Basketbalisti boli konečne v plnej sile a sériu s Košicami rozhodne posledný možný duel

Iba štvrťfinálová séria medzi „býkmi“ a „medveďmi“  sa hrala aj v apríli.

Sviťan Saša Avramovič (vľavo) nasúkal v druhom stretnutí Košičanom 27 bodov. (Snímka: mik)

Eurovia SBL sa dostala do play-off, kde sa hrá na tri víťazstvá. Svitskej Iskre pripadli Košice, ktoré prvý zápas ešte 24. marca zvládli 102:89. Odveta sa hrala v stredu pod Tatrami. Hneď prvý kôš, keď Sviťan Davis rýchly protiútok zakončil efektným smečom, ukázal, že zaplnená Iskra aréna sa má na čo tešiť. Tímy sa vo vedení striedali, ale spolupráca Waltona s Davisom priniesla ďalší parádny smeč amerického krídelníka. Domáci v prvej štvrtine zvíťazili o bod a rovnako aj v druhej najmä vďaka tomu, že sa rozstrieľal Avramovič. Do prestávky tak nebolo nič rozhodnuté, no problémom „medveďov“ boli štyri fauly Lošonského, takže tréner Madzin využíval v tretej desaťminútovke najmä Dratvu ako slovenského hráča. Paradoxne, v tejto časti si Iskra vybudovala miestami aj 13-bodový náskok, z ktorého mohla čerpať aj v závere. „Býci“ síce nerezignovali a Stamenkovič ich dokázal dvakrát za sebou dotiahnuť na dva body, ale o všetkom rozhodol kôš domáceho Waltona. Svit nakoniec zvíťazil 78:73.

V zostave Iskry už figuroval aj A. J. Walton, ktorého prínos pre mužstvo bol obrovský. (Snímka: mik)

Waltona bolo cítiť

„Prvýkrát v sezóne sme hrali úplne kompletní. Som za to veľmi šťastný, aj keď som dúfal, že to nastane už o dva týždne skôr. Každý si zastal svoje miesto a aj toto zohralo rolu. Hrali sme super zápas so super energiou. Gratulujem chalanom – bojovali a veľmi chceli vyhrať. Ani v prvom stretnutí sme im nechceli nechať otvorené strely, ale svojimi rozhodnutiami sme ich dostali do hry a potom trafili aj ťažké. Klobúk dole, lebo aj teraz dali niektoré veľmi ťažké pokusy. Vo väčšine času sme ich však pokryli a kontrolovali sme si svoju hru. Najmä do tretej štvrtiny sme vstúpili takto zodpovedne. Práve v nej nastal zlom, pretože sme si vybudovali 13-bodový náskok. Síce ho stiahli, veď Košice majú skvelý tím, no už sme ich do vedenia nepustili a víťazstvo sme si zubami-nechtami udržali,“ hodnotil stretnutie tréner Svitu Michal Madzin a doplnil ho kapitán Pavol Lošonský: „Bolo to náročné stretnutie od prvej do poslednej minúty. Sme radi, že nám konečne mohol pomôcť A. J. Walton. Získaval lopty, bránil, bolo ho vidieť všade. On bol tým X-faktorom, ale aj Saša Avramovič odviedol super prácu a potiahol nás bodovo. Podali sme však kolektívny bojovný výkon, a preto sme dokázali zvíťaziť. Ani ja som nemusel už tak veľa skórovať. Pretláčať sa tam pod košom stojí množstvo síl. Pokiaľ to pôjde takto ďalej, budem len rád, keď postačí doskakovať a brániť, keď ostatní potiahnu bodovo. Pod košom je to kontaktné, môže sa pískať všetko. Žiaľ, chytil som zlé fauly a musel som sedieť dlhšie na lavičke. Trochu som vychladol, ale v poslednej štvrtine som sa snažil zbytočne nestrieľať, nekaziť a sústredil som sa na obranu.“

Pedju Stamenkovič bráni Anthony Jackson. (Snímka: mik)

Tridsať minút nestačí

„Medvede“ dôležitý triumf evidentne nakopol a v sobotu v Košiciach začali výborne. Trojka Davisa znamenala desaťbodový náskok, ktorý síce domáci občas skresali, ale Podtatranci si ho vzápätí prinavrátili späť. Druhú štvrtinu otvorili trojky „býkov“ Mariča i Djordjeviča a Košice za päť minút skóre vyrovnali. Iskra však dokázala odpovedať taktiež úspešnými pokusmi za tri body v podaní Jacksona či Radonjiča, takže do šatní šla aspoň s dvojbodovým vedením. Tretia štvrtina bola vyrovnaná a chlieb sa lámal až v tej záverečnej. Svitu sa vyfaulovali Lošonský s Davisom, hostia zaznamenali iba osem bodov, čo Košičania využili na obrat vo veľkom štýle a zvíťazili 84:68. „Vývoj skóre odzrkadľuje, ako ten zápas vyzeral. Tri štvrtiny sme boli viac ako vyrovnaným súperom. Opäť sme na palubovku vstúpili s výbornou energiou, hrali sme slušne, no v poslednej štvrtine sa to rozsypalo. Košice využili toto naše rozpoloženie a s prehľadom si ukontrolovali víťazstvo. Odišli nám dvaja podkošoví hráči pre päť faulov, čo výrazne ovplyvnilo naše ďalšie pôsobenie. Na druhej strane sme na ihrisku urobili také rozhodnutia, ktoré Košičania potrestali. Proti Košiciam treba hrať 40 minút na top úrovni, aby sa to mohlo zlomiť v prípadnej vyrovnanej koncovke. My sme chyby urobili skôr,“ povedal Michal Madzin.

Preplnená Iskra aréna. (Snímka: mik)

Madzin: Pre toto sa robí basketbal

Štvrtý duel série sa hral pod Tatrami v utorok večer. Opäť to bolo nesmierne vyrovnané a náskok žiadne z tímov ani na moment neprekročil deväť bodov. Vo veľkom už pracovali aj emócie. Keď 30 sekúnd pred koncom trafil parádnu trojku Sviťan Radonjič na 78:72 a v následnom protiútoku uchmatol prihrávku Pedju Stamenkoviča Davis, americký krídelník sa vyrútil smerom na kôš, Djordjevič už emócie neuniesol. Po zákernom faule rozhodcovia poslali Košičana predčasne pod sprchy. „Medvede“ si tak po triumfe 81:72 vybojovali posledný možný duel vo štvrtok na východe. „Úžasný zápas pre nás s neskutočnou energiou. Musel si to užiť každý náš fanúšik aj hráč na ihrisku. Pre toto sa robí basketbal. Bojovnosť aj všetko ostatné sa nám vrátilo, šťastie sa priklonilo k nám a zaslúžene sme zvíťazili. Malo to všetko – minuté voľné pozície, skórovanie z neskutočne ťažkých pozícii a v takejto plnej aréne je to top,“ vyjadril sa nadšený tréner Svitu Madzin, ktorý verí v postup: „Už dostaneme len jednu šancu. Rozpis zápasov je rovnaký pre nás aj pre Košice, takže každý má rovnakú možnosť zregenerovania a pripravenia sa piaty duel. Bude to aj o mentálnom nastavení, aby oba tímy do toho dali aj to posledné, čo majú. Verím, že si do Košíc prenesieme túto energiu i sebavedomie a stať sa môže čokoľvek.“

Pavol Lošonský vedie Podtatrancov z pozície kapitána. (Snímka: mik)

Komplimenty pre súperov

Obaja súperi z východu si sú vedomí kvalít svojho súpera a vedia, čo im môže priniesť úspech. „Nepúšťajú sa do bezhlavých ‚vymýšľancov’ a hrajú vždy organizovane. Tréner Čurovič im vždy hlási signál, takže sú hneď pripravení v útoku. Rozbehnú to prihrávkami či clonami a určite sa proti takto organizovanému súperovi hrá náročnejšie. Oni si na svoju príležitosť radšej počkajú a obranu stojí veľa síl, keď každý útok trvá 20 sekúnd. Navyše majú na každej pozícii kvalitných basketbalistov, ktorých môžeme prevalcovať iba takouto energiou,“ povedal o Košičanoch Sviťan Lošonský a na margo súpera sa vyjadril aj svitský odchovanec stojaci na druhej strane barikády Peter Sedmák: „Už som si zvykol, že tu je takáto atmosféra. Hrával som tu už dávno, ale vždy to vnímam ako svoj domov, kde som vyrastal, kde som sa naučil hrať basketbal a chodil tu do školy. Vždy je príjemné vrátiť sa sem. Navyše hrám prvýkrát play-off proti Svitu, takže je to pre mňa špeciálne. Hrám za Košice a snažím sa urobiť všetko preto, aby zvíťazil môj tím. Svit je najnebezpečnejší v individuálnych činnostiach Avramoviča či Waltona a doma sme mali problém aj s Lošonským. Musíme ich lepšie brániť, aby toľko nebodovali.“

Jackson sa prediera pod kôš. (Snímka: mik)

Aký je program?

Všetky ostatné série sa skončili v najkratšom možnom čase, takže už poznáme troch semifinalistov. Levice sa už v sobotu stretnú s Komárnom a bratislavský Inter privíta víťaza série medzi Košicami a Svitom. Vo štvrtok je, samozrejme, pre fanúšikov „medveďov“ pripravený FanBusu, ktorý od Iskra arény odchádza o 15.30 h. Cena výjazdu je 10 eur vrátane vstupenky. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na sekretariáte klubu alebo na telefónnom čísle +421 910 536 288.