Spišskú Starú Ves povedie zástupca primátora

Mesto povedie Peter Minčík

Po úmrtí primátora Spišskej Starej Vsi Jozefa Harabina sa bude vzniknutou situáciou na najbližšom zasadnutí zaoberať aj mestské zastupiteľstvo. Už od 23. februára minulého roku má mesto zástupcu primátora, ktorým je poslanec Peter Minčík. Ten je od 1. januára tohto roku zástupcom primátora mesta s 15-percentným úväzkom. Doplňujúce komunálne voľby podľa platnej legislatívy už nie je možné zorganizovať. Starovešťania si nového primátora zvolia až v riadnych voľbách, ktoré budú v novembri.

Kromku nahradí Anton Andráš

Poslanec Mestského zastupiteľstva v Poprade Adrián Kromka sa 23. marca vzdal mandátu. Stalo sa tak z dôvodu jeho nástupu na diplomatickú pozíciu vo Varšave. Kromka kandidoval ako nezávislý kandidát. Na uvoľnený post má na základe výsledkov komunálnych volieb z roku 2014 nárok Anton Andráš, ktorý kandidoval za koalíciu KDH – OĽANO – SDKÚ-DS – SaS. Ten by mal na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať 19. apríla, zložiť sľub poslanca a nastúpiť do funkcie.

Popradskí cestári už upratujú po zime. Ilustračná snímka: SMK Poprad

Cestári už upratujú po zime

Správa mestských komunikácií v Poprade začala už v polovici marca s čistením ciest a chodníkov od zimného posypu. Ako prvé prišli na rad pešie zóny na námestí a širšie centrum Popradu. So zametacou nadstavbou začali cestári zametať postupne aj chodníky na sídliskách. Vyzbieraný posyp skončí na skládke, keďže je plný lístia, konárov či zeminy a nie je vhodný na rôzne „opravy“ ciest či chodníkov. So zametaním ciest a chodníkov po zime už začali aj vo Svite.

Začína sa jarné upratovanie

V piatok po Veľkej noci sa zač­ne v Poprade pravidelné jarné upratovanie. Postupne budú vo všetkých mestských častiach umiestnené veľkoobjemové kontajnery. Tie sú určené pre obyvateľov mesta, ktorí sa tak môžu zbaviť rôzneho veľkoobjemového odpadu. Tohto roku sa začne centrom mesta a sídliskom Juh III. Kontajnery budú v týždňových intervaloch premiestňované do všetkých častí mesta. Ako posledné prídu na rad Juh V a VI a mestská časť Stráže pod Tatrami. Jarné upratovanie skončí 11. mája.

Armáda ponúka výcvik

Regrutačná skupina Prešov Ozbrojených síl SR organizuje Dobrovoľnú vojenskú prípravu. Vojakom DVP sa môže stať každý, ktorému vznikla branná povinnosť, alebo ju na seba dobrovoľne prevzal. Taktiež každý, kto už bol odvedený, ale doteraz nevykonal vojenskú službu a branná povinnosť mu trvá. Žiadosti o prijate do DVP prijíma regrutačné stredisko do 27. apríla. Samotná príprava trvá 11 týždňov. Viac informácií nájdu záujemcovia na webe www.regrutacia.sk.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Ilustračná snímka: rov

ŠL TANAP má staronového riaditeľa

Riaditeľom Štátnych lesov Tatranského národného parku bude aj naďalej Pavol Fabian, ktorý na tomto poste od 1. januára nahradil po takmer pätnástich rokoch Petra Líšku. Vo funkcii ho potvrdilo výberové konanie, ktoré vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Na základe odporučenia výberovej komisie bol do funkcie vymenovaný s účinnosťou od 1. apríla. Štátne lesy TANAP-u sú príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva.

Slovenský raj dostane nové pravidlá

Správa Národného parku Slovenský raj v spolupráci s Okresným úradom, odborom starostlivosti o životné prostredie v Košiciach pripravuje vytvorenie, prerokovanie a schválenie nového Návštevného poriadku pre Národný park Slovenský raj a jeho ochranné pásmo. Celý návrh návštevného poriadku je zverejnený nielen na webe národného parku, ale aj na webe ministerstva životného prostredia. Pripomienky k návštevnému poriadku možno podávať takmer do konca apríla na Okresnom úrade v Košiciach.

Deviataci, nezabudnite na prihlášky

Do 10. apríla sa môžu tohtoroční deviataci rozhodnúť, akú strednú školu si vyberú pre svoje ďalšie štúdium. Prihlášky môžu žiaci posielať aj na 76 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Gymnáziá môžu prijať 1 216 študentov, maturitné študijné odbory 3 648 žiakov a s výučným listom môže ukončiť učebné odbory 1 132 žiakov. Umelecké odbory majú k dispozícii 266 miest. Stredné školy sú pripravené prijať aj 792 žiakov bez ukončeného deviateho ročníka.

Región navštívilo viac turistov

Prešovský kraj zaznamenal v roku 2017 ďalší nárast počtu turistov. Historicky ide o najvyššie čísla domácich i zahraničných návštevníkov a ich prenocovaní. Podľa údajov Štatistického úradu sa v minulom roku v Prešovskom kraji ubytovalo 894 173 návštevníkov, ktorí tu strávili 2 790 308 nocí. Návštevnosť Prešovského kraja medziročne vzrástla o 4,6 percenta. Zahraniční turisti tvorili takmer tretinu (31 %) návštevníkov regiónu. Vzrástol aj objem tržieb za ubytovanie na viac ako 62,907 milióna eur.

Ilustračná snímka: rov

Poznáme víťaza súťaže

Poznáme výhercu našej súťaže o knihu Česká stopa v Tatrách. Spomedzi našich predplatiteľov, ktorí do redakcie zaslali vystrihnutý kupón, sme vyžrebovali Jána Vaľka z Bratislavy. Výhercovi blahoželáme. Ak sa na vás neusmialo šťastie, môžete si knihu z nášho vydavateľstva kúpiť za výhodnú cenu priamo v redakcii Podtatranských novín v Poprade na Karpatskej ulici 15.