Michal Madzin: Košičanov sme donútili, aby si siahli na dno síl

Basketbalisti BK Iskra Svit vo štvrtok neuspeli vo štvrťfinále s Košicami, sezóna sa pre nich skončila a zhodnotil ju tréner Michal MADZIN.

Michal Madzi má za sebou druhú kompletnú sezónu v pozícii hlavného trénera BK Iskra Svit. (Snímka: mik)

Káder sa oproti predošlému ročníku radikálne zmenil. Ako sa tvoril nový?

» Počas predošlej sezóny nám vo februári prišli Pavol Lošonský a Saša Avramovič. Nakoniec boli jediní z nosných hráčov, ktorí pokračovali aj teraz. Spolu s vedením sme komunikovali s agentmi a hľadali čo najlepšie alternatívy v rámci našich možností. Vlad Ivelja prišiel z Košíc a mali sme ho v hľadáčiku. U ostatných to bolo skôr o referenciách od trénerov či agentov.

Snažíte sa pracovať s mladíkmi, no oni od vás odchádzajú…

» Patrik Sarna ani Boris Belavý nie sú naši odchovanci, ale chceli sme, aby ostali. Veľmi ma mrzelo, že sezónu síce začali Samo Kubaský, Martin Bizub či Tomáš Gajan, no všetci traja prejavili záujem ukončiť pôsobenie v tíme. Verili sme, že keď časom dospejú a získajú skúsenosti, stanú sa z nich basketbalisti, na ktorých budeme stavať. Oni sa však rozhodli inak. Taký býva športový život a treba sa mu prispôsobiť.

Marek Ivan (vpravo) v zápase proti bratislavskému Interu. (Snímka: archív/mik)

Naopak, vždy vedel solídne zaskočiť iný mladík Marek Ivan.

» Som rád, že sa do Svitu vrátil, pretože on je naším odchovancom, no na štúdium i basketbalové napredovanie odišiel do Nymburku. Je to typ, ktorý má veľkú šancu, aby bol v budúcnosti veľmi platný v lige. Na to, že bol nováčik, dokázal odohrať výborné zápasy aj napriek tomu, že nehral na poste, na ktorý bol zvyknutý. Tvrdo na sebe pracuje a popasoval sa s tým.

Aká bola pre vás základná časť Eurovia SBL?

» Prípravné stretnutia neboli výsledkovo ideálne, ale vedeli sme, že pri zúžení rotácie vieme odohrať kvalitné duely. Prejavilo sa to a do základnej časti sme vstúpili solídne. Teší ma, že sme predvádzali vyrovnané výkony. Neprišli síce nejaké úžasné víťazstvá, no na druhej strane ani porážky, ktoré by nás veľmi mrzeli. S tímami mimo prvej šestky sme neprehrali ani raz. To sa už dlho nestalo. Dokumentuje to stabilnú formu, v ktorej nenastal žiaden výkyv. Okrem posledného súboja s Košicami sme však neporazili nikoho z dovtedajšej prvej trojky. Potešili triumfy v Prievidzi či Komárne, ktoré bolo rozhodujúce v boji o piate miesto. V kútiku duše sme chceli pre fanúšikov vyhrať aj domáce zápasy s top tímami, ale tešila aspoň konzistencia.

Koncepciu výrazne nabúralo dlhodobé zranenie rozohrávača Radonjiča (vpravo). (Snímka: archív/mik)

Čo hovoríte na herný prejav mužstva?

» Na začiatku sme si na seba stále iba zvykali. Neskôr sme hrali rýchly fyzický basketbal, no zranil sa nám rozohrávač Radonjič. Po príchode Waltona sme si opäť museli zvyknúť na iný štýl, ale chalani sa rýchlo adaptovali. Dopomohla tomu aj povaha či nesporná kvalita Waltona. Predtým sme si zakladali aj na streľbe z diaľky, no potom sme viac útočili vo vnútri šestky a hru ešte viac zrýchlili, čo bolo atraktívne aj pre fanúšika. Tím vždy veľmi závisí od rozohrávača a náš prejav je citeľne rozdelený na obdobie s Radonjičom a neskôr s Waltonom.

Vo februári ste v Košiciach absolvovali aj Slovenský pohár…

» Je to spestrenie toho stereotypu v základnej časti a tešili sme sa naň, aj keď sme neboli zdravotne kompletní. Už vo štvrťfinále sme nastúpili s boľačkami a niektorí s nami ani necestovali. O to viac teší triumf nad Prievidzou v atraktívnom zápase. Padlo veľa bodov, hralo sa extrémne rýchlo a aj napriek úzkej rotácii sme to zvládli. Opäť to posilnilo naše sebavedomie i charakter, no zaplatili sme za to daň v semifinále s Interom, kedy už nehral ani Avramovič. Absolvovali sme to s vyšťaveným kádrom, Inter bol oddýchnutý v silnom zložení a kvalita i šírka bratislavského kádra sa odzrkadlila vo vysokom bodovom rozdiele v skóre. Slovenský pohár sme si užili. Každé víťazstvo povzbudí.

Iskra nakoniec „baníkov“ do play-off nedostala. (Snímka: archív/mik)

Spomínate Prievidzu. V tom období tabuľka naznačovala, že práve s „baníkmi“ budete hrať aj play-off, no všetko bolo inak…

» Asi dva mesiace som si myslel, že iný súper ako Prievidza nám reálne ani nemôže vyjsť. Posledné kolo základnej časti však zmenilo akékoľvek úvahy, no páčilo sa mi to. Do posledného kola nikto nemohol špekulovať, vyberať si, ani sa pripravovať na konkrétneho súpera. Takmer každý musel až do záverečnej minúty čakať. Zo športového aj fanúšikovského hľadiska je to o to zaujímavejšie. Dostali sme však jedného z najväčších favoritov na titul a museli sme sa s tým vysporiadať.

„Medvede“ odohrali s „býkmi“ vynikajúcu sériu. (Snímka: mik)

Aké bolo štvrťfinále proti Košiciam?

» Oni mali svoje problémy, takže šancu sme cítili. Navyše sme ich doma ku koncu dlhodobej časti dokázali zdolať, čo nám tiež dodalo nádej, že by sme to mohli zvládnuť. Séria potom potvrdila, že sme si to mysleli oprávnene. Košičanov sme donútili, aby si siahli na dno síl a podali maximálny výkon, aby štvrťfinále zvládli. Hlavne domáce zápasy v Iskra aréne si budeme dlho pamätať. Zostanú v našich hlavách ako zážitok, ktorý stál za to. Bol to vrchol našej sezóny a odohrali sme ich na hranici možností. Atmosféra výborne dotvorila pekný športový zážitok. Keď sa pozriem na všetkých päť stretnutí, hlavne na piate boli Košice pripravené lepšie a na základe toho postúpili zaslúžene. Niekto by možno spomenul domáce prostredie, ktoré asi aj rozhodlo, ale Košice si výhodu vybojovali výsledkami v základnej časti.

Výsledky Iskry výrazne ovplyvňoval aj najproduktívnejší basketbalista súťaže Avramovič…

» Som rád, že ostal po minulom ročníku u nás a od prvého momentu ukazoval obrovskú kvalitu. Dokonca mal dva alebo tri 40-bodové zápasy, čo nie je obyčajný výkon. Je inteligentný hráč, ktorý rozumie basketbalu a za všetko hovoria ocenenia pre najlepšieho strelca i hráča základnej časti. Basketbal však vždy bude kolektívnym športom a Saša mohol takéto výkony podávať iba s podporou spoluhráčov.

Saša Avramovič zaznamenal v 39 stretnutiach 834 bodov. Priemerne teda strieľal 21,4, čo je najepšia bilancia zo všetkých basketbalistov Eurovia SBL. (Snímka: archív/mik)

Čo stojí za tým, že dva kluby sa vám nepodarilo zdolať?

» S Levicami sme odohrali štyri veľmi dobré duely, no ani raz sa nám ich nepodarilo doviesť do víťazného konca. Niektoré sme mali aj lepšie rozbehnuté, ale nezvládli sme ich. Basketbal sa však hrá 40 minút a Levice doteraz potvrdzujú svoju kvalitu. Majú šikovne poskladané družstvo. S Interom to niekedy bolo aj s výrazným rozdielom, aj keď sme proti nemu hrali asi len raz kompletní, no na to sa nevyhovárame. Sila Bratislavčanov je tak či tak obrovská a keď titul vyhrá niekto iný ako Inter, budem prekvapený. Majú najvyrovnanejší a najširší káder.

Obohatil súťaž nováčik zo Žiliny?

» Je super, že sa vrátila do SBL. V úvode bolo cítiť eufóriu z nového začiatku, no postupne to opadlo, menili sa tréneri… Žilina je príkladom, že cesta s mladými slovenskými hráčmi nie je u nás reálna. Akonáhle ju neťahali legionári, jej výkony šli výrazne dolu. Som rád, že tu máme ďalší tím, no škoda, že odišiel Lučenec, ktorý má veľkú fanúšikovskú základňu. Verím, že sa opäť vráti do ligy.

Venovali ste svoju pozornosť aj mládeži?

» Tentoraz som viedol len seniorské mužstvo Svitu. Príprava tréningov, príprava na zápasy či videá zaberajú obrovské množstvo času. Pri tíme som ako tréner sám bez asistenta. Každú možnú chvíľu voľna som však strávil v telocvični, kde som sa pozeral na decká či už v tréningovom procese alebo v zápasoch. Ak mám byť úprimný, veľmi mi chýba sledovať progres mladých basketbalistov. Bavia ma emócie, ktoré sú pri deťoch ešte znásobené.

Madzin získaval trénerské skúsenosti aj pri reprezentácii od Ivana Rudeža či Petra Tordu. (Snímka: archív/mik)

Boli ste však aj pri tíme Slovenska…

» Prvýkrát som dostal možnosť byť členom reprezentácie ako druhý asistent a mohol som sa učiť od skúsenejších trénerov. Mali sme dva reprezentačné cykly. V novembri sa hralo v Poprade a vedel som s tým zladiť tréningový proces Iskry. Tesne pred play-off sme hrali mimo Slovenska, takže som sa rozhodol venovať sa naplno svitskému tímu. Budem však veľmi rád, keď ešte dostanem možnosť pomôcť a učiť sa pri reprezentácii. V rámci FIBA vzdelávania som bol v lete aj na Majstrovstvách Európy do 16 rokov v Čiernej Hore, kam chodilo na tých chlapcov 5 000 ľudí. Možno aj to je jedným z mojich snov, aby som pôsobil aj pri takejto kategórii. V tom veku sú chalani veľmi talentovaní a zažratí do toho. Všetko má však svoj čas.

Rozpadne sa káder opäť? Budete Iskru trénovať naďalej vy?

» Bol by som rád, keby sme tu dokázali udržať aspoň kostru tímu, ak aj nie celý. Aj Inter ukazuje, že cesta udržania hráčov, ktorí spolu dlhodobo fungujú, je správna. Mali sme však výborné individuality, čo určite neušlo pozornosti iných, aj zahraničných, klubov. Verím, že u nás boli spokojní, ale prídu im zaujímavé ponuky, takže ťažko povedať. Ja mám zmluvu ešte na jeden rok.

Michal KLEIN