Šéf ochranárov Pavol Majko: Máme to tu ako na divokom západe

Ochranári apelujú na ľudí, aby od pondelka akceptovali koniec skialpinistickej sezóny. Väčšie problémy však majú s „vykopávačmi“ chránených rastlín či štvorkolkami.

Skialpinistom sa sezóna skončí 15. apríla. Snímka: PH

Do vysokohorského terénu majú od pondelka 16. apríla zákaz vstupu okrem turistov aj skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Na dva mesiace, do 15. júna, tak bude vysokohorské prostredie pre ľudí uzavreté. „Momentálne nám už na vajíčkach hniezdia vzácne druhy vtákov, začal sa tok lesných kurovitých vtákov, čoskoro sa zač­nú spod snehu vyhrabávať svište, následne budú kamzíky rodiť mláďatá. Chcel by som apelovať na slušných ľudí, aby rešpektovali, že je to ich domov. Ale pokiaľ budú stále skúšať, musia si byť vedomí, že prírodu poškodzujú a môže prísť aj sankcia,“ vraví riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Pešo či na lyžiach sa môžete naďalej pohybovať po prístupných chodníkoch k vysokohorským chatám.

Na vajíčkach už sedia aj vzácne druhy vtákov. Snímka: archív Správa TANAP

Tabule mnohým nič nehovoria

Skialpinizmus je stále populárnejší šport a Správa TANAP-u nemá voči návštevníkom na lyžiach žiadne výhrady, pokiaľ sa pohybujú v lokalitách, ktoré sú na to vyčlenené. Najmä Slováci však stále skúšajú šťastie. „My sme asi svojský národ na to, či niečo rešpektujeme alebo nie. Či už ide o čierne stavby, výruby. Niekedy mi to pripadá, že tu tu máme ako divokom západe. Tu, na Slovensku, prejde skupina šiestich turistov okolo tabule, kde je napísané, že tento chodník je uzavretý z dôvodu ochrany biodiverzity, ale ani jedného Slováka nenapadne sa otočiť. Ale idú cudzinci, ktorí si to prečítajú a rešpektujú to,“ hovorí P. Majko.

Pavol Majko apeluje na skialpinistov, aby dodržiavali koniec sezóny. Snímka: PH

Napriek negatívnym skúsenostiam však zdôrazňuje, že v ostatnom období sa vzťah ľudí k prírode zlepšuje. Pomohla tomu výmena generácií aj envirovýchova. Kedysi vybrali ochranári na pokutách tisícky eur, v súčasnosti sú to rádovo stovky. Ak vás strážca nájde na mieste, kde nemáte čo robiť, môže vám dať pokutu do výšky 66 eur.

„Neustále sme konfrontovaní s realitou, aká tu je. Začnú rásť rastliny, už máme „vykopávačov“ liečivých rastlín alebo koreňov, ktoré sa dávajú do alkoholu. Ani nevravím názov, aby som niekoho nenavádzal.

 

Pavol Majko
riaditeľ ŠOP

V TANAP-e hľadajú aj korene na pálenku

Na sociálnych sieťach sa často skialpinisti pochvália „skalpom“ lokalít či štítov, ktoré nepatria do zoznamu vyhradených miest pre vykonávanie skialpinizmu. Mohlo by sa zdať, že strážcov v horách nevidno. Podľa P. Majka sú však sústavne v teréne. Dokonca majú aj dobrovoľnú stráž a do dolín vychádzajú aj počas víkendov. Často však majú väčšie starosti ako pokutovanie skialpinistov.

Reprezentačné fotografie strážcov môžu pripomínať pohodovú prácu. Častovšak majú plné ruky práce s nelegálnymi aktivitami v národnom parku. Snímka: JK

„Stále máme čierne výruby, nelegálne ťažby štrku, zástrely, na „dolniakoch“ sú otravy dravcov. V najvyššie položených miestach ľudia vypúšťajú psy. Neustále sme konfrontovaní s realitou, aká tu je. Začnú rásť rastliny, už máme „vykopávačov“ liečivých rastlín alebo koreňov, ktoré sa dávajú do alkoholu. Ani nevravím názov, aby som niekoho nenavádzal,“ vraví o nedovolených praktikách ľudí P. Majko. Okrem toho ochranári zápasia aj s motorkármi, vjazdami áut do dolín či štvorkolkami. Ponad TANAP sa rozmáhajú aj prelety s dronmi či balónmi. Všetky tieto činnosti odstupujú ochranári na inšpektorát životného prostredia.

Úrazovosť nestúpa

Pomer návštevníkov a úrazovosti je podľa riaditeľa Horskej záchrannej služby Jozefa Janigu nevyzerá dramaticky. Navyše, všeobecný trend je, že stále viac skialpinistov má aj lavínový výstroj. „Aj keď môžem povedať, že čo sa týka lavínových nešťastí – hoci neboli všetky pri výkone skialpinizmu – z piatich smrteľných prípadov v troch prípadoch chýbala základná lavínová výbava,“ vraví J. Janiga.

Pavla Majka sme sa tiež pýtali, či nový návštevný poriadok vstúpi do platnosti ešte pred začiatkom turistickej sezóny. „Neviem to odhadnúť. Ak by aj návštevný poriadok nebol, sme pripravení na alternatívne riešenie. Chápem nedočkavosť ľudí, ale chceme, aby to bolo pripravené dobre,“ povedal Majko.

Jana Tomalová