Výstavbu 13-poschodovej bytovky na Štefánikovej zamietli

Proti výstavbe a úbytku zelene vystúpili na zastupiteľstve aj obyvatelia okolitých domov.

Anton Andráš, ktorý nastúpil ako náhradník na uvoľnené kreslo poslanca po Adriánovi Kromkovi, sa stal druhým viceprimátorom Popradu. Poslanecký sľub pritom zložil len minulý štvrtok na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Po takmer ôsmich mesiacoch tak bude mať Poprad opäť dvoch viceprimátorov.

Druhým viceprimátorom Popradu sa stal Anton Andráš. Snímka: Mesto Poprad

Corrib posunuli ďalej

Popradskí poslanci na ostatnom zasadnutí značnú časť rokovania venovali územnému plánu, a to hlavne dvom zámerom investorov. Kým zámer investora Avak postaviť na Štefánikovej ulici pri bytovom dome Meander 13-poschodový objekt neschválili, v prípade projektu Corrib posunuli tento zámer na ďalšie konanie. Proti jednému i druhému projektu priamo na zastupiteľstve vystúpili nespokojní obyvatelia existujúcich bytových domov. Obyvatelia mali výhrady najmä k úbytku zelene a nárastu parkovísk práve na úkor zelene. Samotnú zmenu územného plánu v prípade bytového domu Corrib budú poslanci schvaľovať na jednom z nasledujúcich zasadnutí.
Poslanci rozdielom jedného hlasu neschválili nové všeobecne záväzné nariadenie mesta o pravidlách času predaja v obchode a čase prevádzky služieb na území mesta. Nové nariadenie malo za cieľ regulovať najmä otváracie hodiny pohostinských zariadení a diskoték na sídliskách a obytných zónach, ako aj prevádzku letných terás. Sprísnenú prevádzkovú dobu mali mať podľa tohto nariadenia prevádzky na celom sídlisku Juh a Západ a tiež v širšom centre mesta. Samotné centrum mesta malo mať voľnejší režim. V súvislosti s rušením nočného pokoja zaznamenali mestskí policajti vlani 288 podnetov, z toho 109 v súkromných domoch a bytoch a až 179 v zábavných prevádzkach. Možno tak očakávať, že počet sťažností výraznejšie neubudne.

Mestské lesy na Kvetnici zrevitalizujú zanedbanú oddychovú zónu. Ilustračná snímka: rov

Pribudnú nové oddychové zóny

Naopak, tešiť sa môžu obyvatelia Zariadenia opatrovateľskej služby na Francisciho ulici. Mestské zastupiteľstvo schválilo Centru sociál­nych služieb v Poprade finančné prostriedky na výstavbu oddychovej zóny pre seniorov za budovou zariadenia. Nová oddychová zóna je prioritne navrhnutá pre seniorov, avšak bude určená aj pre širokú verejnosť. Projekt zahŕňa zhromažďovací priestor pre usporiadanie kultúrno-spoločenských podujatí, petangové ihrisko, prvky outdoorového fitness senior parku, minigolfové dráhy, okrasné jazierko s prístreškom, ale aj pietne miesto a tiež spevnené plochy a komunikácie. V projekte sa ráta aj s výsadbou novej zelene. Oddychová zóna bude ohradená a uzamykateľná. Bude mať stanovené prevádzkové hodiny, kedy bude park prístupný verejnosti.
Oddychová zóna pre širokú verejnosť by mala vyrásť ešte tohto roku aj v mestskej časti Kvetnica. Mestské lesy Poprad požiadali o 150-tisíc eur na projekt Revitalizácia lokality Kvetnica – Tancuľka. Poslanci tento zámer podporili. Táto lokalita je už desiatky rokov využívaná obyvateľmi mesta ako rekreačná oblasť. Avšak takmer rovnako dlho lokalita aj chátra. Cieľom investície je vybudovať altánky s ohniskami, detské ihrisko, parkoviská, stojany na bicykle, odpadkové koše, toalety a zabezpečiť pripojenie lokality na verejný vodovod a kanalizáciu. Táto lokalita by mala tvoriť aj nástupný bod banského a turistického chodníka. Celý areál, ktorý by sa mal revitalizovať, je v majetku mesta. Správcom územia sú mestské lesy.

Rastislav Ovšonka