov, ale tých, ktorí sa do súťaže prihlásili a predviedli svoje umenie,“ uviedol starosta obce Batizovce Gabriel Bodnár. Podľa starostu je dôležité, aby sa aj táto tradícia zdobenia veľkonočných vajíčok posúvala ďalej. Aj z tohto dôvodu ho teší, že do súťaže sa zapojilo viac mladých ľudí, ktorí preberajú umenie zdobenia veľkonočných vajíčok. „Dnes už mnohí používajú stroje. U nás je to stále klasická ručne vyškrabávaná technika,“ dodal Bodnár. Batizovce sú známe vyškrabávanými veršíkmi do maľovaného veľkonočného vajíčka. Ako zdôraznil, v samotných Batizovciach sa maľovaným vajíčkam nehovorí kraslice, ale klasicky veľkonočné vajíčka. Pokračovateľa tradície výroby batizovských veľkonočných vajíčok má aj samotný starosta, keďže tejto technike sa učí jeho syn, ktorého do tohto umenia zaúča jeho starý otec.

Rastislav Ovšonka