Zamagurie nie sú len plte

Letnú sezónu otvorí tradičné odomykanie vôd Dunajca už túto sobotu.

Tri koruny. Snímka: rov

Už túto sobotu otvoria v Červenom Kláštore novú letnú turistickú sezónu. Celodenný program pripravila Miestna akčná skupina Tatry-Pieniny LAG v spolupráci s obcou a ďalšími partnermi, vrátane všetkých pltníckych spoločností pôsobiacimi v Červenom Kláštore a Majeroch. „Pltníctvo je naša značka. Keď sa povie plte, každý si predstaví Pieniny a naopak, keď sa povie Pieniny, každý si predstaví v prvom rade plte,“ povedal o jednom z najväčších lákadiel pre turistov šéf miestnej skupiny Štefan Danko. Pltníctvo na prepravu turistov má podľa neho počiatky už na začiatku 19. storočia.

Kostol sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore patrí k lákadlám pre turistov. Snímka: rov

Pieniny nie sú len plte

Plte však nie sú jedinou atrakciou tohto regiónu. „Okrem pltí je to určite Národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov, ale i strážne hrady, ktoré sú dnes na poľskej strane hranice, a to Niedzica a Czorsztyn, no a, samozrejme, aj známe Tri koruny,“ uviedol Danko. Tu sa však výpočet zaujímavostí regiónu podľa Danka nekončí. Väčšina turistov prichádza na Zamagurie len na jeden deň. Región však podľa neho dokáže turistovi ponúknuť program aj na niekoľko dní. „Dá sa tu stráviť aj niekoľko dní a každý z nich bude iný, napríklad jeden bude venovaný historickým pamiatkam, ďalší pešej turistike, ďalší cykloturistike, ďalší poznávaniu ľudovej architektúry,“ uvádza Danko. Atraktívny a nenáročný je podľa neho turistický prechod Malými Pieninami, samostatnou kapitolou je práve kláštorný komplex v Červenom Kláštore, ale sú tu aj ďalšie zaujímavé pamiatky. Zamagurie si podľa Danka ešte stále zachovalo ráz tradičnej poľnohospodárskej krajiny, a pohľad na ňu počas nenáročných turistických vychádzok po okolí je unikátny. Zamagurie ponúka aj možnosť spoznávať ľudovú architektúru v Osturni, Jezerskom, ale aj v neďalekom Ždiari. Na svoje si už aj v Zamagurí prídu milovníci adrenalínovejšej jazdy na bicykli. V Lechnici pribudli v uplynulých rokoch singletrackové trate, ktoré by sa mali ešte rozširovať. Jednou z najnovších atrakcií je Chodník korunami stromov v Ždiari.

Singletrails Lechnica ponúka pre horských cyklistov zaujímavé trasy. Snímka: archív obce Lechnica

Odomknú vody Dunajca

Otvorenie letnej sezóny odštartuje sv. omšou o 9.00 h v kláštornom kostole a oceňovaním pamiatkárov v Kláštore kartuziánov. Zábavy­chtiví sa môžu pokochať vystúpeniami folklórnych súborov zo Zamaguria na prvom nádvorí kláštora a ochutnať môžu aj regionálne špeciality. Odomykanie vôd Dunajca v prístavisku pltí Pod lipami je naplánované na pravé poludnie, po ktorom bude nasledovať splav na pltiach do Lesnice. Tu bude prehliadka novej goralskej izby v miestnom infocentre. Záujemcovia môžu využiť aj iné druhy dopravy – cykloprechádzku alebo pešiu túru popri Dunajci. Celý program vyvrcholí pri Chate Pieniny v Lesnici, kde zahrá ľudová hudba. Je tu pripravená aj výstava obrazov účastníkov týždňového maliarskeho plenéra.

Rastislav Ovšonka