Krátke správy z regiónu – 19. týždeň

Zasaď si svoj strom na Šarpanci

Mestské lesy pozývajú všetkých občanov Spišskej Belej na tretí ročník akcie Zasaď si svoj strom. Účastníci sa stretnú vo štvrtok 10. mája o 7.00 h pri budove Mestských lesov na Šarpanci. Nezabudnite si vedro na stromčeky a na každú dvojicu menší krompáč. Po práci na výsadbe stromčekov vás čaká odmena – občerstvenie. Nahláste sa na t. č. 0940 426 943. V prípade väčšieho záujmu zabezpečí organizátor autobus z parkoviska pri budove DHZ, vyrážať bude o 6.45 h.

Spišskobeľania budú opäť sadiť stromčeky v Tatrách. Snímka: ao

V spomienke pokračovali aj po farmároch

Poprad a Kežmarok sa minulý piatok zapojili do zhromaždení Za slušné Slovensko s podtitulom Predvečer svadby. Prítomní si uctili pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v predvečer ich plánovanej svadby. Svojou prítomnosťou zhromaždenie podporili aj farmári, ktorí vyšli protestovať na podtatranské cesty počas obedňajších hodín. V Kežmarku sa prihovorili aj blogerka Ľudmila Kolesárová, novinárka Lucia Vričanová, filmár Daniel Dluhý a farmár Štefan Vdovjak.

Hrozí riziko vzniku požiaru v lesoch

Popradskí a kežmarskí hasiči vyhlásili od 3. mája čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru v oboch okresoch až do odvolania. V lesoch je zakázané fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, krovie, slamu a iný biologický odpad a tiež zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Za porušenie pravidiel hrozia pokuty.

Poznáme výhercu liečby pijavicou

V Podtatranských novinách sme 24. apríla vyhlásili súťaž o aplikáciu pijavice lekárskej. Táto liečba pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach dýchacích ciest, cukrovke, kŕčových žilách či depresii. Šťastie sa pri žrebovaní usmialo na Luciu Jančíkovú, ktorá si hirudoterapiu vyskúša na vlastnej koži. Výherkyňu budú kontaktovať odborníci z Ayurfyzio – Fyzioterapeutického centra
v Poprade. Lucii Jančíkovej blahoželáme a prajeme, aby jej liečba priniesla pevnejšie zdravie.

Pijavica lekárska. Snímka: rov

Pošta v Sobote má nové otváracie časy

Slovenská pošta zmenila od mája otváracie hodiny vo svojej prevádzke v Poprade-Spišskej Sobote. Pošta Poprad 3 na Sobotskom námestí je po novom otvorená pre verejnosť od pondelka až do piatka, okrem stredy od 12.00 do 15.00 h. V stredu je pošta v Spišskej Sobote otvorená od 13.45 do 17.00 h. V sobotu a nedeľu je táto pošta zatvorená.

V Bachledke skolaboval turista

V Bachledovej doline v Ždiari skolaboval pri nástupe na Chodník korunami stromov 42-ročný slovenský turista. Na miesto okamžite smerovala posádka záchranárov Horskej záchrannej služby s defibrilátorom a autopulzom. Zároveň na miesto udalosti vyrazili aj posádky RZP a RLP. Po ukončení inej záchrannej akcie letel za pacientom aj vrtuľník. Po príchode horských záchranárov bol pacient napojený na automatickú masáž srdca. Napriek snahe všetkých záchranných zložiek sa muža nepodarilo oživiť.

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline v Ždiari. Ilustračná snímka: rov

Mesto investuje do bytov

Bytový dom s opatrovateľskou službou Xenón na sídlisku Juh v Poprade čaká postupná rekonštrukcia bytových jadier a elektrických rozvodov. Objekt bol odovzdaný do užívania v roku 1979 a odvtedy sa zrekonštruovala a zateplila fasáda, vymenili sa výťahy a opravili spoločné priestory. Samotné byty sú v pôvodnom stave. Na túto investičnú akciu schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade na tento rok stotisíc eur. V DOS Xenón je 105 bytov, z toho 70 jednoizbových bytov a 35 garsóniek.

Pribudne rozptylová lúka

Pohrebno – cintorínske služby v Poprade investovali v uplynulom období najmä do cintorína vo Veľkej. Pribudlo tu 18 stĺpov verejného osvetlenia. Na stĺpoch by malo čoskoro pribudnúť aj ozvučenie. Onedlho pribudnú aj zdroje vody. Rozvody sa urobili ešte v uplynulých dvoch rokoch. Pred ukončením sú práce na rozptylovej lúke neďaleko domu smútku. Na cintoríne v Matejovciach opravia centrálny kríž a bývalú márnicu. Strechu márnice opravia aj v Spišskej Sobote. V Strážach opravia plot.

Ilustračná snímka: rov

Pokračuje výluka na TEŽ-ke

Od stredy do piatku a potom ešte aj v pondelok 14. mája medzi 8.00 a 14.00 h bude výluka na trati Tatranských elektrických železníc medzi Vyšnými Hágami
a Štrbským Plesom. Všetky vlaky v uvedených časoch budú nahradené autobusmi. Náhradná doprava bude zastavovať vo Vyšných Hágoch na parkovisku pred liečebným ústavom, na Popradskom plese na hlavnej ceste pri odbočke k Popradskému plesu a na hlavnom autobusovom nástupišti na Štrbskom Plese.

Chystá sa blšák a burza starožitností

V sobotu 12. mája sa od 8.00 do 15.00 h uskutoční v Poprade Blší trh a zberateľská burza starožitností. Blšák sa uskutoční na už tradičnom mieste pri nákupnom centre Billa. Okrem kúpy, predaja či výmeny rôznych zaujímavostí sa môžu návštevníci tešiť aj na výstavu automobilových veteránov. Mestský útulok si pripravil prehliadku psíkov, ktoré hľadajú nový domov. Vstup na blšák je bezplatný.